Dnes je neděle 22. září, svátek má Darina,
je Mezinárodní den bez aut.

Náš region
Menubox
Restbox

Viola, smutná královna - další dílo dobříšského autora Radima Webera

přidáno: 19. 02. 2016

Dobříšský spisovatel a fotbalový nadšenec Radim Weber představuje své nejnovější dílo, sice knihu s historickou skoro detektivní zápletkou z období našich dějin, ze kterého se moc informací nedochovalo a přesto, nebo možná proto, nás tolik fascinuje.

Je mi 68 let, jsem ženatý, mám dva dospělé syny a jednoho malého vnoučka. Do Dobříše jsem se přestěhoval v roce 1982.

Celý život jsem pracoval ve strojírenství a nyní si užívám důchodu. Vy, co brzy vstáváte, mě i moji ženu můžete vidět, jak po Dobříši na kole rozvážíme noviny. Nechci vyjmenovávat všechny koníčky, těch bylo povícero, některé jsem časem utlumil a některé zase rozvíjel.

Nyní jsem zahleděn hlavně do dobříšského fotbalu a psaní.

K mé literární činnosti

První pokusy byly v době, kdy byl mladší syn v dětském zdravotním zařízení a já jsem mu na pohlednice posílal krátké básničky, které vyjadřovaly obsah obrázku. Psal jsem pro děti různé věci na besídky i na akce, které jsme v Dobříši pořádali se ženou a několika lidmi z Větrníku. Byla to například zveršovaná pohádka O dvanácti měsíčkách a jiné.

Později jsem se zapojil do divadelního souboru DISK jako herec, režisér i autor. Navazoval jsem tím i na mojí činnost Mikuláše, kterou provozuji již řadu let.

K samotné knize

Historie mě baví již od mládí. Rád si domýšlím historii, která je neznámá.

Samotná kniha vychází z děje mojí hry: Poslední slavného rodu, která  líčí otazníky kolem vraždy krále Václava III. Protože však předpokládám, že tuto hru asi žádný soubor nenastuduje (ochotnické soubory hrají raději komedie a navíc musím sebekriticky přiznat, že se mi hra moc nepovedla), zkusil jsem jí převést do beletrie. 

Snažil jsem se v knize držet známých historických faktů, kterých je málo a vyfabulovat děj tak, aby byl čtenářsky přitažlivý.  

Více prozradit nechci, můžete se o ní dozvědět v anotaci knihy a na většině e-shopů také zveřejňují krátkou ukázku.  Knihu ilustroval můj přítel Václav Nenáhla, který je dobříšským rodákem a chtěl bych poděkovat za korekci také paní Marii Volfové, dobříšské občance, kterou můžete znát jako bývalou učitelku ve Staré Huti.

Nyní se snažím dokončit další knihu, tematicky podobnou: Vratislav – smutný král, o prvorozeném synovi Přemysla Otakara I., jehož život je také plný otazníků.  Bude-li kniha o Viole úspěšná, pokusím se obě knížky spojit a vydat jako klasickou papírovou knihu.

Na závěr chci popřát všem, kteří si knihu přečtou, dobré počtení a nezlobte se na mne, nebude-li se vám líbit. Vkus každého čtenáře je jiný.

Stručný popis děje:

Život Violy Těšínské, české královny, je plný záhad. Záhadou je i vražda jejího manžela, posledního panovníka rodu Přemyslovců, Václava III. Dost na to, aby tato skutečnost podnítila fantazii spisovatele.

Viola, tušící blízkou smrt, zve k sobě opata cisterciáckého řádu, Petra Žitavského, aby mu osvětlila svůj těžký život a současně mu sdělila své poznatky o vraždě Václava. Petr, na přání bývalé královny, se rozhodne až těsně před smrtí její vypravování sepsat, avšak sám nechá na osudu, zda se o něm dozví budoucí pokolení.

Ilustrace: Václav Nenáhla

Vydavetel: Martin Koláček – e-knihy jedou

autor článku: Radim Weber