Dnes je pátek 19. duben, svátek má Rostislava.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Kostel Nejsvětější Trojice v Dobříši se rozezní nádhernou varhanní hudbou

přidáno: 09. 10. 2022

Vážení přátelé hudby, Římskokatolická farnost v Dobříši vás zve v neděli 16. října od 16.30 na koncert pořádaný v rámci cyklu „Dobříšské večery hudby“ do kostela Nejsvětější Trojice v Dobříši.

Vážení přátelé hudby,

Římskokatolická farnost v Dobříši vás zve v neděli 16. října od 16.30 na koncert pořádaný v rámci cyklu „Dobříšské večery hudby“ do kostela Nejsvětější Trojice v Dobříši.

Představí se zde světově uznávaný varhaník, hobojista, pedagog a hudební kurátor KAREL PAUKERT.

Zazní varhanní skladby od 16. století až po současnost. Návštěvníci koncertu uslyší prostřednictvím varhan kompozice z pera J. Tůmy, G. B. Pergolesihoi, J. S. Bacha, C. Francka, G. Verschraegena, A. Footea, M. V. Sandreskyho, A. Coplanda, M. Moyzesiho a L. Janáčeka.

Osobnost Karla Paukerta patří mezi nejvýznamnější představitele české hudební kultury současnosti. Za jeho celoživotní zásluhy o rozvoj varhanní kultury, ale i za zásluhy o rozvoj všeobecného kulturního povědomí o české kultuře v zahraničí mu bude 13. října 2022 na půdě Akademie múzických umění v Praze udělen čestný doktorát honoris causa. Pan Karel Paukert, se zájmem sledoval práci na stavbě nových varhan v našem kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši a projevil přání při této příležitosti věnovat výtěžek koncertu ve prospěch dobříšské farnosti. Benefice bude použita na zhotovení ozdobné mříže vstupu kostela.

Za dobříšskou farnost Ivo Kylar

Stručný životopis Karla Paukerta

Karel Paukert se narodil ve Skutči v České republice v roce 1935. Je absolventem oborů hra na hoboj a hra na varhany na Pražské konzervatoři, kde byli jeho pedagogy hobojista František Hanták a var-haník Jan Bedřich Krajs. Nad partiturami se mj.setkal s dirigentem Václavem Talichem.   

Po odchodu z rodné země v roce 1959 působil zpočátku jako první hobojista Islandského národního symfonického orchestru a později v Belgii se stal zástupcem varhaníka katedrály sv. Bavona v Gentu. Obor varhany vystudoval poté i na Královské konzervatoři v Gentu u Gabriela Verschraegena. Z Evro-py ovšem záhy emigroval do Spojených států, americké občanství získal v roce 1972.

Karel Paukert vyučoval varhanní hře postupně na Washington University v St. Louis, Northwestern University v Evanstonu a The Cleveland Institute of Music. Koncertoval a přednášel na mnoha amerických univerzitách včetně Michiganu, Yale a Harvardu. Během svého působení v Northwestern University byl varhaníkem v biskupském kostele sv. Lukáše v Evanstonu.

Koncertně vystupoval v katedrálách ve Freiburgu, Gentu, Antverpách, v Notre Dame a St. Sulpice v Paříži, dále v Royal Festival Hall v Londýně, v tokijské katedrále a Kapli míru v Hirošimě. Dalšími významnými místy, kde vystoupil se svými recitály, jsou Gewandhaus v Lipsku, v Gürzenich Halle v Kolíně nad Rýnem a Tonhalle v Curychu. Jeho koncerty byly vysílány předními rozhlasovými stanicemi v Bruselu, Baden-Badenu, Mnichově, Oslu, Stockholmu, Tokiu, italském RAI a v Českém rozhlase. Jeho výkony jsou vysoce ceněny odbornou kritikou. Natočil řadu snímků pro Český rozhlas a pro gramofonové desky a CD vydané v řadě hudebních vydavatelství po celém světě.

Karel Paukert (zdroj foto: https://operaplus.cz/tag/karel-paukert / fotograf: Jiří Skupien)

Paukert je žádán také jako fundovaný porotce mezinárodních varhanních soutěží, např. v anglickém Manchesteru, kanadském Montrealu, japonském Tokiu, v Norimberku i v soutěži Pražského jara, v USA mj. v soutěžích pořádaných organizací American Guild of Organists.

Od 1974 po třicet let zastával Karel Paukert významný post kurátora hudebního umění v Cleveland Museum of Art, kde mj. řídil celoroční uměleckou sérii produkcí varhanních, komorních i orchestrálních, k tomu se každou sezónu představil v ca 35 sólových recitálech. Přitom se významně zasloužil o rozvoj mezinárodních uměleckých vztahů, zejména v oblasti nové hudby, především varhanní, ale i v dalších žánrech. Spolupracoval s nejvýznamějšími světovými osobnostmi skladatelského světa, např. Karlem Husou a Olivierem Messiaenem, ale také s řadou českých skladatelů, kteří nepatřili mezi emigranty, např. s Petrem Ebenem a Jiřím Temlem.

Od roku 1979 dodnes zastává také funkci varhaníka a sbormistra v episkopálním kostele sv. Pavla v Cleveland Heights. Generace jeho amerických žáků se postupně etablovala v rolích koncertních varhaníků a vysokoškolských pedagogů v rámci celých USA, za všechny lze jmenovat např. Jamese Higdona působícího v Kansas City.

Osobnost Karla Paukerta patří mezi nejvýznamnější představitele české hudební kultury současnosti. Za jeho celoživotní zásluhy o rozvoj varhanní kultury, ale i za zásluhy o rozvoj všeobecného kulturního povědomí o české kultuře v zahraničí mu bude 13. října 2022 na půdě Akademie múzických umění v Praze udělen čestný doktorát honoris causa. Této cti se mu dostane jako prvnímu varhaníkovi po řadě jiných významných osobností českého hudebního života mezinárodního významu, kterou repre-zentují jména Josefa Suka, Zuzany Růžičkové či Jiřího Bělohlávka.

autor článku: redakce DA