Dnes je středa 6. prosinec, svátek má Mikuláš.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Na famózní zahájení Hudebního festivalu A. Dvořáka naváže koncert v Dobříši

přidáno: 14. 04. 2022

Po 46 letech se díky Hudebnímu festivalu Antonína Dvořáka do Příbrami vrátila Česká filharmonie a překrásným koncertem zahájila 53. ročník této významné kulturní akce. Ve svém jedinečném programu festival pokračuje už dnes večer v pořadí druhým koncertem, který se odehraje v Zrcadlovém sále zámku Dobříš.

Programová skladba 53. ročníku odráží vnímání posledních dvou let ve všech sférách lidského života ovlivněných pandemií covidu. Je až překvapivé, jak v programu festivalu samozřejmě bez předchozího záměru rezonují události posledních dnů, v nichž do našich životů vstoupila válka na Ukrajině.

„Poslední dva roky žijeme život, jaký jsme si dříve neuměli představit. Život plný omezení a komplikací. Lidstvo má ale jednu ohromnou, báječnou vlastnost – dokáže přes všechny překážky jít dál. Program 53. ročníku je odrazem těchto dvou let. Najdete v něm koncerty plné duchovní síly a rozjímání i koncerty rozjásané oslavou života. Vstupte spolu s námi do světa hudby a nechte se alespoň na chvíli unést do míst, kde je vše, jak má být,“ říká Albína Dědičík Houšková, ředitelka HFAD.

53. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram zahájila Česká filharmonie s houslovým virtuosem Jiřím Vodičkou

Tradiční hudební festival vážné hudby byl zahájen v úterý 12. dubna 2022 v příbramském divadle Antonína Dvořáka a nesl se v opravdu krásné atmosféře. 

Úvod slavnostního večera patřil vzácným hostům: ministru kultury Mgr. Martinu Baxovi, hejtmance Středočeského kraje Mgr. Petře Peckové a starostovi Příbrami Mgr. Janu Konvalinkovi.

A pak již zněla hudba - nádherná, dechberoucí. Houslový virtuos Jiří Vodička pozvedl publikum ze sedadel a odměnil je přídavkem hned v první polovině večera, kdy zazněl Čajkovského koncert pro housle a orchestr D dur, po pauze pak publikum doslova přestalo dýchat při Dvořákově Novosvětské. Obrovské díky patří České filharmonii pod taktovkou Petra Altrichtera.

Letošní Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram přichází opět v plné síle

Spektrum programové nabídky tak nabízí koncerty s hlubokým duchovním rozměrem, jakými jsou unikátní zpracování Božské komedie v hudebně – vizuálním projektu dua Kchun Purgatio a rovněž koncert Tria Českého rozhlasu doplněný básněmi J. Seiferta a K. Čapka v přednesu Svatopluka Schullera.  Gospelový a sakrální program rozezní také v rámci koncertu amerického sboru Morningside Choir nádherný prostor Basiliky Minor na Svaté Hoře. Vedle těchto koncertů, zaměřených na duchovní prožitky, stojí koncerty oslavující život, radost a štěstí, ve které všichni věříme a doufáme: romantické skladby v podání našeho předního kytarového virtuosa Lubomíra Brabce a neapolské písně v podání jednoho z největších talentů mladé pěvecké generace, hosta řady předních světových operních scén, Jiřího Rajniše v doprovodu Napolitan quartetu.

 do 7. června se uskuteční celkem 14 klasických koncertů včetně Benefičního koncertu pro vilu Rusalku, spojeného již tradičně s mimořádným otevřením vily pro veřejnost. Pro dětské publikum jsou připravená dvě operní představení Národního divadla Brno: Kocour v Botách (J. Teml) s navazujícím 6. ročníkem výtvarné soutěže pro děti 1. stupně ZŠ. Dětem a mládeži je rovněž určena zásadní část doprovodného programu soustředěného do Dne s AD, který již od r. 2016 doplňuje řadou projektů a malých open air koncertů programovou nabídku festivalu.   

Program festivalu pokračuje v Dobříši

Po zahajovacím koncertu České filharmonie, která do Příbrami zavítala po dlouhých 46 letech, se už dnes večer (14. dubna 2022) odehraje v pořadí druhý koncert festivalu. V Zrcadlovém sále na zámku Dobříš si může užít hudební vystoupení Terezie Fialové a Jiřího Bárty. Koncert se koná za finanční podpory města Dobříš a pod záštitou starosty města Dobříš Ing. Pavla Svobody.

Vedle již zmíněných umělců se návštěvníci festivalu mohou těšit na Julii Svěcenou v doprovodu Ladislava Horáka, Mucha trio v čele s klarinetistkou Annou Paulovou a mnohé další skvělé interprety.

Oblíbeným piknikovým open air koncertem na Svaté Hoře vyvrcholí čtyřletý cyklus dirigenta Debashishe Chaudhuriho věnovaný pobytu A. Dvořáka v Americe, resp. jeho vlivu na americkou hudbu. Cyklus přiblížil divákům skladby Dvořákových žáků i jejich následovníků. Velkolepé finále na Svaté Hoře nás zavede od Dvořáka až ke Gershwinovi.  

Spojovacím prvkem čtyř koncertů, dvou doprovodných open air malých koncertů a programu pro studenty gymnázií je nástroj často opomíjený, ale velmi zajímavý -  akordeon, který letos slaví dvousté výročí svého vzniku. Představí nám ho zejména Ladislav Horák spolu se svými velice nadanými žáky, ověnčenými již přes velmi mladý věk řadou vítězství v mezinárodních soutěžích – Martinem Kotem a Martinem Šulcem.

Součástí festivalu je i 7. ročník Kompoziční soutěže pro skladatele do 40 let, z níž za šest let existence vyšla již řada velmi kvalitních skladeb. Světová premiéra vítězné skladby loňského ročníku – Toccaty pro velké varhany od Miroslava Baklíka – se uskuteční v podání autora 24.5. v rámci koncertu Morningside Choir.

Závěrečný večer festivalu pak bude patřit současné hvězdě operních pódií Petru Nekorancovi v rámci operního galavečera, na kterém ho bude doprovázet PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Roberta Jindry.  Součástí koncertu bude předání Ceny města Příbrami.

Veškeré informace o koncertech i doprovodných programech jsou uvedeny na www.hfad.cz

autor článku: redakce DA