Dnes je středa 6. prosinec, svátek má Mikuláš.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Nová galerie paní Milerové na Dobříši bude slavnostně otevřena 14. května

přidáno: 03. 05. 2022

V oranžerii zámku Dobříš bude v sobotu 14. května 2022 slavnostně otevřena dlouho očekávaná nová galerie s unikátní výstavou. Realizátorkou projektu je paní Pavla Slancová, která celou expozici připravuje už více než deset let…

„Některé věci potřebují čas. To známe všichni… Některé se mnohdy zdají úplně ztracené, ale když opět ožijí, vypadá to jako malý zázrak. A ten se – s nadsázkou řečeno – stal po více než deseti letech v podobě vybudované galerie v oranžerii v anglickém parku dobříšského zámku,“ říká s radostí paní Pavla Slancová.

Před více než deseti lety se právě paní Pavla Slancová setkala s režisérem a výtvarníkem Zdeňkem Milerem, legendárním otcem pohádkové postavičky Krtečka, a manželi Jeronýmen a Lívií Colloredo-Mannsfeldovými, se kterými společně nadšeně připravovala malou zámeckou galerii. Galerie měla představovat vedle Milerových obrázků a filmů také práce českých ilustrátorů a výtvarníků, kteří se svojí tvorbou zaměřují na dětské čtenáře. Bohužel pan Miler krátce po křtu svojí poslední knížky (Krtek a rybka), kterou pro děti připravil s dcerou Kateřinou a slavnostně pokřtil na dobříšském zámku. Během dlouhé přípravy bohužel zemřel také mladý architekt Libor Sommer, který na tvorbě galerie spolupracoval. Vypadalo to tedy, že celý projekt zůstane uložen a zapoment, ale nakonec se tak naštěstí nestalo.

„Francouzský park dobříšského zámku spolu s oranžerií podstoupil v posledních letech ekonomicky a časově náročnou rekonstrukci, jejíž součástí se staly i prostory původně zamýšlené galerie. A tak se původní projekt oživil a jeho myšlenka se zrealizovala. Tentokrát ve spolupráci majitelů zámku a paní Emilie Milerové, která odkaz a přání svého manžela chtěla vždy splnit," a dodává, jak se vlastně k přípravám nové galerie dostala: „S panem Zdeňkem Milerem a jeho ženou Emilií jsem se seznámila už před více než dvaceti lety. V té době jsem na dobříšském zámku provozovala galerii JCM (iniciály majitele zámku, se kterým jsem měla dohodu o postupném představování ilustrátorů dětských knih), a tak nebylo možné neuvést do útulných prostor slavného otce pohádkové figurky Krtečka." 

Foto: Nová galerie vzniká v prostoru zrekonstruované zámecké oranžerie. (zdroj foto: www.brispol.cz) 

Na slavnostní otevření GALERIE EMILY, které se uskuteční v sobotu14. května 2022 vás zve také paní Emilie Milerová

Paní Emile Milerová se otevření galerie nemůže dočkat. 

"Jsem trochu netrpělivá, ale chápu, že složitost rekonstrukce a všechny s tím spojené nezbytnosti – tedy úřední – jsou složité, ale prostor je tak krásný, až se tají dech, tak čekání stálo za to. Samozřejmě jsem kdysi doufala, že se otevření zúčastníme s manželem spolu, ale takový je běh života. V mém věku už nerozumím všem věcem kolem nás (a ani nechci…) a poslední dva roky jsou pro mnohé lidi, včetně mne, tak náročné na psychiku, že jsem se rozhodla lidem dobré vůle alespoň takto, při vzájemném setkání u obrázků a knížek, dodat trochu pozitivní energie do dalších dnů," říká manželka proslulého malíře a sama také umělkyně paní Milerová a dodává: "Jsem naivní malířka a ilustrátorka, která se na vlastní tvůrčí cestu vydala až v šedesáti letech, a musím všem, kdo váhají, říci a vzkázat jediné: Nikdy není pozdě začít! Svět malování je mnohdy únikem od reality, ale dává sílu přežít osobní i společenské překážky…"

Paní Emilie Milerová je mimo jiné milovnicí čínské kultury, poezie a tušové kresby a písma. Těšit se tedy můžete i na malou ukázku její práce.

"Ráda se při otevření pochlubím malou ukázkou, pracemi, které jsem s velkým zaujetím tvořila v době, kdy už byl manžel nemocen a byla jsem smutná, unavená a tak trochu zakletá. Vedle samotné prohlídky oranžerie a obrazů připravuji autogramiádu s prodejem knih, něco dobrého „na zoubek“ a jsem potěšena, že se pan Karel Čihák postará o hudební doprovod," dodává paní Milerová a těší se na setkání v nové dobříšské galerii.

Vernisáž GALERIE EMILY

Slavnostní otevření nové galerie v oranžerii zámku Dobříš se uskuteční v sobotu 14. května 2022 v 17:30 hod. 

V rámci programu proběhne také autogramiáda monografie, kterou zpracovala paní Pavla Slancová a přítomna bude také paní Emilie Milerová. Přijďte si užít umění na vlastní kůži...

autor článku: redakce DA