Dnes je pátek 1. prosinec, svátek má Iva,
je Světový den AIDS.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

FOTO: Jaký byl 2. ročník Festivalu hudby – Zámek Dobříš? Fenomenální...

přidáno: 19. 08. 2022

Zámek Dobříš nabídl široké veřejnosti 2. ročník hudebního festivalu. Město Dobříš ve spolupráci s agenturou SUBITON Jaroslava Svěceného a pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje paní Petry Peckové představil „nadupaný“ nejen hudební program.

Festival hudby v prostředí nádherného dobříšského zámku přinesl kromě doprovodného programu, pět nezapomenutelných, emocemi nabitých večerů v režii tandemu Jaroslav Svěcený – Zdeňka Žádníková.

„Jsme nesmírně šťastní, že se podruhé podařilo vytvořit nádhernou atmosféru pospolitosti v době, která spíše rozděluje, než spojuje. Hudba je mocná. Dobříš se stala místem, kam se jezdí za kulturou. Každý večer plno a ovace ve stoje. Děkujeme. Ta půlroční práce za to stála,“ shrnuli hudební maraton oba organizátoři a zároveň každý večer vystupující umělci Jaroslav Svěcený a Zdeňka Žádníková.

Zahajovací Galakoncert v parku, který se uskutečnil ve středu 10. srpna, diváky zavedl do 18. století v prostředí nově zrekonstruovaného francouzského parku. 

Při poslechu hudby W. A. Mozarta a jeho předchůdců se naskytla jedinečná příležitost pohledu na dobříšský zámek ve stylu koncertů ve vídeňském zámku Schönbrunn. Houslový virtuos Jaroslav Svěcený s fenomenálním violistou Karlem Untermüllerem a komorním orchestrem Virtuosi Pragenses předvedli fantastickou souhru. Árie ze známých Mozartových oper v podání barytonisty Filipa Bandžaka si vysloužily dlouhotrvající potlesk. Na úvod koncertu všechny přítomné pozdravil kníže Jerome Colloredo – Mannsfeld, který vtipnou řečí publikum doslova odzbrojil. Originální a zábavné průvodní slovo, které klasickou hudbu přiblížilo současnému posluchači, patřilo Zdeňce Žádníkové.

O den později byl celý večer věnován nově zrekonstruovaným dobříšským varhnům v kostele Nejsvětější Trojice.  

Ve Varhanní slavnosti vystoupil jeden z našich nejlepších varhaníků současnosti Pavel Svoboda. Zazněla i slavná hudební díla pro housle a varhany v podání Jaroslava Svěceného a autorská poezie s citlivě vybranými texty Karla Čapka v podání Zdeňky Žádníkové. Byla to bezpochyby jedna z velkých hudebních lahůdek druhého festivalového ročníku umocněná radostí dobříšského publika ze zvuku jejich zbrusu nového nástroje.

Od pátku do neděle program probíhal již na nádvoří Zámku Dobříš.

V pátek 12. srpna si diváci užili slunečnou energii Argentiny. Ve znamení ohnivého tanga! se představila absolutní současná akordeonová špička (Markéta Laštovičková, Martin Kot, Martin Šulc, Viktor Stocker). Spolu s J. Svěceným zahráli emocemi nabitou hudbu Ástora Piazzolly a dalších skladatelů. 

Speciálním hostem večera byl mistr tanga a tanečník flamenga Eduard Zubák s partnerkou Nelou. Došlo i na sázku, kterou mezi sebou organizátoři festivalu Jaroslav Svěcený a Zdeňka Žádníková uzavřeli. Ten, kdo prohrál, musel zatančit tango. Svou prohru uchopila Zdeňka Žádníková s humorem sobě vlastním.

Festivalová sobota 13. srpna nabídla program po celý den. Výstava Slavné italské housle 17. - 20. století v Konírně dobříšského zámku nabídla dvě komentované prohlídky Jaroslava Svěceného. 

Na nádvoří zámku byl po obě víkendová dopoledne program pro celou rodinu – v sobotu pohádka Kašpárek staví dům a v neděli pohádka Matěj a čerti v podání oblíbeného Divadelního spolku Lokvar. Měli velký úspěch u dětí i rodičů. 

Sobotní program vyvrcholil unikátním koncertním a divadelním programem Na Vivaldiho!, ve kterém se představili J. Svěcený a členové komorního orchestru Virtuosi Pragenses v roli hudebníků i herců. Jejich herecké a hudební improvizace provázely salvy smíchu a zároveň celý večer na nádvoří zámku zněly špičkově provedené nádherné skladby tohoto italského hudebního velikána.

Závěrečný festivalový koncert patřil v neděli 14. srpna mezinárodně proslulému orchestru Cigánski diabli ze Slovenska. K cimbálu zasedl jeden z nejlepších hráčů na světě Ernest Szarközy, na housle hrál Jaroslav Svěcený. A tento česko-slovenský uragán proletěl dobříšským zámkem. Strhující večer byl tou správnou tečkou za druhým festivalovým ročníkem.  

VIDEO: Závěrečný koncert 2. ročníku Festivalu hudby - Zámek Dobříš

Festival potěšil nejen duši, ale i chuťové pohárky, pro publikum bylo každý večer připraveno občerstvení s prémiovými víny a proseccy zároveň se stánky s domácími produkty od dobříšských kaváren a zámecké restaurace.

A co o festivalu řekli hlavní představitelé města Dobříše? 

Starosta města Dobříše Pavel Svoboda: „Zdeňka Žádníková a Jaroslav Svěcený přinesli do Dobříše pět nádherných hudebních večerů. Za přípravou festivalu je obří hora práce a já jsem nadšený, že vše vyšlo na jedničku. Divácké ohlasy nešetří chválou nejen špičkových hudebních výkonů, ale i krásného prostředí dobříšského zámku. Toto je akce, které pomáhá Dobříš zviditelnit a kterou jednoznačně za vedení města podporujeme.“

Místostarosta Tomáš Vokurka: „Báječný, skvělý, dechberoucí! Takový byl pro mě letošní Festival hudby v Dobříši. Už zahajovací koncert s nesmrtelnými tóny Mozarta při úplňku ve francouzské zahradě dobříšského zámku byl pro mě naprosto fantastickým a magickým zážitkem. A vyvrcholení v neděli, kdy se po pódiu doslova míhaly smyčce v ďábelském tempu čardáše, to bralo dech. Vynikající výkony všech interpretů, báječná atmosféra, krásné kulisy zámku v Dobříši. To prostě musíte zažít! Mé velké poděkování patří všem, kteří přispěli k tomu, aby se tato skvělá akce pořádala. A speciální dík patří panu Jaroslavu Svěcenému a paní Zdeňce Žádníkové, protože bez jejich velkého úsilí a maximálního nasazení by festival zkrátka vůbec nebyl. Ještě jednou: moc díky. A nemusím zdlouhavě vyprávět, jak moc se těším na další ročník. Tak za rok, opět, na Dobříš, na festival, na brzkou shledanou!"

Zastupitel Jaromír Bláha: „Festival hudby nebyl běžný hudební festival. Zdeňka Žádníková a Jaroslav Svěcený tu vytvářejí propojováním lidí a hudby něco naprosto mimořádného. Na závěrečný koncert pozvali Cigánské diably z Bratislavy. Být přítomen naživo jejich fúze s virtuosním mistrovstvím Jaroslava Svěceného byl neskutečný zážitek, jehož nedílnou součástí bylo i vlídné průvodní slovo Zdeňky Žádníkové vyzdvihující a apelující na to dobré a spojující, co je v nás. Moc děkuji a těším se na další ročník."

Zastupitelka Jindřiška Romba: „Velmi dobře si vzpomínám na 1.ročník festivalu, který „nasadil laťku“ velmi vysoko. Nejen co do repertoáru, ale i do dramaturgie. Jako hudební lajk a zároveň obdivovatel vážné hudby jsem si nebyla schopna představit, jak lze vylepšit dokonalé... Lze. Druhý ročník byl skvostný, okouzlující, odpočinkový, vtipný, pestrý... Nabídl možná pro někoho netypickou dramaturgii. Mne však toto pojetí velmi bavilo. Fantastické hudební výkony doprovázelo vtipně zvolené mluvené slovo, herecké výkony, dokonce i tanec. Překvapivé fúze. Velmi ráda bych ocenila také prostor daný drobným podnikatelům z dobříšského okolí, kteří svými „dobrotami“ pokoušeli naše chuťové pohárky. Letošní festival hudby byl pro mě ale v něčem výjimečný. V popředí skvostná hudba prezentovaná špičkovými hudebníky, ale ve vzduchu bylo hmatatelně cítit kouzlo a síla společenství. Potkávat se s lidmi z Dobříše a okolí v milé atmosféře, mít možnost popovídat si, vnímám v dnešní uspěchané době jako velmi důležitý benefit tohoto festivalu. Doufám, že i další ročníky budou nejen hudebním zážitkem, ale i kosmopolitní společenskou událostí.“

Zastupitel Filip Kahoun: „Jsem rád, že jsem přijal pozvání na koncert Ciganských Diablů. Po náročném sportovním víkendu mimo Dobříš to byla jediná možnost, jak si užít jedinečný kulturní zážitek z celého bloku koncertů. Jejich energie, spontánnost, ale na druhou stranu i udivující představení klasických, ale i jazzových skladeb, byla pro mne výjimečným zážitkem. K tomu letní atmosféra zámku, skvělá organizace, zajištěné občerstvení – to vše mne získalo i pro příští rok. Prostě akce, která stojí za podporu.“

VELKÝ FOTOREPORT z průběhu celého 2. ročníku Festivalu hudby - Zámek Dobříš naleznete na facebookovém profilu Dobříšsko aktuálně, z. s. 

autor článku: Organizátoři Hudebního festivalu – Zámek Dobříš (redakčně upraveno)