Dnes je pátek 19. duben, svátek má Rostislava.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

POZVÁNKA NA PODBRDSKÉ FOLKOVÁNÍ

přidáno: 27. 09. 2022

Vážení přátelé, zveme vás na první folkový festival na Dobříši PODBRDSKÉ FOLKOVÁNÍ. Pořádající dobříšsko-českolipská folková skupina Naopak vám představí skupiny z celé republiky.

Na Podbrdském folkování si na své přijdou nejen posluchači folku, ale i trampské muziky.

Trampská skupiny Galerie – Frenštát pod Radhoštem, trampská skupina Choroši – střední Čechy, folková skupina Ve čtvrtek v pět – Praha, písničkářské duo Míša Mádlová a Petr Vašina – Příbram. Zvláštním hostem festivalu je známý písničkář, kytarový pedagog Petr Rímský a Misitu – střední Čechy, a festival zakončí neméně známá jihočeská folková skupina Epydemye.

Během večera se také můžete těšit na křest knížky kvadruplegika Petra Cihelky – Vozík plný folku.

Moc se na vás těšíme, a to 8. října 2022 od 14:00 hodin v Kulturním domě Dobříš. Vstupné je 200 Kč.

PŘEDSTAVENÍ KAPEL PODBRDSKÉHO FOLKOVÁNÍ

Choroši

Akustická tramp-folková skupina Choroši pochází ze středních Čech. Její počátky sahají do prosince roku 2012, kdy byla virtuálně založena dvěma trampy-praktiky a jedním trampem-teoretikem. Všichni tři se poprvé setkali až začátkem roku 2013 a na jaře pak odehráli své první vystoupení, které bylo odrazovým můstkem k další činnosti skupiny. V následujících letech se Choroši zúčastňovali různých soutěží, ve kterých získali několik ocenění od odborných porot i od diváků (mj. autorská Porta, Ústecký stříbrňák) a postupně se dostali do širšího povědomí folkové komunity. Choroši zastávají názor, že i bez dodávky naplněné až po střechu nejrůznějším hudebním a zvukovým vybavením se dá udělat spousta muziky. Hrdě se hlásí k folkové a trampské hudbě a snaží se ji obohacovat písněmi z vlastní autorské dílny spolu s několika písněmi zahraničního původu, k nimž napsali české texty. Posluchačům v nich vyprávějí příběhy, které napsal sám život, popřípadě mu při psaní trochu pomohla bujná choroši fantazie. Po sedmi letech existence v původním obsazení se během následujících dvou let sestava kapely různě měnila.

Od srpna 2021 hrají Choroši v tomto stálém složení:

  • Aleš Rogalewicz – zpěv, kytara
  • Tomáš Doug Machalík – zpěv, basová kytara
  • Jan Komín – zpěv, kytara
  • Věra Hájková – zpěv

Galerie

Členové skupiny Galerie se setkali v původně cimbálové muzice, kdy složení nástrojů a rovněž styl hudby se blížil spíše k folklóru. Na počátku roku 2006 jsme svůj vztah k folku dali najevo založením folkové kapely. Z počátku jsme nacvičovali věci od Nezmarů, Žalmana a Pavlíny Jíšové, ale zjistili jsme, že máme tolik dobrých písniček vlastních, že by bylo škoda je nenacvičit. Takže nyní se zaměřujeme pouze na vlastní tvorbu, kdy hudbu i texty vytvářejí téměř rovným dílem členové skupiny Monika a Miroslav Magnuskovi.

Ve čtvrtek v pět

Kapela vznikla roku na podzim 2015 s názvem Ve čtvrtek v pět, protože se scházíme ve čtvrtek v pět. V říjnu 2018 kapela vydala první CD s názvem Cesta mraků a slavnostně jej pokřtila v Malostranské besedě. Kmotry CD byla kapela Jarabáci a hostem na křtu byl Robert Štolba, který CD nejen natočil a hudebně režíroval, ale podílel se na něm i jako muzikant, konkrétně nahrál buben a jambe. Kapela hraje folkovou muziku. Píší vlastní písničky. Chtějí podělit o pohodu a potěšení, kterou muzika přináší jejich vystoupení jsou provázena veselou náladou mezi písničkami. Slyšet je můžete v klubech, na koncertech, slavnostech, kavárnách, nebo festivalech. 

Petr Rímský

Petr Rímský je svérázný písničkář, v jehož projevu se kromě folku mísí zejména prvky šansonu, jazzu a blues. Vynikající a nápaditý kytarista s jedinečným hráčským projevem. Petrův hluboký a podmanivý hlas je nezaměnitelný (snad pouze s hlasem jeho bratra herce Pavla Rímského známého z dabingu, rozhlasu, nebo z Vinohradského či dalších divadel).

Petr Rímský zazářil ve druhé polovině 80. let v nejslavnějším období Porty navštěvované více než 30 tisíci diváků. Mezi tehdejší elitu písničkářských osobností se zařadil například písněmi „Blues o hvězdě“ a „Křídla a kopyta“, za něž obdržel autorské Porty (1986 a 1988), nebo písněmi „A ještě radši se vracím“, „Šašek“ a dalšími.

Petr Rímský je také skvělý a srozumitelný teoretik a kytarový pedagog působící přes třicet let v kurzech Kytarové školy, kterou založil a která nese jeho jméno. Je autorem hudebně naučných publikací „Akordy a jak na ně... 1440 kytarových akordů“, „Na kytaru od začátku“, „Hudební nauka 1-3“, beletrie „Ze života muzikantského“ atd. V 90. letech působil jako hudební publicista, šéfredaktor, ale i vydavatel časopisu „HITBOX – magazín s písničkami“, v někdejším stejnojmenném nakladatelství vydal řadu výborně zpracovaných kompletních zpěvníků (K. Kryl, J. Nohavica, K. Plíhal, W. Daněk, J. Ledecký, Fleret, Evergreens 1-4), asi 1.000 písní jako přílohy zmíněného magazínu, a řadu dalších muzikantských příruček. Petrovi také konečně vyšlo autorské album „Zákon o zachování lásky“, na kterém mimo jiných skvělých hudebníků účinkuje i Petrův syn Štěpán Rímský hrající na fagot a kontrafagot.

Epydemye

Jihočeská folková a folkrocková skupina Epydemye si posluchače napříč generacemi získává svou pozitivní a živelnou koncertní energií a písněmi, které otevírají zajímavá témata. Je považována za jednu z nejosobitějších kapel na současné folkové/písničkářské scéně. V jeden okamžik vás přinutí sednout si a poslouchat texty, aby vás vzápětí zvedla ze židle. A jestli odejdete z koncertu nabití pozitivní energií, je to přesně ten důvod, proč to Lucie Vlasáková (zpěv, kontrabas), Mirek Vlasák (zpěv, kytary), Honza Přeslička (zpěv, kytary) a Tomáš Hobzek (bicí) dělají.

Za desku Kotlina kapela získala žánrovou cenu Anděl 2015. Na tomto monotematickém albu zpracovala životní příběhy osobností československých dějin 20. století (Adolfa Opálky, Milady Horákové, Jana Palacha, Josefa Mašína a dalších). V roce 2019 vychází album Milé děti, které se dotýká současnosti a toho, čím kapela momentálně žije. Díky písním můžete se třemi rodiči prožít vzlety do výšin, strmé pády, lásky, touhy a příchod dětí, které obrací životy naruby. I tato deska získala nominaci na žánrovou Cenu Anděl. V roce 2021 kapela vydává album Prosklený nebe. Deska je částečně inspirovaná pobytem v neratovském kostele v Orlických horách, ve čtrnácti písních pojednává o uspořádání životních hodnot, nabízí pohled na dnešní společnost, vztahy a život. Stejně jako předchozí dvě desky vznikla i tato pod producentským dohledem Dalibora Cidlinského jr. a s hudebními hosty, kytaristou Josefem Štěpánkem a baskytaristou Janem Cidlinským.

První koncertní pokusy Epydemye uskutečnila na folkových soutěžích a festivalech, kde získala ocenění a brzy se dostala do povědomí posluchačů i dramaturgů. Později se kapele otevřely dveře na pódia rockových a multižánrových festivalů (Rock for People, Votvírák). Natočila také live koncerty pro Českou televizi, Český rozhlas a několik videoklipů.

Míša Mádlová a Petr Vašina

Míša Mádlová a Petr Vašina jsou písničkářské duo z Příbrami. Poeticky barevné texty neboli „Miší písně“ něžný doprovod na kytaru a ukulele. Protipólem blues-rockové písně Petra Vašiny a jeho famózní foukací harmonika. To vše skvěle propojené. To je důvod, proč byste si vystoupení této charismatické dvojice rozhodně neměli nechat ujít.

Petr Vašina - sedm let navštěvoval LŠU v Příbrami (klavír). Od základní školy hrál v různých kapelách na kytaru, později na flétnu a foukací harmoniku. V Příbrami to byly hlavně kapely Liberí Magní, Příbramský Blues Band, Příbramský Big Band, orchestr Experiment, EVY kvartet, kpt. Nemo Band, Petr, Otto a já. Ve Zlíně kapela Centrum, na vojně kapela Satelit 2, na Karlovarsku folková kapela Povidlo.

NAOPAK

Českolipská folková a folkrocková skupina NAOPAK si posluchače získává svou živelnou koncertní energií. Písně, které vás nenechají v klidu sedět a „naopak“ vám některé nedovolí vstát ze židle. V minulém roce přivedla na svět své první autorské CD „AJ LAF JŮ“. Za 12 let své existence objela NAOPAK celou naši vlast, festivaly, festyválky, kluby, slavnosti a všude jim bylo moc dobře, protože pro NAOPAK je hlavní dobré živé vystoupení a spokojený divák. Každé vystoupení je výzva, každé vystoupení je veliká radost, každé vystoupení je hrozná dřina. Prostě si užíváme každé hraní, jak sami říkají.

  • Martin Kleki Podešva - kytara - zpěv - autor hudby a textů
  • Petra Zajíčková - kytara - zpěv - autor hudby a textů
  • Martin Zajíček – baskytara-zpěv-kapelník

autor článku: Martin Zajíček