Dnes je neděle 18. duben, svátek má Valerie,
je Mezinárodní den památek a sídel.

bobcat.jobs.cz/vyroba/#volna-mista

Obec Rybníky zahájila stavbu nových chodníků a plánuje i další opravy

přidáno: 16. 10. 2020

V obci Rybníky se v minulém týdnu začalo pracovat na výstavbě nových chodníků a částečné revitalizaci „návsi“. Bližší informace upřesnila paní Kateřina Charvátová, starostka obce.

Řidiči projíždějící pravidelně obcí Rybníky si jistě všimli omezení silničního provozu, které je zde z důvodu provádění stavebních prací při výstavbě chodníků podél silnice už od středy 7. října.

Vedle nově opravené hlavní silnice jsou chodníky v obci nutností

Po ukončení výstavby kanalizace, se v Rybníkách v loňském roce povedlo realizovat také pokládku nového asfaltového povrchu právě na hlavní vozovce v obci. Tato silnice II. třídy/č. 119 byla nově opravena ve spolupráci s jejím správcem, tedy Krajskou správou a údržbou silnic.

„Oprava silnice s sebou přinesla bohužel jeden negativní vliv a tím je enormní nárůst počtu řidičů, kteří nedodržují nejvyšší povolenou rychlost v obci a neváhají ji překročit i dvojnásobně,“ konstatuje smutnou skutečnost starostka Rybníků.

Vzhledem k tomu, že Rybníky jsou jednou z obcí, kterou denně projíždí stovky aut, je bezpečnost na hlavní silnici jedním z hlavních problémů, který zde museli řešit. Občané procházející vesnicí jsou totiž vystavování velmi nebezpečným dopravním situacím. Vybudování nových chodníků je tady tak více než potřebné.

Nové chodníky jsou zcela hrazeny z finančních prostředků obce

V rámci investice bude položeno cca 400 metrů nových chodníků, které se nacházejí po pravé straně hlavní vozovky procházející obcí (krajská silnice II. třídy/č. 119 ve směru na Dobříš). Po opravě chodníků dojde navíc k výstavbě nových parkovacích stání po levé straně vozovky (ve směru na Dobříš). Okolí těchto nově vzniklých parkovacích míst pak plánuje obec na jaře osadit zelení. Ve výběrovém řízení byla jako zhotovitel celé akce vybrána společnost RIOS Příbram s.r.o. 

Více informací k realizaci této investice upřesnila paní Kateřina Charvátová, starostka obce Rybníky: „Záměr realizujeme samozřejmě z důvodu zajištění bezpečnosti našich občanů (chodců) a především dětí, které po celá léta byly nuceny chodit na školní autobus po krajnici vozovky, což je i v kombinaci zamítaného přechodu pro chodce opravdu nebezpečné. Vybudování přechodu v obci nám bohužel zatím nepovolila Policie ČR.“

V rámci stavebních prací bude v obci revitalizována také autobusová zastávka a část „návsi“

V rámci nových chodníků bude v obci vybudována také nová autobusová zastávka ve směru na Dobříš. Ve druhém směru novou autobusovou zastávku osadili v Rybníkách již na konci letošního srpna.

„Součástí této investiční akce bude také rekonstrukce místa, které se nachází za místní restaurací U Šimků. Místo bude nově vydlážděno žulovou kostkou, kterou s největší pravděpodobností budeme odkupovat od Středočeského kraje (resp. Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje),“ upřesnila dále paní Kateřina Charvátová.

Zajímavostí je, že žulové kostky, které by zde na tuto opravu měly být použity, budou pocházet z právě rekonstruované Pražské ulice v Dobříši. „Budeme tedy mít v Rybníkách část Dobříše,“ směje se paní starostka.

Cena a předpokládaný termín dokončení

Celkové investiční náklady z rozpočtu obce jsou dle paní starostky 1 259 311 Kč bez DPH. Předpokládaný termín dokončení je konec ledna 2021. 

„Věříme, že s novými úpravami v obci, budou naši lidé spokojeni a budou se líbit,“ dodává starostka Rybníků.

autor článku: redakce DA