Dnes je čtvrtek 13. prosinec, svátek má Lucie.

Náš region
Menubox
Restbox

Staroknínský chrámový sbor zazpívá Rybu i Brixiho

přidáno: 22. 12. 2017

I o letošních Vánocích bude mít staroknínský chrámový sbor poměrně nabitý program, a to jednak při doprovodu bohoslužeb, jednak při samostatných vystoupeních. Jelikož se pod vedením náročného sbormistra Michaela Havlíčka zkoušelo prakticky už od září, dá se očekávat mimořádný zážitek.

Prvním vystoupení sboru se uskuteční již v pondělí 25. prosince 2017 od 00.00 hod., tedy při již tradiční půlnoční mši (jejíž tradici, navzdory ne právě dvakrát vstřícnému postoji tehdejšího režimu, obnovil koncem 60. let 20. století tehdejší – pro starší farníky nezapomenutelný – staroknínský farář P. Josef Malinský), v kostele svatého Františka z Assisi ve Starém Kníně. Jako doprovod bohoslužeb zazní Česká mše vánoční Hej mistře od Jakuba Jana Ryby.

Během následujícího zbytku noci se ovšem účinkující moc nevyspí, protože další program je čeká již od 10.30 hod. téhož dne, opět v kostele svatého Františka z Assisi ve Starém Kníně. Na rozdíl od řady minulých let, kdy při této mši byla k slyšení Laštůvkova Pastýřská mše, zazní tentokrát v rámci bohoslužeb dílo výrazně náročnější: Missa Pastoralis in D od Františka Xavera Brixiho, s výjimkou částí Credo a Benedictus.

A aby toho na Boží hod nebylo málo, čeká toho dne na sbor ještě jedno – tentokrát pohostinské – vystoupení. V chrámu svatého Václava na náměstí F. X. Svobody v Mníšku pod Brdy opět předvede Českou mši vánoční od Jakuba Jana Ryby, o němž je známo, že v tomto městě rovněž nějakou dobu působil.

Úterý 26. prosince 2017 bude věnováno již tradičnímu vánočnímu koncertu, který začne v 16.00 hod. v kostele svatého Mikuláše na náměstí Jiřího z Poděbrad v Novém Kníně. V repertoáru budou některé části již zmíněných mší, které budou doplněny několika českými i zahraničními skladbami s vánoční tématikou.

Symbolická tečka za letošním působením sboru pak bude v sobotu 30. prosince 2017 v 15.00 hod., kdy se – rovněž tradičně – v kapli svatých Jana a Pavla v Libčicích – uskuteční koncertní provedení České mše vánoční Hej mistře od Jakuba Jana Ryby.

Pozvánky na jednotlivé koncerty najdete v našem kalendáři akcí (pozn. redakce DA).

autor článku: Miloš Hlávka | novyknin.wordpress.com