Dnes je pondělí 8. březen, svátek má Gabriela,
je Mezinárodní den žen.

www.amelie-zs.cz/

Přelom let na Novoknínsku ve znamení tradice

přidáno: 05. 01. 2018

Přelom roku na Novoknínsku se již tradičně nese ve znamení dvou hromadných výstupů na místní vrchy – a ani na přelomu let 2017 a 2018 tomu nebylo jinak.

Na Silvestra 2017 to byl tradiční výstup z Prostřední Lhoty na Veselý vrch (nadmořská výška 489 metrů) nad Mokrskem, letos se jednalo o desáté výročí prvního výstupu. K mání byla – jako obvykle – pamětní placka, bylo lze se občerstvit svařeným vínem, případně vystoupit na rozhlednu. Letos poprvé na Veselém vrchu promluvila nová chotilská starostka Běla Tobolová, která v tomto končícím roce vystřídala dosavadního dlouholetého starostu Jiřího Šťástku. Ten byl ostatně - byť už „jen“ jako řadový zastupitel - přítomen rovněž. Součástí akce bylo i krátké hudební vystoupení.

Ti, kdo té hudby neměli ani pak dost, mohli ještě vyrazit do živohošťského kostela svatých Fabiána a Šebestiána, kde v rámci bohoslužeb, jež začínaly v 15.00 hodin, předvedl staroknínský chrámový sbor III. Pastýřskou mši od Františka Laštůvky (skladatele zejména duchovních skladeb z Velké Polomi na Opavsku, který žil v letech 1906 – 1971 a jako varhaník působil  v uvedené obci od roku 1924; něco více o něm lze najít na webu Velké Polomi).

Podobná akce se konala i na Nový rok. Jejím dějištěm byla pro změnu Chvojná (nadmořská výška 481 metrů), které ovšem Kníňáci zpravidla neřeknou jinak než Mikule. I v tomto případě se výstup stal již tradicí – letos se konal již devátý ročník. Letošní rok si navíc pořadatelská organizace, jíž je TJ Sokol Nový Knín, připomene dvě kulatá výročí: 120 let od založení místní tělocvičné jednoty a 90 let od dokončení zdejší sokolovny. Tato výročí byla tentokrát připomenuta i na skleničkách, které účastníci výstupu dostávají již od prvního ročníku (takže ti, kdo se účastní pravidelně, mají doma už solidní sbírku). Trasa vedla stejně jako loni z novoknínského náměstí Jiřího z Poděbrad kolem laboratoře Ústavu termomechaniky Akademie věd ČR a Kosařova mlýna. Stejně jako před rokem nechyběl krátký novoroční proslov a přípitek a servírovala se novoroční čočka (nic pro nás vegetariány – pořadatelé v ní vaří rozkrájené párky; nicméně ti ostatní si ji velmi pochvalovali). K dispozici byl i čaj a pro dospělé milovníky něčeho ostřejšího i nějaký ten Tuzemák. A ani zde nechybělo krátké hudební vystoupení.

autor článku: Miloš Hlávka | novyknin.wordpress.com