Dnes je neděle 20. leden, svátek má Ilona.

náš regon
Menubox
Restbox

Rozsvěcení vánočních stromů v Novém Kníně

přidáno: 05. 12. 2017

Stejně jako každý rok se přelom listopadu prosince na území Nového Knína nesl ve znamení slavnostních rozsvěcení vánočních stromků. Či stromů. Množné číslo v úvodní větě je zcela na místě – opravdu jich bylo více.

Jako první se rozzářil stromek před bývalou hasičárnou ve Starém Kníně. Stalo se tak 25. listopadu 2017 po osmnácté hodině večerní. O oficiální zahájení se postaral starosta města, který svou řeč přizpůsobil tomu, že většina účastníků čeká na ohňostroj, případně na občerstvení (a děti i na drobné dárky od sličné andělské postavy) a byl v odpovídající míře stručný. Jen neopomněl zdůraznit potřebu míru a lásky, v jejichž znamení se Vánoce nesou. A pak už byl konečně stromek rozsvícen, ohňostroj odpálen (trval výrazně déle než starostův proslov) a hodné děti se dočkaly drobných andělských pozorností. Část účastníků pak setrvávala na místě i po skončení programu.

Na pátek 1. prosince 2017, rovněž po osmnácté hodině, byl rozsvícen i vánoční strom na náměstí Jiřího z Poděbrad v Novém Kníně. Výraz „strom“ je v tomto případě zcela opodstatněný: na místě vyrůstá už pěkných pár desetiletí, i když památkáři z přítomnosti jehličnanu na historickém náměstí moc radosti nemají. Jen svíčky, jež se na něm tentokrát rozzářily, byly nové a jeho dosavadní osvětlení se mohlo – po řadě let – odebrat na zasloužený odpočinek. I zde byl program víceméně obvyklý: krátký úvodní proslov starosty města Tomáše Havlíčka, požehnání staroknínského faráře Josefa Andrejčáka, krátký kulturní program žáků místní školy a nakonec rovněž tradiční ohňostroj. A samozřejmě ani zde nechyběla nabídka občerstvení. Přesněji dvě nabídky občerstvení (nepočítáme-li tu stálou v podobě hospody U Mikulášků) - jeden stánek bylo lze spatřit před Mincovnou, druhý se nastěhoval do čekárny autobusové zastávky.

Posledním dnem, kdy se slavnostně rozsvěcely vánoční stromy, pak byla sobota 2. prosince. Pestrý program měly naplánovány Libčice. Jeho součástí byla soutěž o nejlepší moučník, koledy, i nadílka pro děti. Této akce jsem se pro jiné zaneprázdnění žel nemohl zúčastnit, ale jak znám libčické hasiče, kteří rozsvěcení pořádali, musel to být příjemný podvečer.

Sérii slavnostních rozsvěcení vánočních stromů pro letošek uzavřely Sudovice, a to 2. prosince od 18 hodin. Ani v tomto případě jsem se nemohl zúčastnit – i zde ovšem bylo lze předpokládat program, při němž zúčastnění prožívali svou sounáležitost s místem, kde žijí, a doufejme, že i mezi sebou navzájem.

autor článku: Miloš Hlávka | novyknin.wordpress.com