Dnes je pondělí 8. březen, svátek má Gabriela,
je Mezinárodní den žen.

www.amelie-zs.cz/

FOTO a VIDEO: Zima na Strži aneb Čekání na opětovné otevření památníku

přidáno: 25. 01. 2021

Až bude Památník Karla Čapka moci otevřít své brány, nabídne výstavu ke 100 letům hry R.U.R. a slova „robot“. Letos připomene také nejbližší přátele K. Čapka a F. Peroutky.

Když se sype sníh...

"Ale to by žádný grafik netrefil: jak pěkná je vločka sněhu v dívčích vlasech nebo jakou stopu nechává kos a vrabec na zasněžené střeše. To vám vypadá jako básnička napsaná čínským nebo klínovým písmem. Je to jen jediná řádka, ale je to celá básnička. Chtěl bych ji umět přeložit.
...
V létě vidíme stromy, oblaka, vodu a všecko možné; ale v zimě, když napadne sněhu, vidíme, čeho jsme si v létě málem nevšimli, totiž střechy. Teprve zasněžená střecha je opravdická, rozšafná a nade vše viditelná. Teprve ona se stává naplno lidským krovem. A teprve v zimě vidíme, že naše bydlení je bydlení pod střechami. Celé naše město je městem střech. Stavíme si krovy nad hlavou. Buď pochválen sníh, že nám zjevuje důstojnost našich střech." 
Karel Čapek, Lidové noviny 28. prosince 1923.

Zasněženou Strž natočil Pavel Kulhavý

Ani v „domácím kovidovém vězení“ nemusíte být odříznuti od kultury, stačí sledovat webové stránkyinstagram či facebook Památníku Karla Čapka! Najdete tu nejen řadu půvabných fotografií z expozice, zahrady, výstav a starších akcí, ale také zajímavé pořady a články – třeba na webu v sekci Média o nás.

Článek z Reflexu č. 53/2020 připomíná osobnost dr. Karla Steinbacha

Tento bonvivánský gynekolog a starý mládenec patřil k nejbarvitějším postavám prvorepublikové Prahy i newyorského exilu. Dvořil se zadané Olze Scheinpflugové, ale oddaně sloužil také jejímu umírajícímu muži, Karlu Čapkovi. Ferdinandu Peroutkovi odmítl po únoru 1948 podat jed, dokázal ho zlákat do Ameriky. Ve službách US Army ordinoval do svých 88 let, odvedl 56 000 žen - branců. Jako šestadevadesátník zemřel na silvestra 1990.

Osobnost Karla Steinbacha, ale také nakladatele a pozdějšího manažera Svobodné Evropy Julia Firta přiblížíme na Strži od 25. září krátkodobou výstavou „V nouzi poznáš přítele aneb Věrný Kadelík a ti druzí“.

Výstava "Cesta do hlubin robotovy duše" je prodloužena

Jakmile vládní nařízení umožní otevření Památníku Karla Čapka, budete si moci prohlédnout čerstvou výstavu „Cesta do hlubin robotovy duše“. Před 100 lety se totiž toto čapkovské slovo rozletělo do světa a zdomácnělo v řadě jazyků.

Moderátoři ČT art Jan Lukeš a Jan Schmid se v pořadu Třistatřicettři vydali tentokrát na Strž. S ředitelem Památníku Karla Čapka Zdeňkem Vackem hovořili o robotech, dramatu R.U.R. a dočasné výstavě "Cesta do hlubin robotovy duše", kterou jsme prodloužili do 31. srpna 2021!

Reportáž pořadu Třistatřicettři: Návraty

(po kliknutí na foto z natáčení se dostanete na web s reportáží)

Kolektiv Památníku Karla Čapka se těší snad brzy opět na viděnou!

autor článku: redakce DA (zdroj: www.capek-karel-pamatnik.cz)