Dnes je neděle 24. leden, svátek má Milena.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region

Mníšecká Skalka zažije koncert folkových legend

přidáno: 02. 09. 2020

V sobotu 12. září 2020 vystoupí od 15:00 hod. v Barokním areálu Skalka u Mníšku pod Brdy folkové legendy: NEZMAŘI a VOJTA „KIĎÁK“ TOMÁŠKO.

Nejdříve Vojta „Kiďák“ Tomáško představí svůj folkový recitál plný veselých i vážných písní o lásce, přátelství, přírodě, víře i naději v lepší svět.
Poté vystoupí kapela Nezmaři, která je charakteristická vícehlasým vokálem s doprovodem akustických nástrojů. Její repertoár tvoří převážně vlastní písně ale i světová folková klasika.

Vstupné na koncert fokových legend

Cena vstupenky v předprodeji: 200 Kč; na místě v den koncertu: 250 Kč.

Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji v Pokladně MěÚ Mníšek pod Brdy (1. patro) a v mníšeckých kavárnách Malý mnich a Patina House.On-line si je můžete zakoupit na webových stránkách QRTICKET.

Vojta „Kiďák“ Tomáško

Vojta „Kiďák“ Tomáško, vlastním jménem Vojtěch Tomáško, je trampský a folkový písničkář, zakladatel a bývalý člen známé trampské skupiny Roháči z Lokte a Plížák. Je držitelem několika Port.V současnosti vystupuje sólově.Je autorem téměř 300 písní a písňových textů, také celé řady humorných povídek.

Nezmaři

Skupina Nezmaři byla založena v lednu 1978 a o tři později se poprvé probojovala do celostátního finále Porty. Zde ještě nezaznamenala výrazné úspěchy, ale vstoupila do širšího povědomí příznivců české folkové scény.Vystupují ve složení: Pavel Zajíc, Tonda Hlaváč, Pavel Jim Drengubák a Šárka Benetková.

Barokní areál Skalka

Areál nechal koncem 17. století vybudovat majitel mníšeckého panství Servác Ignác Engel z Engelsflussu dle plánů architekta Kryštofa Dientzenhofera. Areál tvoří kostelík zasvěcený sv. Maří Magdaleně, klášter, poustevna a kapličky křížové cesty. Nejhorším obdobím pro Skalku byla 2. polovina 20. století, kdy důsledkem těžby železné rudy došlok poškození kostela i celého areálu a hrozilo jeho zničení. Po roce 1989 přešelareál do vlastnictví města Mníšek pod Brdy. Od té doby dochází k postupné rekonstrukci kostelíka, kláštera, poustevny a kaplíkřížové cesty.

Projekt rekonstruovaných 14 kapliček křížové cesty získal celorepublikový titul Památka roku 2019, který každoročně uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. (zdroj foto: FB Barokní areál Skalka)

autor článku: Libor Kálmán - MěÚ Mníšek pod Brdy