Dnes je pondělí 8. březen, svátek má Gabriela,
je Mezinárodní den žen.

www.amelie-zs.cz/

V Mníšku pod Brdy chtějí novou a moderní budovu úřadu

přidáno: 29. 01. 2018

Budova městského úřadu v Mníšku pod Brdy je téměř v havarijním stavu a vedení města chce nechat postavit novou. Moderní budova by měla úřad navíc přiblížit lidem. Czech Point, možnost kopírovat i podávat žádosti na státní úřady na jednom bezbariérově přístupném místě. Lidé dostanou možnost vyslovit se k podobě nové radnice.

„Stávající budova městského úřadu je v dezolátním stavu, vedle statických problémů má špatné rozvody a čeká ji generální rekonstrukce, kdy z ní zbydou prakticky jen obvodové zdi. A to nelze řešit za provozu,“ popisuje starosta Petr Digrin závažné technické problémy, kvůli kterým chce vedení města nechat postavit nový městský úřad. Letos radnice vyhlásí architektonickou soutěž, jejíž vítěz by měl zapracovat i podněty veřejnosti. „Architektonická soutěž je první fází a hlasování a názory občanů k vzniklým návrhům je fáze druhá. Doufám, že to lidi chytne a zapojí se,“ věří zastupitelka Hana Kotoučová

Transparentnost a prostor pro námět od veřejnosti považuje za důležité i její kolega radní David Řehoř„Lidé by měli mít příležitost říct si, co od nového úřadu očekávají. Povedlo se mi prosadit zapojení organizace Demokracie 21 do celého procesu tak, aby si občané sami mohli navrhnout, v čem a jak by jim nová budova mohla sloužit. Těším se na zajímavé podněty, které jistě přijdou." Záměr vtáhnout veřejnost do přípravy projektu by uvítala i zastupitelka Šárka Slavíková Klímová„Ráda bych věděla, co by na nové budově a jejím fungování uvítali senioři, matky s dětmi, pracující, ale i studenti.“

Město chce poptat zhruba deset ateliérů. Návrhy, které vzniknout, bude posuzovat komise složená i ze zástupců občanů, škol a spolků. „Vyhodnotili by tři nejúspěšnější návrhy, a ty by měl zohlednit autor projektu,“ přibližuje starosta představu vedení města, že do konce roku město vysoutěží dodavatele stavby.

Stará budova najde nové využití

„Retro podoba dnešního úřadu jako autentická kulisa v seriálu Vyprávěj, se sice líbila filmařům, to samé se ale nedá říct o úřednících, kteří nepracují v dobrých podmínkách. Ani občanům se v takovém úřadu nevyřizují jejich záležitosti snadno, narážejí na stejně nevyhovující podmínky jako úředníci,“ myslí si zastupitelka Hana Kotoučová a stejného názoru je i zastupitel Vlastimil KožíšekDnešní budova prostorově, a hlavně technicky nevyhovuje novým nárokům. Proto jsem pro novou výstavbu a nemám problém, aby se k ní veřejnost vyjádřila. Vždyť ze starého úřadu může být třeba knihovna, spolkový dům nebo základní umělecká škola z přilehlé garáže může být důstojné veřejné WC,“ uvádí Kožíšek.

O nutnosti postavit úřad nový nepochybuje ani zastupitel Pavel Jeřábek, ale je podle něj škoda, že diskuse, aby spolu s úřadem vyrostlo i plnohodnotné kulturní středisko, byla na zasedání koalicí v zárodku odmítnuta. „Tak snad alespoň veřejnou diskusí proběhne, jak využít uvolněný prostor stávající budovy úřadu. Bude to regionální muzeum, kulturní stánek pro společenské akce, knihovna, služební byty či se najde jiné využití?“, uvažuje zastupitel. 

Klíčové služby na jednom místě

Vedle špatného technického stavu budovy městský úřad ani prostorově nevyhovuje rostoucím nárokům na moderní úřad. „Agendy, které musí ze zákona poskytovat, narůstají. Elektronická podání mají být realitou už za pár měsíců. Nejde o to, že by radnice chtěla svévolně navyšovat byrokracii a počet úředníků, ale musíme reagovat na to, co po nás chce stát,“ vysvětluje starosta. Zastupitel Roman Procházka míní, že při plánování nové budovy je právě otázku nárůstu počtu úředníků třeba dobře rozmyslet. „Aby se za nějaký ten rok nemuselo přistavovat pro další zaměstnance.“

Představa je taková, že v novém úřadu by měli lidé na jednom místě všechny klíčové služby: podatelnu, pokladnu, městskou policii kopírování, checkpoint, kopírovací službu a možná i dětský koutek a volný internet. „K tomu musí být bezbariérové prostory, technika a kompetentní pracovníci, kteří občany odbaví,“ míní starosta.

Nová radnice by mohla vyrůst v Oboře

Ještě před rozhodnutím o stavbě úplně nové budovy město zvažovalo využít některý ze stávajících městských objektů, žádný by ale kapacitou nestačil.  Proto začalo hledat místo, kde by mohla vyrůst nová radnice. „Město má své pozemky v okrajových nebo špatně přístupných částech Mníšku anebo v předzámčí. To jsme ale vyloučili, protože nová stavba bude poměrně výrazným prvkem a předzámčí by mělo zůstat nezastavěné. Nechceme ani bourat stávající budovu úřadu, protože se jedná o původní měšťanku, na kterou si ještě řada lidí z dětství pamatuje,“ uvádí starosta s tím, že jako nejvhodnější místo se ukázala Obora u Městského kulturního střediska.

Tuto lokaci považují zastupitelé za vhodnou. „Přivítal jsem názor budovu bývalého penzionu zbourat a postavit zde nový městský úřad,“ říká Vlastimil Kožíšek. Podle Hany Kotoučové lze stěží najít lepší lokalitu. „Předzámčí mi připadá nevhodné, je to spíš prostor pro konání koncertů a poutí, či jiných akcí, nikoli však pro stavbu, byť třeba nového úřadu. V Oboře lze pracovat se zelení, parkováním, požadavky úředníků na dispozici budovy a je to ve středu města.“ Navržené místo se líbí i Šárce Slavíkové Klímové. „Je dostupné a pokud bude vyřešeno parkování, tak nemám žádné námitky.“

Zastupitelka Magdalena Davis by v novém místě pro úřad uvítala jeho propojení s kulturním střediskem. „Kulturní středisko by zůstalo na místě, na které jsou obyvatelé zvyklí a kde jeho provoz nikoho neruší.  Propojením by se též snížily náklady na běžný provoz, včetně osvětlení a vytápění.“ Podle Šárky Slavíkové Klímové zbývá otázka financování stavby. „Je nutné najít řešení, které nezamezí dalším investicím obce například do oprav komunikací nebo rekonstrukce domova pro seniory,“ uzavírá.

autor článku: Martina Hrdličková