Dnes je středa 27. září, svátek má Jonáš,
je Světový den cestovního ruchu.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Předvolební zamyšlení z Drhov: Koho volit? A jak si nalít čistého vína?

přidáno: 18. 09. 2022

Požívání alkoholu v čase voleb bývalo zakázané a člověk by měl opravdu volit střízlivý. Během volebních dní je však na sklenku čistého vína pozdě, to už bývají kostky vrženy a je zbytečné plakat na rozlitým mlékem a pravda se může opravdu objevit až na dně. Na dně ale čeho, koho? Žijeme v době, kdy se zdá být velmi složité rozhodnout, komu dát svůj hlas. Mnozí ani raději nejdou k volbám, protože není, kdo by se bez výhrad zdál být dobrým kandidátem. Ale kdož jsi bez viny, hoď kamenem.

Předvolební čas jde do finále a já letos prvně vnímám toto období komunálních voleb z pohledu jednoho z kandidátů sdružení PRO DRHOVY A HOMOLI, malé obce našeho Dobříšska. A je to jiné...

Drhovy jsou z mého dlouhodobějšího sledování různých obcí ukázkou toho, že největší problém ve státě nejsou ty nejvíce medializované potíže, ale struktura vážných potíží jde dlouhodobě takzvaně odspoda.

Často je nám vtloukáno do hlav, že základní stavební jednotkou státu je rodina. Podle mě by se hned na druhé místo mělo dát: úspěšné vedení obcí a měst. Není-li namístě polemizovat, co je důležitější stavební materiál, co je ve skutečnosti ta vzácná státotvorná komodita. Zvažme, zda to není právě dobře vedená obec, městys, město a z toho prosperující kraj. Někdy bych nejraději vzala obecní megafon, jezdila po obci a volala: „…už jste dnes viděli tu krásu, která nás obklopuje? Má tu někdo tak hluboko do kapsy, že by neměl co jíst a je to tak daleko od svého souseda, že by mu nemohl dát přes plot koláč, když je mu zle, přivézt trochu dřeva opuštěné bábi!?“

Říká se, že ryby smrdí od hlavy a je to tak. Nemám v plánu trefovat se do konkrétních lidí nebo obcí. Chtěla bych apelovat na zákonodárce, kteří napsali Zákon o obcích. Je velmi lidský, je velmi ohleduplný, ministerstva připravují tak dobře zpracované metodiky, že se dají číst i bez znalosti právní terminologie. ALE!!! Prosím, kladu si otázky… Opravdu je možné dosáhnout toho, že když nejsou žádné sankce, že šikulové s praxí organizovaného malého i většího kamarádění neubijí celou snahu těch, kteří chtějí opravdu pro obce něco udělat? Opravdu je možné nastavit zákon tak, že stávající zastupitelstvo má udělat pro nové zastupitelstvo inventuru majetku obce, ale když to neudělá, nic mu nehrozí? Opravdu pro velmi složité služby, které mají obce byrokraticky, komunikačně i kulturně vést a rozvíjet v mnoha dalších oblastech, opravdu k tomu, aby se mohl někdo stát kandidátem stačí pouze trvalé bydliště v obci a svéprávnost? Opravdu stačí, když se tam sestaví nějaký pelmel lidí, kteří sice nemají tušení, co tato služba obsahuje, neumí třeba ani vyzvednout datovou schránku, že mohou vést obec? Komentuji nyní hlavně situaci z pohledu malého municipálního světa, ale není ta naše adresa pro každého z nás ta nejdůležitější?

Nejsem nic než obyčejná máma od tří dětí, moje nejvyšší ambice v životě je být dobrou mámou a zbytek aktivit dělám jen proto, že mi dávají také smysl. Dává mi smysl změnit Obecní zákon, dává mi smysl pracovat v obci jako parta zastupitelů, kteří mohou ve svém „volném“ čase řešit díky své profesi a znalostem něco víc než jen bezhlavě hlasovat.

Pokud zvažujete, koho ve své obci nebo městě zvolíte, určitě neopomeňte, že ti, co o kandidaturu usilují nově nebo v novém uskupení, neměli žádné páky na voliče z oblasti sponzorských darů z obecních peněz, pronájmů pozemků, urychlených schvalování a dalších. Vzali ze svého „volného“ času díl, vzali ze svého rodinného rozpočtu peníze a něco udělali, abyste alespoň k volbám přišli, abyste o tom, komu dáte hlas opravdu popřemýšleli.

Přeji štěstí všem kandidátům, kteří mají víc než zištné záměry, přeji pragmatikům a kreativcům v úzké symbióze sílu, energii, zdraví a úspěch. Vím, co kandidatura v malé obci obnáší a jsem za tu zkušenost upřímně ráda. Už nyní cítím dobrou energii v tom, že když se dají dobrovolně hlavy s pestrou směsí schopností a nezištností dohromady, že spolu hodně dokáží. Sám člověk totiž zmůže málo a vlastně nemá ani sám pít to víno.

Naše mini kampaň v Drhovech je výsledkem toho, že i když jsme dostali od některý lidí z obce nelichotivé nálepky, nikoho jsme nepoškodili, na nikoho jsme neházeli špínu. V předvolebním čase jsme dále pracovali pro obec v oblasti prosazování důležitých postupů. V tomto ohledu jsem na naše sdružení, sousedy a rodiny, které nás na cestě kandidatury doprovází pyšná a děkuji všem za tento krásný čas. Udělali jsme spolu propojením dobré vůle něco, na co budeme dobře vzpomínat, ať už volby dopadnou pro nás dobře, nebo ne.

Na Dobříšsku je mně osobně inspirací vedení a paní starostka obce Rybníky a fandím i panu starostovi Dobříše. Nemají to jednoduché, ale pro mě jsou vzorem, jak umí mluvit s občany, to klobouk dolů pro Dobříš a jak lze stmelit obec v jednu rodinu, to za Rybníky. V obou případech míst těchto lídrů se mění a děje se tam mnoho změn, které vnímám jako dobré a to je důležité pro rodiny, které tam žijí.

Hezký den a hlavně, jděte k volbám, Váš hlas je sice anonymní, ale rozhoduje.

autor článku: Milada Svobodová - lídr za stranu PRO DRHOVY A HOMOLI