Dnes je pátek 1. prosinec, svátek má Iva,
je Světový den AIDS.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Pozvánka do dobříšského kulturáku. Představujeme program na září a říjen

přidáno: 31. 08. 2022

Milovníci kulturních akcí se po letních prázdninách opět mohou těšit na výstavy, koncerty, divadelní představení a další akce pořádané Kulturním střediskem města Dobříš. Podívejte se s námi na zářijový program.

Kulturní program v Dobříši na září 2022

Čtvrtek 8. září: DVA SOCHAŘI A FOTOGRAF

Výstava fotografií kameramana a fotografa Andreje Barly a sochařů Jiřího Kašpara a Jiřího Kašpara mladšího.

Andrej Barla

Slovenský kameraman a fotograf Andrej Barla se narodil v roce 1940 v Sečovcích na Slovensku. Nejprve studoval obor fotografie v Bratislavě, pak v roce 1964 ukončil studium oboru kamery na pražské FAMU, kde absolvoval filmem Juraje Jakubiska Čekají na Godota. Úspěšný byl i vstupem do hraného filmu. Otakar Vávra si jej vybral ke spolupráci na filmech Zlatá reneta a Romance pro křídlovku. Přišla také první ocenění. S Vávrou Barla pracoval i na historických válečných filmech Sokolovo a Osvobození Prahy. S režisérem Jurajem Herzem natočil Holky z porcelánu a film Holka na zabití. Jeho jméno najdeme vlastně na titulcích úspěšných filmů všech žánrů. Vedle filmové tvorby se věnuje také té fotografické. Kromě reportážních snímků se dlouhodobě zabývá krajinou a aranžovaným zátiším.

Jiří Kašpar 

Narodil se v roce 1941 ve Svijanech u Turnova. Absolvent studia sochařství na AVU v Praze v ateliéru Vincence Makovského. Jeho doménou jsou nejen plastiky komorního charakteru, ale i plastiky v otevřeném prostoru. Plastika Jiřího Kašpara připomíná zpověď umělce, jehož neopouští údiv nad „chůzí po světě, kam se noha šine“ (jak nazval jedno ze svých děl). Jeho dílo je uměleckým svědectvím pocitů a myšlenek přítomnosti. Jiří Kašpar je také restaurátorem starých uměleckých děl.

Jiří Kašpar ml.

Narodil se v roce 1977. V letech 1992–1996 vystudoval Střední umělecko-průmyslovou školu v Praze – obor tvarování dřeva a řezbářství. Pokračoval studiem (1996–2004) na Akademii výtvarných umění v ateliéru figurálního sochařství a medaile u prof. Hendrycha. V roce 2000 absolvoval také stáž odlévání z bronzu na umělecké škole ve finském Kankaanpaa. Jiří Kašpar ml. tvoří své sochy z nejrůznějších materiálů, ze dřeva, z bronzu, železa, laminátu, ale i z ledu či písku.  

Vernisáž proběhne ve čtvrtek 8. září 2022 od 17:00 hod. a výstava pak potrvá do 9. října 2022.

Výstavní sál v KD Dobříš je otevřen od pondělí do čtvrtka: 8:30 - 16: 00 hod., v pátek a v sobotu je zavřeno a v neděli můžete výstavu navštívit od 14:00 do 16:00 hod.

Vstup zdarma!

Pátek 16. září:  Mr. Loco 

Kdo jste slyšeli tuhle balkánko-jihoamerickou jízdu loni na Summer festu, jistě na ně dorazíte i tentokrát do KD Dobříš. Ostatní srdečně zveme, protože koncert bude stát za to.  

Mr. Loco je synonymum pro pohodovou muziku. Tuto charakteristiku si mezinárodní sestava vybudovala díky zdařilému debutu „Balkan Trip“ a nové desce „Balkanizace“, na které dominuje především pozitivní feeling, reggae rytmy, skáčkové tempo, jižanský temperament a české texty.

Hudba kapely Mr. Loco vychází z balkánských folklorních vlivů. Je to tím, že zpěvák a kytarista Filip Flusser má v Bulharsku rodinné kořeny a rád se tam vrací. Na balkánské vlivy se pak nabalují další z jiných koutů světa a výsledkem je divoká a zábavná muzika, která lehce svede k tanci. Mr. Loco jsou: Filip Flusser (zpěv, kytara), Kryštof Verner (trubka), Pavel Homer (klávesy), mexický harcovník Luis (Jachu) Franco (baskytara, kontrabas) a zkušený kolumbijský bubeník Felipe Bermudez.

Koncert začíná od 20:30 hod.

Vstupné:

  • 250 Kč (předprodej v trafice U Davida)
  • 280 Kč (Goout.net a na místě) 

Předprodej vstupenek byl zahájen 24. srpna 2022.

 

PŘIPRAVUJEME NA ŘÍJEN:

1. října 2022 - Cena města Dobříše

  • V rámci slavnostního večera bude v Zrcadlovém sále zámku Dobříš předána Cena města Dobříše panu Ivo Kylarovi za významnou činnost a dílo v oblasti kultury.
  • Od 19:30 hod. vystoupí jako hudební host vokální skupina KrisKros a cappella, která od svého založeni v roce 2007 zaznamenala řadu úspěchů a ocenění doma i v zahraničí. Repertoár KrisKros je velice pestrý, zahrnuje hudbu klasickou, populární, ale i lidovou. 
  • Večerem provází paní Zdeňka Žádníková Volencová.
  • Pořadatelé akce: město Dobříš a Kulturní středisko Dobříš za podpory Správy zámku Dobříš a rodiny Colloredo-Mannsfeld.

7. října - Schodiště + Zlo z jihu

  • koncert

21. října - Totální Halucinace + Vasilův Rubáš

  • koncert

27. - 30. října - Podzimní divadelní festival ochotnických souborů

13. října - 13. listopadu - Výstava krajinomaleb Veroniky Rejfířové s názvem Impres

autor článku: Jindřiška Kastnerová - KD Dobříš