Dnes je pondělí 16. květen, svátek má Přemysl,
je Evropský den Slunce.

www.hfad.cz/

Livie Colloredo-Mannsfeldová: Zámek Dobříš otevře nové a moderní expozice

přidáno: 06. 01. 2022

Zajímá vás, co se dělo za poslední rok na dobříšském zámku? Proč byl zámek z velké části uzavřen, kam a proč byl odvezen jeho mobiliář nebo jaké nové expozice se chystají a co dalšího jeho majitelé a pracovníci připravují pro návštěvníky? Vše se dozvíte v novoročním vyjádření paní kněžny Livie Colloredo-Mannsfeldové.

Po více než dvacetiletém marném pokoušení se o dohodu s památkovým ústavem se můj muž na jaře roku 2020 rozhodl k ukončení nájemní smlouvy „vlastního colloredovského mobiliáře“.

Po tomto jeho rozhodnutí byl veškerý mobiliář odvezen a nyní se nachází včetně zrcadel s rodinným erbem, která byla odstraněna ze Zrcadlového sálu, v různých státních archivech, kde ho i včetně mnoha soukromých předmětů (rodinné fotky, alba atd.) čeká úpadek a chátrání.

Po vyklizení pokojů se vyskytla potřeba nutných rekonstrukcí, oprav a celkové obnovy. Prvním krokem byla koupě nových zrcadlových svícnů do Zrcadlového sálu, které byly vyrobeny doporučenou firmou Ing. Beňo z Nového Boru a které nyní opět vytvářejí jedinečnou atmosféru pro různé akce.

Můj muž se v době lockdownu zabýval koupí několika kusů nábytku, obrazů a ostatních předmětů, které do budoucna mohou tvořit výstavní objekty nové expozice.

Plánovaná nová expozice má být realizována s pomocí pana Ing. Ječmínka, který již zařídil výstavu „Voda“ v oranžérii, kde právě zařizuje výstavu „Les“. Obě dvě tyto výstavy mají sloužit hlavně školám a dětem a vysvětit jim obrazově a hravě vodohospodářství a lesnictví našeho kraje.

Zámecká expozice je plánovaná na menším prostoru než byla bývalá. Moderním způsobem mají být vystaveny objekty, které ukazují různá historická období. Od kořenů rodiny Colloredo-Mannsfeld v italském Colloredo di Monte Albano přes bitvu na Bílé hoře až k době nacismu a komunismu. Prohlídky by se měly konat bez průvodců, samostatně s audioprůvodcem, a tím nechat každému individuální čas pobytu ve výstavních prostorách. Také plánujeme přemístění, obnovu a modernizaci informačního centra. Chceme vylepšit vstupní prostor a plánujeme východ přes malý obchod se suvenýry, kde by měla být větší a pestřejší nabídka zboží. Nové infocentrum má tvořit výchozí bod pro všechny možné návštěvy, jak pro zámecké prostory, tak francouzský park a oranžérii, ve které bude také umístěna dle přání zesnulého pana Zdeňka Milera galerie jeho manželky Emilie Milerové.  Hlavním lákadlem galerie bude oblíbená a známá figurka krtečka.

Doufáme, že se nám úspěšně podaří tyto naše plány uskutečnit, a věříme, že se přijdete podívat na jejich výsledek.

autor článku: Livie Colloredo-Mannsfeldová