Dnes je pátek 1. prosinec, svátek má Iva,
je Světový den AIDS.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Památník Karla Čapka po vichřici znovu otevřel své brány veřejnosti

přidáno: 22. 09. 2022

Také Památník Karla Čapka ve Staré Huti zasáhla začátkem září ničivá vichřice, která zde napáchala nemalé škody a místo tak muselo být veřejnosti na několik dní uzavřeno. Dnes už jej ale můžete znovu navštívit a už tuto sobotu si zde navíc užít krásný kulturní program.

„Navzdory ničivé bouři (supercele), která se areálem Památníku Karla Čapka prohnala v úterý 6. září večer a zanechala za sebou rozbitou střechu domečku a více než tucet vyvrácených vzrostlých stromů, otevíráme znovu naše brány návštěvníkům. Vše podstatné je opraveno, expozice i bistro budou fungovat bez omezení, jen zahrada zatím zůstane přístupná pouze ve velmi omezeném rozsahu,“ upřesnil ředitel památníku Ing. Zdeněk Vacek.

3 sobotní kulturní zážitky na Strži

V sobotu 24. září se v nepoškozené části zahrady u původní Čapkovy pergoly uskuteční již čtvrtá z akcí, která se koná v rámci letošního Středočeského kulturního léta. 

Tomáš Reindl: Karel Čapek a etnická hudba

  • Místo: zahrada a interiér Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, p. o., Stará Huť 120, 262 02 Stará Huť
  • Vstupné: 100 Kč
  • Program: 14:00 - 14:45 hod. přednáška a od 15:30 hod. koncert

Pestrý program mapující různé hudební projevy cizích národů, s ukázkami etnické hudby z Čapkovy sbírky gramodesek. Tato výjimečná kolekce evidovaná UNESCO obsahuje nahrávky z různých mimoevropských kultur: Afriky, dále Jižní, Jihovýchodní a Východní Asie, arabského světa, Severní a Jižní Ameriky, jen v omezené míře z Evropy. Sám Karel Čapek se akce zúčastní prostřednictvím „dotýkaných předmětů“: jeho šelakové gramodesky laskavě zapůjčilo Náprstkovo muzeum v Praze.

Ing. MgA. Tomáš Reindl Ph.D. je hudební skladatel, multiinstrumentalista a hráč na tabla. Na pražské HAMU vyučuje etnomuzikologii a další hudebně teoretické předměty.

Přednáška a koncert se uskuteční v zahradě pod širým nebem.

Úspěch se neodpouští nepřátelé Karla Čapka

  • Místo: Vernisáž se uskuteční v přízemí Památníku
  • Program: 16:40 hod. proběhne slavnostní otevření vernisáže

Nová výstava „Úspěch se neodpouští: nepřátelé Karla Čapka“ připomíná útoky vedené z řad bývalých Čapkových literárních přátel či kolegů J. Durycha, K. Horkého a E. Moravce. K dusivé pomnichovské atmosféře patřily i vulgární anonymy. Působivost výstavy umocňuje konfrontace výstižných citátů z pera útočících i napadaného Karla Čapka. Jde o tematický kontrapunkt k předchozí výstavě „V nouzi poznáš přítele“, připomínající pohnuté osudy a sounáležitost okruhu Čapkových blízkých ve zlomových okamžicích 20. století.

„Věřím, že Vás budu moci přivítat na Čapkově Strži také na další kulturní akci, kterou připravujeme na sobotu 1. října: tentokrát půjde o již tradiční odpoledne s PEN klubem,“ dodává k pozvánce ředitel Památníku Karla Čapka.

Aktuální informace o akcích konaných v Památníku Karla Čapka, expozicích a samotné historii místa naleznete zde:

autor článku: redakce DA (zdroj: www.capek-karel-pamatnik.cz)