Dnes je středa 17. duben, svátek má Rudolf.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

FOTO: Alej od Svatého Pole k Budínku lemuje přes 70 nových stromů

přidáno: 06. 11. 2022

Obyvatelé ze Svatého Pole a Budínku strávili minulou sobotu prací, aby společně vysázeli více než 70 nových stromů a doplnili tak alej spojující tyto dvě obce.

V sobotu 29. října proběhla za velké účasti obyvatel ze Svatého Pole a Budínku výsadba různých druhů stromů v aleji u Svatého Pole. Hlavním organizátorem výsadby stromů byla sama obec, které s realizací pomáhal Ing. Jakub Mácha.

Díky krásnému a slunečnému počasí si výsadbu nových stromů doslova užilo několik desítek dospělých a účastnily se také děti. Všichni dobrovolníci přidali svou ruku k dílu a během dopoledne vysázeli několik desítek stromů.

„Skvělá akce, a hlavně ta radost, kterou všichni máme z toho, že tu po nás zůstane taky něco viditelného a dobrého pro další generace, je velká,“ řekla jedna z účastnic akce.

Po práci pak na všechny účastníky čekalo malé občerstvení v podobě buřtů, které přišli všem k chuti. Velké díky za pomoc  s výsadbou vyjadřuje vedení obce hlavně všem, kteří přišli a přidali svou ruku k dílu.

Celkem se vysadilo na cestě ze Svatého Pole přes 70 stromů, mezi nimiž byly javory, lípy, slivoně a divoké třešně.

Proč je dobré vysazovat nové stromy a obnovovat aleje okolo našich obcí?

Stromy jsou nedílnou součástí krajiny, zabraňují vysychání půdy a erozi, člení krajinu a přispívají ke snižování množství CO₂ v atmosféře. Krášlí své okolí, kvetou a voní, poskytují domov ptákům, hmyzu a jiným živočichům.

Stromové aleje nám přirozeně půlí krajinu a pomáhají tak lidem v orientaci. Jejich vysazování v okolí obcí a měst má mnohaletou historii a mnoho důvodů. Kromě jiného aleje podél cest chrání rozpálené cesty před sluncem a vytváří stín, zachycují hluk, slouží jako větrolamy, v zimě brání zavátí vozovky sněhem a v neposlední řadě usnadňují také zvířatům pohyb a orientaci v přírodě.

autor článku: redakce DA