Dnes je středa 8. červenec, svátek má Nora.

Náš region

Z oslavy se stává hostina dravců

přidáno: 16. 10. 2019

První poprázdninovou premiérou v Divadle A. Dvořáka Příbram je drama s prvky černé komedie Hostina dravců.

Inscenace se odehrává v Paříži jednoho dne roku 1942. Ve Francii zrovna zuří druhá světová válka. A i v této nelehké době se v jednom bytě schází skupinka sedmi přátel, aby oslavili narozeniny okouzlující Sofie, manželky knihkupce Victora Pélissiera. Na oslavě vládne dobrá nálada, dokud ji nepřeruší výstřel z ulice. Dva němečtí důstojníci jsou před domem zastřeleni neznámými pachateli a do domu vtrhne gestapo. V rámci odvety Němci odvádějí z každého bytu dvě osoby jako rukojmí, které s největší pravděpodobností čeká smrt. Gestapo vede major Kaubach, který patří k zákazníkům knihkupce Pélissiera. Ten majiteli bytu a jeho přátelům sdělí, že mají dvě hodiny na to, aby si rukojmí ze svého středu vybrali sami. V této chvíli se oslava mění na „hostinu dravců“ a boj o život. Divák se stává svědkem chování lidí v extrémně vypjatých situacích.

Hostina dravců získala řadu ocenění. Autorem je francouzský dramatik a úspěšný prozaik arménského původu Vahé Katcha. Inscenace okouzlila Paříž, kde dosáhla 600 repríz a v roce 2011 získala prestižní cenu Moliére.

Na režijní židli se do našeho divadla vrací Martin Vokoun. Dramaturgii má na starosti Kateřina Fixová a hudbu zkomponoval Zdeněk Dočekal. V sedmi herecky vyrovnaných rolích uvidíte Radomíra Švece, Moniku Timkovou, Jana Konečného, Petra Floriána, Pepu Honzíka, Annu Fixovou, Martina Dusbabu a Lukáše Typlta.

Hostinu dravců premiérově uvádíme ve čtvrtek 17. října od 19:00 hod. a druhou v pátek 18. října také od 19:00 hod.

autor článku: Andrea Vasilová - Divadlo A. Dvořáka Příbram