Dnes je sobota 20. duben, svátek má Marcela,
je Mezinárodní den svobody tisku.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

S poštou napříč Evropou. Jezdci Pony Expressu převáželi poštovní zásilky

přidáno: 02. 09. 2016

Jezdci Evropského Pony Expressu letos převáželi poštu už po dvaatřicáté. Dvě stě padesát kilometrů „po kopytě“ zvládli jezdci České jižní větve Evropského Pony Expressu za devatenáct hodin a zavítali i do Mníšku pod Brdy.

V roce 1985 se parta několika nadšených lidí rozhodla, že po vzoru americké přepravní služby Pony Express převezou pohledy a dopisy i v naší republice. První trasa vedla ze Stříbrné Lhotky u Mníšku pod Brdy až do Suchdola nad Odrou na Moravě. Na trase se jezdci střídali vždy zhruba po 20 až 25 km. Jednoduše předají brašny (mochilly) s poštou dalšímu jezdci, který s nimi pokračuje dál. Konkrétní trasu si vybírá každý jezdec sám, takže po silnici se jede minimálně.

Během let se trasa Československého Pony Expressu mnohonásobně rozrostla. Nejprve se přidala Česká jižní větev, která vede od rakouských hranic přes České Budějovice a Tábor až do Stříbrné Lhoty. Další byla Česká západní větev, která odváží poštu až do Hřenska na hranicích s Německem. Postupně se tedy trasy Československého Pony Expressu rozšiřovaly i za hranice republiky a přidávaly se další země – Německo, Slovensko, Polsko, Holandsko. Dnes tedy hovoříme už o Evropském Pony Expressu.

Po dobu zhruba tří týdnů brázdí území Evropy jezdci na koních v červených košilích se žlutým šátkem na krku a vezou poštovní zásilky. Ty si může každý během předcházejících doby podat na „poštovních úřadech“, o kterých se doví na internetových stránkách. Každá taková zásilka je oražena příležitostným razítkem, takže i filatelisté si přijdou na své.

Letošní jízda na České jižní větvi probíhala bez větších komplikací a hlavně bez žádného zranění jezdců i koní. Vyráželo se tradičně z hraničního přechodu Studánky, a to už v neděli 14. 8. časně ráno, přesně v 01:35 hodin. Letos bylo jiné to, že i přes pokročilou hodinu bylo venku dost lidí. Kolem Lipenské přehrady je vytvořený Olympijský park, a tak je zde spousta návštěvníků. Téměř všichni se tedy zastavovali a žasli, že uprostřed noci vidí pádit krajinou jezdce na koních.

Noc pomalu přecházela v den, jezdci se střídali na úsecích a pošta se blížila do svého cíle. Česká jižní větev předala ve Stříbrné Lhotě svoje zásilky v neděli večer, přesně ve 20:40 hodin. Celá trasa o délce zhruba 250 km jezdcům trvala 19 hodin 5 minut.

Dál pak přebrala poštu Česká západní větev, která se vezla na hranice s Německem. A Němci pak dovezli a předali poštu do Holandska.

autor článku: Irena Šedivá