Dnes je sobota 19. říjen, svátek má Michaela.

Náš region

Z letušky cukrářkou

přidáno: 12. 05. 2015

Někteří z nás mají to štěstí, že se jim v životě povede najít práci, která je zároveň jejích koníčkem. Možná je to osud, možná jen umíme naslouchat svému srdci, možná nechceme žít jako ovce, ale chceme díky své práci dávat energii, radost a žít bohatším způsobem. Právě to se povedlo Gábině Sedlákové, která se z letušky, stala cukrářkou. Přečtěte si její inspirativní příběh a zamyslete se i Vy, zda opravdu děláte, to co Vás baví a naplňuje Vaše srdce i život štěstím…

Když jsem byla oslovena, abych napsala pár řádek o svém koníčku - "dortování", těšila jsem se, že přiblížím lidem, jak takový dort vzniká. To jsem ještě netušila, že se mezitím naplní, v co jsem ani nedoufala, a sice vznik dortového studia. Ale o tom až za chvíli…
 
K "dortování" jsem se dostala vlastně náhodou, a to díky nezájmu místních klasických cukráren udělat dort podle mého přání. Když jsem nesehnala, kdo by mi udělal dort podle mých představ, vrhla jsem se na výrobu sama. Výsledek nebyl nejhorší a tak jsem dělala další dorty pro rodinu, pak pro kamarády a pak se začali ozývat další a další lidé. Nyní téměř není týden abych "nedortovala", a po více jak dvou letech mám za sebou téměř 250 výtvorů.

Udělat dort perfektní není legrace

Ač se to zdá jako jednoduchá věc, kdo potahované dorty někdy dělal, tak ví. Pečení a plnění je to nejjednodušší, víc času obnáší, pokud je dort 3D a musí se z korpusu vyřezávat různé tvary. Další čas zase zabere obmazání dortu aby hezky držel tvar a pak zbytek tvoření je to nejdelší. Jen samotné zpracování a barvení potahové hmoty zabere několik desítek minut, pak rozválení a potažení dortu. Nakonec zdobeni, vykrajování, modelování květin, postaviček, nápisů, atd. Každý, i ten nejmenší a nejjednodušší dort, zabere minimálně 5 hodin čistého času (nepočítám hodiny čekání, než můžu mezi jednotlivými kroky postupovat). Pokud, chci udělat postaviček několik, a opravdu vypiplaných, pak zabere tvoření mnoho dalších hodin. Proto je občas zábavné, když někdo zavolá a chce "jen obyčejný" dort, potažený, jen pár pohádkových postaviček a nejlépe vše za cenu do 300,-Kč. Někdy je těžké vysvětlit, že taková částka nepokryje ani materiál, natož 10-ti hodinovou práci :-)

Hotový dort mi dává krásný pocit a energii

A kde se bere čas a energie tvořit? Čas ubírám v noci místo spánku (nejlépe se tvoří, když celý dům spí) a energii díky tvoření naopak získávám. Je to krásný pocit,  když se dort povede, "zákazník" je spokojený a děti šťastné.

Na "mateřské dovolené" jsem „dortování“ brala jako relax od sice milovaných -ale hodně živých dětí. Po skončení "mateřské" jsem se do svého předchozího zaměstnání už nevrátila; dělat letušku na plný úvazek s dvěma dětmi, kdy člověk neustále a nepravidelně létá po světě, jsem se vzdala, a od ČSA jsem dobrovolně odešla, ač bylo létání moje láska.

Z koníčku se stalo mé zaměstnání 

Asi tomu chtěl osud, že jsme se potkaly s další šikovnou cukrářkou-dortařkou právě v době, kdy obě hledáme, co začít dělat po "mateřské". Rozhodly jsme se spolu vytvořit něco, co na Dobříši ještě není... Dortové studio, kde si zákazník bude moct objednat dort přesně podle svých představ, a to ať narozeninový nebo svatební, a k tomu další dobroty jako zdobené muffiny (cupcakes), makronky, dortová lízátka (cake pops), koláčky, svatební cukroví atd..

Srdečně vás zvu na naši první prezentaci studia Dorty D

Tímto Vás srdečně zvu na Květinový den na zámku Dobříš dne 16. května 2015, kde bude mít vznikající dortové studio Dorty D v zrcadlovém sále svůj stůl se svatebními dorty. Přijďte se podívat, ochutnat, popovídat si a užít si krásný den na zámku. :-)

autor článku: Gabriela Sedláková