Dnes je čtvrtek 4. březen, svátek má Stela.

www.amelie-zs.cz/

Masaryk, Beneš, Hácha, v závěru Zeman a Babiš v Milíně to prostě žilo!

přidáno: 15. 02. 2018

V sobotu odpoledne se při netradičním masopustu v Milíně objevilo v průvodu více jak 200 tematických masek. Účinkující tak oslavili 100 let naší republiky s nadhledem a humorem.

A jak to celé probíhalo?

Příchod průvodu, svými rytmickými ranami do bubnu, oznámili bubeníci oblečení v trikolóře. Za nimi kráčel kůň prvním prezidentem T. G. Masarykem, doprovázený prvorepublikovou šlechtou a poddůstojníkem.

Každý z prezidentů měl svého nosiče s transparentem, svou podobiznou, jménem a funkčním obdobím. Následoval 2. prezident Edward Beneš se svou chotí Hanou a 3. (válečný) prezident Emil Hácha s manželkou.

Průvod doprovázela dobová válečná kolová technika s představiteli vojsk amerických, německých i ruských. Typická pro Milín, kde byla zakončena posledními výstřely 2. světová válka, více než 2 dny po kapitulaci Německa.

A co bylo k vidění dál?

„Právě se vracel z hradu“ od prezidenta republiky, Klement Gottwald se svou chotí Martou svou pověstnou chůzí a neodmyslitelnou fajfkou.

Po roce 1948 v Československu začala v důsledku socialistické zemědělské politiky vznikat JZD a tak projel Milínem traktor s valníkem slámy, bandaskami s mlékem, velkým doprovodem pracovníků JZD a živou krávou Jitkou, která pro přihlížející měla připravené trochu mléka, někteří nadšenci si ji mohli zkusit i podojit.

Přišel i prezident Zápotocký a Novotný

Svým tankem je doháněl z roku 1968 ruský voják Uchvatčik, připomínající dobu vpádu okupačních vojsk do naší země. Aby odlehčil tomuto nepříjemnému historickému tématu, vozil za odměnu děti ve svém po domácku vyrobeném tanku ze zahradního traktůrku „Tera“.

Ludvík Svoboda se svou ženou Irenou kynul po celou dobu průvodu širokým davům diváků. Tohoto prezidenta pak pronásledovala ozdobená prvomájová multikára obklopená lidmi mávajícími vlaječkami a typickými mávátky, a provolávajícími „Ať žije první máj.“

Komentátor na multikáře se zhostil svého úkolu s velkou bravurou, šarmem a humorem. Nemohly tu chybět ani husákovi děti v podobě pionýrů a svazáků, s rudými šátky na krku a písní na rtech.

Prezident Gustav Husák byl pak doprovázen nemalou skupinkou Poupat ze spartakiády.

A pak důležitý rok 1989

Střetli se zde po letech milicionáři, studenti s holýma rukama, bílými karafiáty, zvonícími klíči a opět se to neobešlo bez násilí mezi studenty a pracovníky VB.

Jeden z nejoblíbenějších prezidentů, 9. prezident československý a 1. český, Václav Havel byl doprovázen první manželkou Olgou a kráčeli hrdě a majestátně ulicemi Milína. Za ním následoval 10. prezident Václav Klaus s manželkou Livií, jehož dobu reprezentovali teenageři (náctiletí) s utaženými opasky, sluchátky a kazeťáky na ramenou.

A nemohl tu chybět náš současný prezident Miloš Zeman s apartní hůlčičkou, avšak v plné síle, doprovázený manželkou Ivanou a Becherovkou, s níž si připíjel s přihlížejícími milíňáky i ostatními návštěvníky.

Na své si přišly i děti

Majitel Agrofertu jim tak nějak již „tradičně“ rozdával koblížky.

A čím byl zakončen průvod?

No, přeci pro všechny tím nejmilejším! „Naší budoucností“. Mnoho maminek z Milína a okolí se svými nejmenšími ratolestmi v kočárkách. Program pokračoval nejrůznějšími tanečními, hudebními a pěveckými vystoupeními.

Obyvatelé Milína i okolní přihlížející velkolepým masopustem opět potvrdili, že humor i dobrá nálada je neopouští ani v mrazivém počasí.

Kompletní fotogalerie si můžete prohlédnout na internetových stránkách masopust.milin.cz.

autor článku: Jiří trnka a redakce DA