Dnes je sobota 19. září, svátek má Zita.

Náš region

Program Hudebního festivalu A. Dvořáka 2020 s 15 koncerty je odtajněn

přidáno: 03. 02. 2020

Svatá Hora v lehce mrazivém večerním oparu 28. ledna 2020 přivítala hosty slavnostního soirée, které již tradičně startuje finální přípravy Hudebního festivalu A. Dvořáka Příbram. Právě tady byl i letos poprvé oficiálně odtajněn program nadcházejícího ročníku.

Za přítomnosti významných osobností regionu a zástupců médií představila ředitelka festivalu Mgr. Albína Dědičík Houšková nejen kompletní program, ale také letošní motto. Příbramsko se od 25. dubna do 4. června 2020 opět může těšit na několik týdnů plných kvalitní hudby v tom nejlepším balení.

Slavnostního soiré s odtajněním programu 52. ročníku Hudebního festivalu Antonína Dvořáka se účastnil i pravnuk A. Dvořáka Petr Dvořák. (foto: HF A. Dvořáka)

Váš oddaný Antonín Dvořák

Právě tak zní motto letošního ročníku, který chce ukázat nejen velikost Dvořákova umění, ale také mimořádně lidský rozměr jeho osobnosti. Hned několika historkami a vzpomínkami ze života A. Dvořáka byla připomenuta právě jeho laskavost, pokora a láska k bližnímu. Nezbývá než si přát, aby se atmosféra a energie ze slavnostního soirée v co největší míře přesunula také na koncerty a další akce 52. ročníku festivalu. Na koncertech budou zastoupena díla přátel Antonína Dvořáka či díla věnovaná Antonínem Dvořákem jeho přátelům a rodinným příslušníkům.

Jaké umělecké lahůdky nabídne letošní program?

Celkem bude uskutečněno 15 klasických koncertů, dále dvě operní představení určené dětskému publiku, komponovaný pořad věnovaný vlivu Antonína Dvořáka na americkou hudbu a open air projekt Den s Antonínem Dvořákem s 15 - 20 koncertními vystoupeními a edukativními programy, které budou realizovány na nejrůznějších místech Příbrami. V rámci HFAD bude již tradičně uspořádán rovněž benefiční koncert pro vilu Rusalka.

Koncerty se budou konat v Divadle A. Dvořáka Příbram, v kostele sv. Jakuba, Galerii Františka Drtikola, v Památníku A. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, na Zámku Dobříš, v Galerii L. Kuby a na městském úřadě v Březnici, v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Třebsku a rovněž v prostorách významného poutního místa – Svaté Hory u Příbrami.

Od zahajovacího koncertu až po závěrečný

25. dubna 2020

 • Slavnostní zahájení hudebního festivalu se tradičně odehraje v příbramském Divadle A. Dvořáka a jeho protagonisty budou Petr Nekoranec, Lenka Máčiková Kusendová (SR) a Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou šéfdirigenta Jakuba Kleckera.

Představí dílo A. Dvořáka, L. Janáčka, G. Pucciniho a oživí dílo moravského skladatele poloviny 20. století Rudolfa Heidera.

28. dubna 2020

 • Pražští komorní sólisté (PKS), Zámek Dobříš, Zrcadlový sál

Serenády Antonína Dvořáka a jeho přítele P. I. Čajkovského představí náš nejdéle působící smyčcový komorní orchestr v čele s Radkem Baborákem a Janem Mráčkem. 

5. května 2020

 • Antonín Dvořák a jeho vliv na americkou hudbu, účinkují: Debashish Chaudhuri (Indie) a Jana Chaudhuri (ČR, klavír), Památník A. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami

Komponovaný pořad vytvořený speciálně na zakázku festivalu navazuje tématem na velmi populární Immersive koncerty a je věnován žákům a následovníkům Antonína Dvořáka v Americe.

9. května 2020

 • Martina Kociánová & Kateřina Englichová, Reprezentační sál MěÚ Březnice

Duet lidského hlasu a harfy v programu, v němž zazní citace z korespondence A. Dvořáka ve spojení s hudbou od baroka po romantismus.

12. května 2020

 • Czech Brass, kostel sv. Jakuba Příbram

Žesťový soubor v čele s Markem Zvolánkem (trubka) se představí v dílech romantických i soudobých.

14. května 2020

 • Unique kvartet, Dům Natura, Příbram

Smyčcové kvarteto vystoupí v crossoverovém programu, ve kterém zazní hudba klasická, jazzová, filmová i populární.

19. května 2020

 • Karel Dohnal a Smyčcové trio České filharmonie, kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Třebsku

Klarinetista Karel Dohnal vystoupí spolu se Smyčcovým triem České filharmonie v kostele přímo spojeném s životem A. Dvořáka.

21. května 2020

 • Barocco sempre giovane a Pavel Svoboda, Bazilika Minor, Svatá Hora u Příbrami

“Dialogu smyčců a varhan” přednese naše přední komorní těleso zaměřené zejména na interpretaci barokní hudby. Koncertní program je sestavený z děl J. S. Bacha, A. Vivaldiho, J. G. Waltera, W. A. Mozarta, J. Brahmse a samozřejmě A. Dvořáka.

23. května 2020

 • Skety, Městské muzeum/Galerie Ludvíka Kuby, nádvoří, Březnice

Festival každoročně přináší koncert „na pomezí klasické hudby“, pro rok 2020 přijal pozvání velmi populární a cappella sextet Skety v čele s Petrem Wajsarem.

26. května 2020

 • Zemlinského kvarteto, Galerie Fr. Drtikola, Příbram

Zemlinského kvarteto již od svého založení v roce 1994 navazuje na bohatou tradici české kvartetní školy. Pro koncert si zvolilo program sestavený z děl A. Dvořáka, B. Martinů a J. Brahmse.

28. května 2020

 • Koncert laureátů, Památník A. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami

Již pátým rokem rozezní zámeček ve Vysoké hlasy laureátů Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech. V průběhu večera zazní písně a árie P. I. Čajkovského a B. Smetany. Součástí koncertu bude světová premiéra vítězných skladeb 4. ročníku Kompoziční soutěže HFAD určené skladatelům do 40 let – písní na slova Sonetů W. Shakespeara (č. 49 a č. 66) Marka Pavlíčka.

30. května 2020

 • Operetní gala – Franz Lehár, účinkují: Luisa Albrechtová, Amir Khan (SR), Západočeský symfonický orchestr, dirigent Chuhei Iwasaki (Japonsko), Svatá Hora u Příbrami, nádvoří

Program sestavený z předeher a árií z operet zazní na nádvoří Svaté Hory na open air koncertě v „piknikovém“ stylu.

2. června 2020 

 • Den s Antonínem Dvořákem

Open air akce zahrnující cca 15 - 20 samostatných koncertů a pořadů pro děti i širokou veřejnost. Součástí Dne s Antonínem Dvořákem jsou rovněž dva Koncerty přátelství, na kterých vystoupí v kostele sv. Jakuba v Příbrami umělecká tělesa reprezentující partnerská města: Filharmonie Středního Saska z německého Freibergu a sbor Coro Incanto Alpine z italského Valle di Ledro.

4. června 2020

 • Klánští – koncert virtuosů, Účinkují: Ivan Klánský, Lukáš Klánský, Daniel Klánský, Adam Klánský a Epoque kvartet, Divadlo A. Dvořáka Příbram

Koncert virtuosů završí 52. ročník festivalu díly A. Dvořáka a jeho přátel.

 

Poděkování organizátorů patří Ministerstvu kultury, Středočeskému kraji a Městu Příbram za udělené záštity a finanční podporu a také obchodním a mediálním partnerům. Bez jejich podpory by Hudební festival A. Dvořáka Příbram nemohl rozdávat radost všem příznivcům klasické hudby a oslovovat širokou veřejnost.

Aktuální informace k 52. ročníku můžete sledovat od 1. února na webu www.hfad.cz a také na Facebookovém profilu festivalu. Předprodej vstupenek bude zahájen 28. února v 10:00 hodin.

autor článku: Radka Svobodová - Hudební festival A. Dvořáka