Dnes je pondělí 16. květen, svátek má Přemysl,
je Evropský den Slunce.

www.hfad.cz/

Využijte zimní měsíce k návštěvě Čapkovy Strže

přidáno: 05. 01. 2022

Zbrusu nová část stálé expozice Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše je věnovaná prarodičům, rodičům, dětství a mládí světoznámého umělce.

Kdy naposledy jste byli v Čapkově milovaném venkovském domě na Strži, romantickém místě pod hrází stejnojmenného rybníka? Rozhodně si nenechte ujít novinky jako pečlivě zrestaurovanou vstupní verandu, místnost připomínající dvě dívky, do nichž se Čapek zamiloval současně (a po patnáctiletém váhání se s jednou z nich přece jen oženil), dále jeho dráhu novináře a dramaturga. Nebo zákoutí v podkroví s rozluštěním známé peroutkovské kauzy „vlevo dole“.

Stálá expozice historické budovy prošla během uplynulých šesti let celkovou modernizací, novotou voní zvláště prostor věnovaný rodinnému zázemí Karla Čapka, kraji jeho dětství, studií i studentských lásek, prvním literárním pokusům, pobytům v Paříži i Berlíně, přátelství s nastupující generací talentovaných spisovatelů, malířů, architektů, zkrátka šťastnému období mládí, které přervala první světová válka.

Vkusné výtvarné řešení expozice vychází z obrazů Josefa Čapka, poutavý příběh vyprávějí půvabné citáty, ožívá na restaurovaných fotografiích, pohlednicích, mapách, ale i stránkách novin sestavených z dobových zpráv a lákajících k prolistování. Stačí sáhnout po kavárenských rámech a usednout na historickou židli s plastickým dekorem.

Doporučujeme také průběžně modernizované místnosti věnované Olze Scheinpflugové a Ferdinandu Peroutkovi nebo výstavu o původu slova ROBOT.

Další zajímavé čtivo si můžete odnést domů. Na stránkách nové knížky „Čapkova Strž v obrazech“ najdete kromě čtivého textu spoustu zajímavých fotografií, zvláště ty kolorované působí, jako byste tu Čapka s jeho přáteli zastihli osobně.

Památník Karla Čapka bude až do konce března otevřen pouze v pracovní dny:

  • pondělí - pátek: od 9:00 do 16:00 hod.

A kde najdete podrobnosti?

Těšíme se na viděnou!

autor článku: Zdeněk Vacek - ředitel Památníku Karla Čapka