Dnes je úterý 22. září, svátek má Berta,
je Mezinárodní den neslyšících.

www.bobcatdobris.cz/

Jaký byl letošní Summer fest Dobříš z pohledu Jindřišky Kastnerové?

přidáno: 05. 08. 2020

Summer fest Dobříš je tradiční letní akce, kterou pořádá KD Dobříš v různé podobě už od roku 2007. Nad letošním ročníkem visel do poslední chvíle (díky koronaviru) velký otazník a jeho organizace tak byla o to složitější. Nakonec se ale vše zvládlo a do skateparku dorazili úžasní muzikanti.

Jak probíhala letošní příprava na Summer fest Dobříš? Zeptali jsme se jeho hlavní organizátorky Jindřišky Kastnerové z KD Dobříš. Ta se akce samozřejmě i sama účastnila,  a tak popsala své pocity a vyjádřila se i k dalším ročníkům ve městě.

Kdy se začal letošní Summer fest připravovat a jak složité bylo jeho uskutečnění?

Věhlasnější kapely oslovuji většinou již na podzim. Program pak doplňuji po novém roce…

Složité to je především z hlediska financí… Kapely na festivalovou sezónu zvyšují své honoráře o 50 až 100%. Bohužel většina manažerů kapel, zvláště těch dobrých, nerozlišuje, zda jde o festival malý, lokální či festival s návštěvností v řádech tisíců… Najít pak kvalitu za rozumnou cenu je téměř nadlidský výkon.

Co považuješ na takové akci za nejdůležitější a zároveň nejtěžší pro pořadatele?

Nejdůležitější je, aby se člověk mohl spolehnout na své kolegy.  Aby vše klapalo především po organizační stránce. Neméně důležitá je i technická stránka věci… Já mám štěstí, že se mnou festival už mnoho let dělá kvalitní a spolehlivý tým skvělého zvukaře Rudy Němce. Mám pocit, že i pro ně už festival není jen „kšeft“, ale srdcovka… Nejtěžší pak asi je, po všech přípravách a starostech, ustát ten pocit marnosti, když lidé nepřijdou…

Kdo vybíral letošní interprety?

Kapely vybírám já, ale samozřejmě naslouchám doporučením lidí, kteří z mého pohledu muzice rozumí. 

Jak jsi spokojená s letošním průběhem, návštěvností, organizací, kapelami, …?

S průběhem, kvalitou a prezentací kapel i organizací spokojená jsem…  Méně už s návštěvností. S přihlédnutím ke koronavirové epidemii a obavám lidí z nákazy jsme ale bohužel menší zájem předpokládali. Pokud vím, většinu pořadatelů červencových akcí postihly zprávy o stoupajících počtech nakažených na Karvinsku, v Praze a v dalších ohniscích. A ačkoli bylo Příbramsko, resp. Dobříšsko v tu dobu bez výskytu nákazy, lidé pravděpodobně reagovali na každodenní pochmurné zprávy z médií a nepřišli, resp. přišlo jich méně, než jsme čekali. Nálada ale byla po oba dny skvělá, všichni se skvěle bavili bez jakéhokoli konfliktu či agresivity. Děkuji všem přítomným za to.

Ráda bych se ale ještě vyjádřila k následným diskuzím na sociálních sítích, které se týkaly hlučnosti akce. Summer Fest je jedna z mála letních hudebních akcí, které se na Dobříši konají… Má výjimku na dobu konání po 22. hodině, vyplývající ze znění vyhlášky města o veřejném pořádku.

Samozřejmě nás mrzí, pokud produkce občany ruší svou hlasitostí, ale tak to u těchto ozvučených akcí bývá.  Věřte, že na místě samém extrémní hluk nebyl. Mnohdy umocní přenos zvuku klimatické podmínky, které bohužel ovlivnit nemůžeme. Obecně je ale smutné, že i v létě, o víkendu, kdy určitě většina z nás nechodí spát se slepicemi, některým lidem vadí jakákoli večerní akce, ať už je to koncert, svatební či narozeninová oslava nebo sousedské posezení na zahradě. Víte, já mám názor, že lidé by se měli setkávat, mluvit spolu a veselit se, protože starostí a problémů nám tahle doba přináší dost a dost…  Kdo se neuzavírá, má většinou pochopení i pro druhé…   

Jak se u nás vystupujícím líbilo a uvidíme je na Dobříši ještě někdy?

Někteří jsou tu jako doma, např. Švihadlo, které přijíždí pravidelně a rádo… Podle reakcí ostatních si myslím, že se jim u nás opravdu líbilo… Vždy slyším, že máme skvělé publikum. Určitě bych ale chtěla ještě jednou pozvat kluky z Malalaty. Jejich dj. set byl strhující a nenechal sedět asi nikoho z přítomných…

Máš z akce nějaký pěkný zážitek nebo vtipnou historku?

Nevím, jestli je vtipná, spíše úsměvná… V pátek přítomné velmi trápil bodavý hmyz. Komáři a vosy řádili… Jedna z účastnic stále chodila ke kase a stříkala se dezinfekčním covidem po celém těle. Vypadalo to, že se extrémně chrání před virem. Důvod byl ale jiný. Zjistila, že covid na ten obtěžující hmyz jediný zabíral.

Takže, přátelé, až nás mine koronavirová nákaza, ty smrduté vodičky nevylévejte, jsou účinným repelentem… :-)

A co další ročníky Summer festu Dobříš? Můžeme se těšit opět na hudební akci pod širým nebem?

No, upřímně, zatím nevím…  Musím zvážit letošní ztráty a výnosy, a to nejen ty finanční… Samozřejmě také záleží na tom, zda město tento či podobný formát podpoří i v rozpočtu na příští rok…  V každém případě chci ale poděkovat současnému vedení města, v osobě pana starosty a obou místostarostů, které nás v pátek přišlo osobně podpořit.  Moc si toho vážíme.

autor článku: redakce DA (zdroj foto také: https://www.facebook.com/mestodobrisoficialni/)