Dnes je neděle 14. srpen, svátek má Alan.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Hrušeň hnilička ve Dlouhé Lhotě soutěží o titul Strom roku

přidáno: 01. 06. 2022

Do finále 21. ročníku ankety Strom roku, do které je nominováno celkem 12 stromů z České republiky, se dostala také Hrušeň hnilička, která roste už 300 let u obce Drásov v katastru obce Dlouhá Lhota.

Nadace Partnerství, která vyhlásila další ročník ankety Strom roku letos vybírala z celkem 55 návrhů, do finálového hlasování nakonec postoupilo 12 stromů. 

„Mezi dvanáctkou soutěžících letos najdeme hned čtyři ovocné stromy – Bartákovu třešeň z Hostěnic u Brna a tři hrušně: Prajzovskou hrušku z Hostišové na Zlínsku, Hrušeň hniličku z Dlouhé Lhoty u Drásova a Sousedskou hrušku z Kralic nad Oslavou. Proti nim soutěží tři lípy: nejstarší a zároveň nejmohutnější strom letošní soutěže – 475letá Bratrská lípa z Kunvaldu s obvodem více jak 9 metrů; v pořadí druhý stromový senior: 275letá Vorařská lípa z Rychnovska; a na opačném pólu teprve 86letá Lípa osudu z Chvalkovic na Hané. Finálový tucet doplňuje Majestátní dub pod Šumnou rostoucí na Chomutovsku, Jinan na brněnském Mendlově náměstí, javor z Komni přezdívaný Tajemný hradní pán, Popovská bříza ze zaniklé obce na Jáchymovsku a Javor babyka v Ústí nad Orlicí. Během hlasování ale nehraje až takovou roli vzhled nebo stáří stromu, ale síla místní komunity, která za svým favoritem stojí,“ vysvětlila koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství.

Stane se Stromem roku 2022 krásná Hrušeň hnilička?

O tom, zda se Hrušeň hnilička z Dlouhé Lhoty stane Stromem roku 2022, budete moci rozhodovat od 20. června do 11. září 2022, stejně jako o tom, kolik prostředků bude Nadace Partnerství moci poslat do míst, kde se letošní finalisté a Stromy hrdinové nacházejí.

„Během hlasování nehraje až takovou roli vzhled nebo stáří stromu, ale síla místní komunity, která za svým favoritem stojí," uvedla koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství.

Strom s největší podporou veřejností pak získá šek na sponzorské ošetření a postoupí do zimního evropského kola.

Hrušeň hnilička se do finále ankety Strom roku dostala díky manželům Kopáčkovým a společnému úsilí obce Dlouhá Lhota a Drásov.

„Jsme velice potěšeni, že tento krásný strom se dostal do tak úzkého výběru finalistů. Tato hrušeň je stará skoro 300 let a obvod jejího kmene má téměř 4 metry. Strom roste na okraji katastru obce Dlouhá Lhota, přesně v lokalitě Skalka a proto přirostla k srdci zejména obyvatelům obce Drásov v jejíž bezprostřední blízkosti se nachází,“ uvedla starostka Dlouhé Lhoty Karolína Marečková Laštovková.  

Který strom vyhrál anketu v loňském roce?

Titul Strom roku 2021 získala takzvaná Zpívající lípa z Telecí na Svitavsku, která patří mezi nejmohutnější a nejstarší stromy České republiky.

Její stáří je odhadováno na více než 700 let. Přezdívka odkazuje až k dobám husitským. K lípě se také vztahuje několik pověstí. Podle té nejznámější přepisoval stařeček Jiroušek v dutém kmeni Nový zákon. Přitom si zpíval žalmy a zpěv, který se mísil s šuměním listí, se nesl krajem a dal údajně vzniknout přízvisku lípy.

Výlety ke stromům

Anketa Strom roku vznikla v roce 2000 v Brně, založil ji místní Svaz ochránců přírody.  Před 21 lety převzala anketu Nadace Partnerství, která z ní vybudovala celorepublikovou a nakonec i celosvětovou soutěž Evropský strom roku. Za tu dobu do ní lidé přihlásili 1 608 stromů, do jejich podpory se zapojilo 736 099 hlasujících. Smyslem ankety je ochrana významných stromů a podpora výsadeb nových. Ve zpoplatněném hlasování se tak podařilo od drobných dárců vybrat přes 3 mil. Kč.

U příležitosti 20 let ankety Strom roku, která proběhla v roce 2021 jsme pro vás připravili tipy na výlety za stromy, které se v minulosti staly vítězi ankety.

Tipy na 20 výletů za vítěznými stromy najdete po kliknutí na obrázek...

 

Nadace Partnerství vyhlásila pro letošní rok také dětskou výtvarnou soutěž

autor článku: redakce DA (zdroj: www.stromroku.cz)