Dnes je úterý 21. září, svátek má Matouš,
je Mezinárodní den míru.

www.hfad.cz/

Významní historici oslaví 70. narozeniny Rádia Svobodná Evropa v Čapkárně

přidáno: 03. 06. 2021

Již v sobotu 12. června 2021 se na Strži odehrají hned 3 kulturní zážitky! Významní historici, spisovatelé a novináři si v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše připomenou 70. narozeniny Rádia Svobodná Evropa. Na ně naváže komorní program připravený Švandovým divadlem v Praze a v rámci muzejní noci zůstane Památník otevřený až do 22:00 hod.

Proč slavit jubileum Radia Free Europe právě na Strži?

U počátků slavné rozhlasové stanice stál novinář Ferdinand Peroutka. V podkroví venkovského domu svého blízkého přítele Karla Čapka měl vlastní světničku, „Peroutkárnu“. Můžete si v ní prohlédnout řadu vzácných osobních předmětů a nově i průkazů: novinářský, očkovací i cestovní, nahrazující slavnému emigrantovi pas. Nechybí vtipný pohled „Ferdovi od Titiny“, herečky Adiny Mandlové.

Na slavného žurnalistu a jeho kolegy ze „Svobodky“ zavzpomínají v sobotu 12. června od 14:00 hod. na Strži renomovaní historici Martin Nekola a Michal Stehlík, výklad zpestří barevné diapozitivy z Peroutkova soukromí.

O tradici i současném angažmá spisovatelské organizace PEN klub v boji proti totalitám promluví Jiří Dědeček, známý písničkář, básník, textař, překladatel, spisovatel a zároveň předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu. O úloze současné žurnalistiky bude v tomto kontextu diskutovat Martin Groman, předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky, s nositeli peroutkovské ceny Jindřichem Šídlem a Petrem Fischerem.

Přibližně od 18:30 hod. naváže na čapkovské téma komorní program, připravený Švandovým divadlem v Praze. V rámci muzejní noci zůstane Památník otevřený až do 22:00 hod.

Kde najdete další zajímavé informace, fotografie a aktuální termíny akcí?

autor článku: Kolektiv Památníku Karla Čapka