Dnes je středa 8. červenec, svátek má Nora.

Náš region

Zámek Mníšek pod Brdy zve na Hradozámeckou noc!

přidáno: 30. 08. 2019

Také mníšecký zámek se zúčastní tradiční Hradozámecké noci, která se pravidelně koná poslední prázdninovou sobotu, letos to bude 31. srpna. Již odpoledne je na Mníšku připraven program pro rodiny s dětmi, ve večerních a nočních hodinách si užijí zábavu starší a dospělí. Symbolickým vrcholem programu bude slavnostní ohňostroj v zahradě zámku.

„Je to velká akce, na kterou se chystáme vždy několik týdnů předem. Chceme přilákat malé i velké návštěvníky, takže připravujeme program pro děti i pro dospělé. Chystáme a vymýšlíme zábavné kostýmované prohlídky, doplněné různými kvízy a hádankami, děti plní úkoly. To vše doplňuje doprovodný program, aby se nikdo ani chvilku nenudil,“ vysvětluje zástupkyně kastelána Jana Digrinová. Již brzy odpoledne se zpřístupní vyhlídka ze zámecké věže, kam vede dřevěné točité schodiště a kde si návštěvník může povšimnout původního a stále funkčního hodinového kyvadla a závaží. Schodiště sloužilo také jako soukromý přístup do pánského apartmá a sloužícím, kteří menšími dvířky, jež návštěvník mine v půli schodiště, přikládali do kamen v komnatách zámku.

Program bude jak pro malé, tak i velké

Od 15:00 hod. se budou konat speciální prohlídky pro rodiny s dětmi s názvem Královna Elsa a křišťálové srdce. Děti potkají oblíbenou ledovou královnu Elsu a spolu s ní si užijí zábavu při procházce salóny a jídelnami, plnění úkolů a hledání pokladu. Potkat ale mohou třeba i místní princeznu nebo zámeckou paní hraběnku i mnoho dalších pohádkových bytostí.

Kouzelném sklepení je totiž čeká ještě i vodník ze zámeckého rybníka, mníšecký čertík Brdík, tatíček pan král nebo víly či čarodějnice s moderním koštětem. Na prohlídce pro nejmenší Z pohádky do pohádky se pak mohou ocitnout s Karkulkou v lese, mezi trpaslíky nebo u souboje s drakem. Zabavit se děti mohou i mezi prohlídkami ve výtvarné dílně. Tady si vyberou z nepřeberného množství sádrových odlitků různých motivů i velikostí. Mohou si vybarvit květiny, zvířátka, autíčka, princezny, domečky a mnoho dalšího. A na co se mohou těšit starší a dospělí návštěvníci? V 19:30 hod. vypuknou kostýmované prohlídky Záhady a tajemství slavných v průběhu věků, kde je připraveno zábavné vyprávění doplněné hereckými scénkami, soutěžními otázkami a početním kvízem. Uhodnou návštěvníci, odkud pochází pták dodo nebo kdo byl otcem Marie Terezie? A možná, že potkají dokonce i Karla IV. Nudit se nebudou ani mimo zámecké komnaty. Na nádvoří bude od 20:00 hod. k poslechu i tanci hrát country kapela Naboso, která už dvacet let představuje skladby převzaté i vlastní, a ve 21:00 hod. přijde na řadu symbolický vrchol večera – slavnostní ohňostroj v zámecké zahradě.

PROGRAM HRADOZÁMECKÉ NOCI:

od 14:00 hod. - vyhlídka z věže

od 15:00 hod. - Královna Elsa a křišťálové srdce – prohlídky pro děti

od 19:30 hod. - Záhady a tajemství slavných v průběhu věků – kostýmované prohlídky pro dospělé

od 20:00 hod. - country kapela Naboso – nádvoří zámku

ve 21:00 hod. - ohňostroj v zámecké zahradě

Dále pro děti:

Z pohádky do pohádky

Kouzelné sklepení

Výtvarný ateliér

autor článku: Ing. Marie Charvátová - koordinační pracovník SZ Mníšek pod Brdy