Dnes je středa 5. srpen, svátek má Oldřiška,
je Světový den boje za zákaz jaderných zbraní.

Náš region

Kulturnímu programu v listopadu dominují oslavy 30 let od sametové revoluce

přidáno: 30. 10. 2019

Listopad bude i v Dobříši ve znamení oslav 30. výročí sametové revoluce. Kulturní dům mimo jiné tak připravuje řadu kulturních akcí, které stojí za návštěvu.

8. listopad 2019 - Koncert Zrní

Jedna z nejzajímavějších kapel současnosti. Intimitu a pokoru z desek dokáží na koncertech přetavit v obrovskou energii, kde se jde na dřeň hudebního i osobního zážitku. Hýbou hranami i niterními pocity, vzývají k tanci i pozornému poslechu.

Čtyři Honzové a jeden Ondřej spolu hrají už od roku 2001. Mezitím poslali Hrdinu počítačové hry do světa, Následovali kojota, složili Soundtrack ke konci světa a důvěrně popsali Jiskřící, co nevymyslíš. Někde tam polétává i cena Anděl za objev roku 2012, nominace na další Anděly v roce 2014 (kapela roku, klip roku a žánrová cena Alternativní hudba) nebo mohutný koncert po Björk na Colours od Ostrava v roce 2017.

S talentem na melodie a mísením moderního zvuku je kapela Zrní ikona novátorství. Jejich osobitý projev na pódiu je stejný, jako jejich muzika: autentický, hutný, energický a hypnotický. Bez kalkulu, kompromisů a velkého vydavatele sklízejí jejich desky ceny a nominace.

Místo konání: Společenský sál KD Dobříš od 20:30 hod.

Vstupné: 200 Kč (předprodej) a 230 Kč (na místě). Předprodej vstupenek v trafice U Davida. Rezervace vstupenek pro zájemce, kteří nejsou z Dobříše, na tel.: 318 521 302.

SAMETOVÝ PODZIM 1989 - 2019 (akce v KS Dobříš)

15. listopad 2019 - The Plastic People of the Universe - New Generation

Původně apolitická kapela pozdních hippies se přes noc stala symbolem potlačování aktivit takzvané nezařazené mládeže. Vše vyvrcholilo roku 1976 uvězněním několika členů. S tím nesouhlasila skupina opozičních intelektuálů v čele s Václavem Havlem, která vyvolala kampaň za jejich propuštění. Jejich úsilí vyvrcholilo v lednu 1977 Chartou 77.

V r. 1982 byl donucen k emigraci Vratislav Brabenec a posléze se skupina rozpadá. Ke sjednocení kapely dochází koncertem u příležitosti dvacátého výročí vzniku Charty 77. Na koncert navazují domácí i zahraniční turné, která však končí úmrtím Mejly Hlavsy. Po jeho smrti se kapela nakonec rozhodne pokračovat dál v hraní. V roce 2015 ale po neshodách v kapele a odchodu některých původních členů, dochází k omlazení PPU a pokračování činnosti s podtitulkem New Generation. Posléze obnovuje činnost i druhá kapela The Plastic People of the Universe s Vratislavem Brabencem a Josefem Janíčkem... A spory o to, kdo je pokračovatelem původních PPU se vedou dál...

Nicméně na Dobříši se můžeme těšit na sestavu The Plastic People of the Universe - New Generation, která již na předchozích dobříšských koncertech nadchla publikum svým skvělým hudebním výkonem. Sestava: Jiří "Kába" Kabeš - viola, theremin, zpěv, Joe Karafiát - kytara, zpěv, Vojtěch Starý - klávesy, Václav Březina - baskytara, Jan Ježek - bicí.

Kvůli politické rovině věci bylo často přehlíženo, že "Plastici" jsou ve své kategorii avantgardního rocku jednou z nejoriginálnějších kapel na světě. Nedali se přirovnat k ničemu. Měli  za sebou inspirujícího gurua, básníka Ivana Martina Jirouse, a ve svém středu nadaného skladatele, "Mozarta undergroundu" Milana Hlavsu. Jejich koncepci a hudební vizi dodnes obdivují znalci experimentálních proudů ze všech kontinentů.

Místo konání: Společenský sál KD Dobříš od 20:30 hod.

Vstupné: 180 Kč(předprodej) a 200 Kč (na místě). Předprodej vstupenek v trafice U Davida. Rezervace vstupenek pro zájemce, kteří nejsou z Dobříše, na tel.: 318 521 302.

16. listopad 2019 - Vernisáž výstavy fotografií Handy Rysové - Listopad 89 a dny poté..

Hana Rysová (1945) profesionálně fotografuje od roku 1964. Dětství prožila v Dobříši, odkud se vydala do Lysé nad Labem k učení v oboru malíř písma. V letech 1968–1977 je zaměstnána jako fotografka a propagační pracovnice ve Filmovém podniku Praha a studuje dálkově FAMU pod vedení prof. Šmoka.

Prošla řadou zaměstnání, byla i biletářkou, uklízečkou nebo redaktorkou časopisu. V 90. letech pracovala jako fotoreportérka časopisu Rock & Pop. Fotila řadu významných osobností ze společenského  a uměleckého prostředí, spolupracovala s fotografem Karlem Plickou, geologem Václavem Cílkem, sochařem Mojmírem Preclíkem nebo s písničkářem Janem Burianem. Od roku 1974 uspořádala 101 výstav. Je spoluautorkou mnoha knih. Žije a pracuje v Praze a na Dobříši. V r. 2017 obdržela za svůj přínos městu na poli kultury Cenu města Dobříše.

Tematické okruhy její tvorby jsou velmi rozmanité od předrevolučních fotografií bigbíťáků i osobností disentu a kultury vůbec, až po snímky krajiny, stromů, kamenů či architektury, které jsou charakteristické pro její tvorbu posledních dekád.

Na této výstavě vám ale chceme představit její dokumentární snímky listopadových událostí r. 1989, které, jak věříme, svou autentičností a pravdivostí zaujmou nejen pamětníky, ale i generace o mnoho mladší...

Speciální pozvání míří k iniciátorům a hybatelům revolučních dějů na Dobříši... Přijďte, věříme, že to bude příjemná příležitost k neformálnímu setkání, možná po mnoha letech.

Místo konání: Výstavní sál KD Dobříš od 17:00 hod.

Výstava potrvá do 22. 12. 2019. Otevřeno po – čt 8:30 - 16:00 hod., pátek a sobota zavřeno, ne 14:00 - 16:00 hod. Vstup zdarma! 

16. listopad 2019 - Beseda s účastníky sametové revoluce na Dobříši

Od 18:00 hodin na vernisáž výstavy volně naváže beseda ve společenském sále KD, kterou s pozvanými hosty uvede a povede zastupitel města Mgr. Adam Böhm (pořádá město Dobříš).

17. listopad 2019 - Václav Havel - Audience

Slavná aktovka našeho předního dramatika se odehrává v 70. letech v kanceláři jednoho malého, bezvýznamného pivovaru, kde místní sládek a spisovatel Vaněk (co tu za trest koulí sudy) společně zjistí, že je to všechno na hovno. To jsou paradoxy, co? Hraje místní ochotnické Podbrdské národní divadlo - Marek Smetana (sládek) a Vít Ebrle (Vaněk). Režie: Martin Zajíček.

Místo konání: Společenský sál KD Dobříš od 18:00 hod.

Vstupné: 100 Kč. Předprodej vstupenek v trafice U Davida.

19. listopad 2019 - Travesti show Techtle Mechtle a Kočky v novém pořadu "Tančírna"

Oblíbená travesti show přijíždí s novým zábavným pořadem nazvaným „Tančírna“. Na své si přijdou však nejen milovníci tance, ale také dobré zábavy a legrace. Kromě nové posily souboru slečny Saši se na vás těší známé oblíbené tváře – Dolores, Cathrin a Gina. neboli páni Lukáš, Martin a Jirka. Tančírna vás zaručeně roztančí a vy zapomenete na všechny starosti!

Místo konání: Společenský sál KD Dobříš od 19:00 hod.

Vstupné: 290 Kč (předprodej) a 310 Kč (na místě). Předprodej vstupenek v trafice U Davida. (Pořádá skupina Techtle Mechtle, info na www.techtlemechtlerevue.cz Komerční pronájem sálu)

21. listopad 2019 - Snow film fest 2019

Každý rok od října do prosince do více než 200 českých a slovenských měst přináší SNOW FILM FEST ty nejlepší filmy o zimních sportech z celého světa i z domácí produkce. V programu je 6 pečlivě vybraných filmů – finalisté ze zahraničních festivalů a novinky z domácí produkce. Na své si přijdou milovníci extrémních zážitků, čerstvého prašanu, arktické pustiny i sportovní fanoušci.

Program:

19:30 hod. - 1. promítací blok
  • Queen Maud Land (USA)
  • Střípky ze života horolezce (ČR)
  • Ice and Palms (Německo)

21:20 hod. - 2. promítací blok

  • Surfer Dan (USA)
  • Onekotan (Rakousko)
  • Můj Svět (ČR)

Více informací o filmech na https://snowfilmfest.cz/filmy-2019/

SNOW FILM FEST je zimní brácha podobného festivalu Expediční kamery a společně jsou daleko největší akcí svého druhu u nás.

Místo konání: Společenský sál KD Dobříš od 19:30 hod.

Vstupné: děti, studenti (do 26 let), senioři a ZTP 50 Kč; ostatní 100 Kč.

24. listopad 2019 - Taneční čaje

Společenské setkání všech bez rozdílu věku. Hrají a zpívají Patronky, Tři v tom a dal... Na všechny se velmi těší pořadatelé z Okrašlovacího spolku Dobříš.

Místo konání: Společenský sál KD od 17:00 hod.

Vstupné dobrovolné.

29. listopad 2019 - Fast Food Orchestra

Nomádi tuzemských i zahraničních dálnic, Fast Food Orchestra rozváží reggae a ska rytmy po klubech i festivalech již od roku 1998. Poslední z diskografie osmi desek nese název Struny. Deska je zároveň i  podstatným mezníkem, kdy se kapela jednou a provždy rozhodla pro hraní v rodném jazyce.Největší devizou kapely jsou však živá hraní, při kterých s oblibou vtahují diváky do děje. Pro hudbu kapely je typická stylová rozmanitost. Hudba Fast Food orchestry mísí prvky reggae, dancehallu, ragga, rocksteady, punku, hip-hopu, popu nebo breakbeatu.

Místo konání: Společenský sál KD Dobříš od 20:30 hod.

Vstupné: 250 Kč (předprodej) a 280 Kč (na místě). Předprodej vstupenek od 4. listopadu v trafice U Davida. Rezervace vstupenek pro zájemce, kteří nejsou z Dobříše, na tel.: 318 521 302.

10. listopad 2019 - TVOŘIVÉ ODPOLEDNE

Přijďte si užít nedělní tvoření do muzea hraček. Pracovat budeme s přírodními materiály, oříšky a ovčím rounem.  

 

Místo konání: Muzeum hraček Dobříš od 12:30 do 16:00 hod. 

Téma: Miminko v oříšku

Cena: 20 Kč děti, 30 Kč dospělí. Materiál je v ceně.

 

PŘIPRAVUJEME NA PROSINEC:

6. prosinec 2019 - Setkání se sv. Mikulášem
13. prosinec 2019 - Swing band Dobříš - vánoční koncert
15. prosinec 2019 - Taneční čaje
20. prosinec 2019 - Vánoční koncert na zámku

Účinkují: Prague Brass Ensemble a symfonikové Českého rozhlasu se sólisty, Zazní barokní a vánoční hudba G.P. Telemanna, W.A. Mozarta, Josefa Vejvanovského a dal. Slovem provází herečka Zuzana Kajnarová. Předprodej vstupenek v IS Dobříš od 7. listopadu 2019.

autor článku: Jindřiška Kastnerová - KD Dobříš