Dnes je sobota 8. srpen, svátek má Soběslav,
je Mezinárodní den ženského orgasmu.

Náš region

V Příbrami se konal workshop pokročilé laparoskopické operativy

přidáno: 30. 05. 2018

Operatér provádějící se svým týmem zákrok přímo na operačním sále a skupinka dalších lékařů, kteří průběh sledují na dvou velkoplošných 4K televizorech. Tak nějak na první pohled vypadal workshop pokročilé laparoskopické operativy, který probíhal 24. a 25. května v Oblastní nemocnici v Příbrami. Příbramského workshopu se zúčastnilo 13 lékařů ze všech koutů České republiky.

Právě díky zobrazovacím přístrojům od společnosti Olympus, která s akcí pomáhala po technické stránce, mohli i sledující v přednáškovém sále vidět všechny detaily operací, které oba dva operatéři hojně komentovali. Jednou z operací provedl Doc. MUDr. Michal Mára z endoskopické sekce České gynekologické společnosti, další dvě pak primář Gynekologicko – porodnického oddělení Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Petr Chudáček. „Letos se workshop týkal laparoskopické operativy, kde se používá laparoskopické šití. Konkrétně se jedná o laparoskopickou myomektomii a hysterektomii. Přístroje s 4K rozlišením nabízí lepší komfort při operaci, kdy není třeba tolik pohybovat kamerou. Obraz je velký a detailní, což přináší i vyšší bezpečnost,“ okomentoval celou akci právě primář Petr Chudáček.

V případě hysterektomie, což je nejčastěji prováděná gynekologická operace, přešla příbramská nemocnice na plně laparoskopický způsob provedení, což přináší komfort pro operatéry i pacientky. Zákrok i hojení je rychlejší. Pro tento typ zákroku je však třeba mít potřebné technické zázemí a také zručné operatéry, kteří mají zkušenosti s laparoskopickým šitím, což nebývá ve všech zdravotnických zařízeních pravidlem. „Primář Petr Chudáček je tím, kdo se stará o jméno příbramské gynekologie a porodnice a to nejen akcemi jako je tato. Za to mu patří obrovský dík,“ poděkoval za zorganizování akce ředitel příbramské nemocnice MUDr. Stanislav Holobrada.

autor článku: Bc. Martin Janota | Specialista pro styk s veřejností