Dnes je pátek 30. říjen, svátek má Tadeáš.

Náš region

Kulturní dům ve Staré Huti rozjíždí akce v novém kabátu

přidáno: 10. 02. 2019

Jak probíhala rekonstrukce kulturního domu ve Staré Huti, díky které byl dva roky uzavřen? Proč se obec rozhodla kulturák odkoupit a jaké plány mají s domem do dalších let? Nejen o tom se dozvíte v dnešním článku.

Kulturní dům ve Staré Huti před dvěma lety koupila obec a tím započala i rozsáhlou rekonstrukci budovy, během které proběhla oprava nejen vnitřních prostor. Koncem minulého roku byl kulturní dům slavnostně otevřen a vrátilo  se do něj i pořádání mnoha akcí.

Odkdy probíhaly práce v kulturním domě?

Během roku 2017 udělalo Zastupitelstvo obce Staré Huti s podporou mnoha občanů velké rozhodnutí ve věci koupě kulturního domu. Rozhodnutí to však nebylo vůbec jednoduché. Jednalo se totiž o velký finanční závazek, a to jak v rámci koupě a nutné rekonstrukce, tak i vůči budoucích nákladů na provoz. „Chceme-li zachovat kulturní dům skutečně pro kulturu, nemůžeme očekávat závratné příjmy. Nicméně rozsah finančních prostředků do oprav a zajištění provozuschopného a bezpečného stavu nemovitosti se v plném rozsahu ukázal až po zahájení prací,“ upřesňuje vedení obce Stará Huť.

Jaké práce byly v kulturním domě provedeny?

Celkově v první etapě bylo nutné vynaložit na opravy částku cca 4 mil. Kč, aby byl v kulturním domě vůbec možný provoz. V rámci těchto oprav byla vyměněna kompletně elektroinstalace ve velké části prostor kulturního domu, tedy v hlavním sále, přísálí, na jevišti a ve vinárně v 1. patře. Dále došlo k celkové výměně oken a některých dveří a podlahových krytin v prostorách sálu, balkonu a vinárny a bylo provedeno zateplení stropu. Do původní podoby byl uveden také kazetový strop. Oprava povrchu stěn a vymalování byla pak už jen pomyslnou třešničkou na dortu. Velkou proměnou prošla vinárna, která je spolu s prostorem před ní určena k plnohodnotnému využívání. Velkou vizuální proměnou prošlo především jeviště, které se také vrátilo do původní podoby, a to i díky zachované fotodokumentaci. Herci, divadelníci, kapely a ostatní účinkující dostanou opět dostatečnou plochu k využití. V roce 2018 proběhla druhá etapa oprav, kdy došlo k výměně střechy, která byla v dezolátním stavu. Celkovou rekonstrukcí prošlo ústřední vytápění s výměnou topného média. Dále byly provedeny opravy sociálních zařízení a prostoru vstupu, tedy bývalé hospody a došlo k výměně dveří.

 

Pomáhali i samotní obyvatelé obce!

Během rekonstrukce se v kulturním domě uskutečnilo hned několik brigád. Obrovský dík patří všem, kteří pomáhali, a velký dík také dobrovolným hasičům, protože právě oni tvoří tradičně největší část dobrovolníků na práci. Ovšem byli i další, kteří přišli opakovaně. Jednalo se o vyklízení celého prostoru od letitých nánosů, ačkoliv původní majitel značnou část sám vyklidil, vyčištění jeviště od suti, úklid před malíři, úklidy po malířích, příprava podlahových prostor před položením, závěrečné úklidy. Kromě toho, že bylo vidět obrovské množství práce, pak také jde o neocenitelné vyjádření podpory a vzpruhy do další práce. Je úctyhodné, že v dnešní hektické době si mnoho lidí našlo, v mnoha případech i opakovaně, čas na práci, která je sice pro blaho většiny, nicméně může být ohodnocena pouze poděkováním.

Kulturní dům byl znovuotevřen na podzim loňského roku

Dva roky probíhala rekonstrukce kulturního domu. Ačkoliv došlo ke zdržení, podařilo se jeho znovuotevření překrásným zábavným pásmem ke 100. výročí vzniku Československé republiky a 20. výročí existence Klubu důchodců ve Staré Huti. „Jsme velice rádi, že jsme byli schopni zajistit takový chod kulturního domu, aby se nepřerušila tradice plesů. Věřím, že se podaří náš kulturní stánek využívat k radosti a hojné návštěvnosti obyvatel naší obce, ale i širokého okolí,“ dodává vedení obce Stará Huť.

Jaké akce budou v kulturním domě pořádány?

Silvestr 2018 se povedl, účast nebyla sice tak hojná jako v loňském roce, nicméně průběh byl naprosto pohodový. První letošní ples byl Hasičský, kdy se vyskytly některé potíže v rámci zajištění obsluhy barů. Nicméně každý začátek je těžký a snažíme se všechny potíže dořešit tak, aby každý další ples byl lepší a lepší. A hned následující Obecní ples byl potvzením dobře nastavené cesty.

Bude kulturní dům rekonstruován ještě v budoucnosti?

V letošním roce se chystají především interiérové úpravy přilehlých prostor – bývalých kluboven. U vlastní budovy kulturního domu pak novou fasádu. Tím by měly být práce na kulturním domě ukončeny.

Aktuálně plánované akce v kulturním domě:

16. 02. Ples Gymnázia Karla Čapka Dobříš

02. 03. Ples Gymnázia Karla Čapka Dobříš

23. 03. Ples BiosFit

Dále jsou pro letošní rok rezervovány následující akce:

19. 03. Lukáš Pavlásek – Kdo nepláče, není Čech – one man show

13. 04. Fešáci – tour k 50. výročí založení skupiny

04. 05. Veselka Ladislava Kubeše – dechový orchestr

25. 05. Michal je pajdulák – dětský pořad Michala Nesvadby

05. 06. Zdeněk Izer „Na plný coole“

06. 12. Vánoční koncert Jakuba Smolíka

18. 12. J. J. Ryba Česká mše vánoční – Vepřekův smíšený sbor

Všechny akce a termíny jsou uváděny na webu obce a na Facebooku.

autor článku: Redakce DA a vedení obce Stará Huť