Dnes je čtvrtek 28. leden, svátek má Otýlie,
je Mezinárodní den mobilizace proti jaderné válce.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region

Při pouťovém setkání ve Svatém Poli se vařily guláše pro školku

přidáno: 08. 10. 2019

28. září neznamená jen Den české státnosti, ale připadá na tento významný den i svatopolská pouť. Obecní úřad a zastupitelé obce pořádají tradičně pouťové setkání občanů. V uplynulých letech se soutěžilo o nejlepší sladké a slané pochutiny. V letošním roce jsme se odhodlali jít o kousek dál a šest týmů vařilo guláš doslova v polních podmínkách.

Ale abych nepředbíhala. Oficiální program zahájili mladí hasiči a hasičky, kteří úspěšně reprezentují naši obec nejen v soutěži hry Plamen. Děkujeme a já říkám, jen tak dál. Následně probíhaly v průběhu odpoledne na dětském hřišti soutěže pro děti. Myslím, že skákání v pytli, malování na kšiltovky, střílení ze vzduchovky aj., se nikdy neomrzí a počet dětí, které toto chtěly zažít, byl opět rekordní.

V průběhu dne nám k tanci a poslechu hrála skupina Taurus Band.

A co vaření gulášů?

Jeho příprava začala hodinu po poledni. Týmy, tvořené občany Svatého Pole a části obce Budínek, se postupně scházely ke svým polním kuchyním či kotlíkům. Sparťani, dámy z pastoušky, hasiči, myslivci i rybáři poměřili své síly v kuchařském umění. Každý tým zpracoval 3 kg cibule a 5 kg masa. Přála bych Vám zažít tu vůni na ohni dělaného základu na šest různých gulášů. To je totiž nepopsatelné. Stejně tak jako atmosféra, kterou soutěžící vytvořili. O legraci tady nouze rozhodně nebyla.

O co šlo? O hodně...

O Řád svatopolské vařečky a o výtěžek z prodeje porcí guláše, který byl věnován Mateřské škole Svaté Pole. Guláše tady hodnotili přímo návštěvníci, kteří museli ochutnat ze všech šesti kotlíků a posoudit dle vlastní chuti ten nejlepší. To, že všechny guláše byly naprosto vynikající, dokládá fakt, že jsme mohli paní ředitelce předat 10.000 Kč.

A jak to dopadlo?

První místo si letos odnesl tým dobrovolných hasičů z Budínku, na druhém místě se umístil hasiči ze Svatého Pole a třetí místo obsadila trojice pod názvem Sparťani. Nicméně bez vzájemné pomoci by to samozřejmě nešlo. 

Díky za všecny a za všechno 

Všem strávníkům tímto děkujeme, naše děti budou mít ve školce spoustu nových pomůcek a hraček. Další velké díky patří kuchařům, kteří sebrali odvahu a šli si stoupnout před zraky přihlížejících k polní kuchyni nebo ke kotlíku. Všichni předvedli naprosto neuvěřitelný kulinářský výkon. Ale největší dík patří našemu panu místostarostovi, Petru Kozohorskému, který celou akci vymyslel a za pomoci starosty a zastupitelů obce zrealizoval.

Asi se Vám zdá, že hodně děkuji, ale za atmosféru, kterou všichni nejen během sobotního odpoledne vytvořili, to nejde jinak :-)

Těším se na další rok,

autor článku: za Obec Svaté Pole - Barbora Šedivá