Dnes je úterý 4. říjen, svátek má František,
je Mezinárodní den zvířat.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Hudební festival A. Dvořáka míří do finále a do Příbrami míří hvězdy

přidáno: 02. 06. 2022

Tak jako se pozvolna zvedají teploty a avizují přechod jara k létu, tak i festivalové koncerty od romantických koncertů poloviny května pomalu míří k velkolepým závěrečným koncertům.

Tak jako se pozvolna zvedají teploty a avizují přechod jara k létu, tak i festivalové koncerty od romantických koncertů poloviny května pomalu míří k velkolepým závěrečným koncertům.

Začátkem června nás čekají tři dny po okraj naplněné hudbou: nejprve se sejdeme v neděli 5. června na nádvoří Svaté Hory, kde na oblíbeném open air koncertu v piknikovém stylu (tedy s možností vlastního posezení a hlavně nabídky občerstvení) přivítáme Karlovarský symfonický orchestr pod taktovkou indického dirigenta Debashishe Chaudhuriho. Kdo by si nechtěl se sklenkou vína či sklenicí piva v ruce vychutnat nádherné melodie v čele s Gershwinovým Američanem v Paříži. Sólistou koncertu bude vycházející hvězda na české umělecké scéně, držitel mnoha ocenění z mezinárodního soutěží, akordeonista Martin Kot.

V pondělí 6. června pak bude v Příbrami znít hudba opravdu ze všech stran. Probíhat bude již pošesté Den s Antonínem Dvořákem, kdy se hraje a zpívá na nejrůznějších místech města. Letos po cca dvacítce projektů ve školkách, školách a na gymnáziích potěší posluchače čtyři open air koncerty (v 11:00 hod. před Nemocnicí, ve 13:00 hod. na náměstí TGM, ve 14:30 hod. ve vestibulu Nemocnice a nakonec v 15:30 hod. v Pražské ulici). Celý den pak završí dva slavnostní Koncerty přátelství, na nichž vystoupí ansámbly z partnerských měst – sbor Coro Castele Penede z Valle di Ledra a Houslové duo z německého Freibergu. Koncerty se konají od 17:00 hod. v kostele sv. Jakuba (Příbram) a vstup na ně je zdarma.

Závěr festivalu bude opravdu velkolepý, stejně, jako byl jeho začátek s Českou filharmonií. V příbramském divadle A. Dvořáka vystoupí hvězda světových pódií, laureát řady mezinárodních pěveckých soutěží, tenorista Petr Nekoranec. Za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Roberta Jindry se představí v repertoáru jemu velice blízkém: áriích z oper Mozarta, Donizettiho, Rossiniho a Bizeta. Součástí tohoto koncertu bude slavnostní vyhlášení druhého ročníku Ceny města Příbram a také vyhlášení vítěze kompoziční soutěže, pořádané hudebním festivalem.

Více informací o jednotlivých koncertech i programu celého 53. ročníku na www.hfad.cz.

autor článku: Miluše Kupečková - public relations Dvořákovo Příbramsko, z.u.