Dnes je čtvrtek 22. únor, svátek má Petr,
je Den sesterství.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Festival hudby v Dobříši nabídne hudební wellness víkend

přidáno: 12. 08. 2022

Letošní Festival hudby – zámek Dobříš, který odstartoval úžasným galakoncertem ve francouzské zahradě dobříšského zámku tuto středu, vznikl ve spolupráci města Dobříše, agentury SUBITON Jaroslava Svěceného a pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje paní Petry Peckové.

Dramaturgii této jedinečné kulturní akce připravila herečka Zdeňka Žádníková společně s houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným. Do města Dobříš tak díky nim právě nyní přijíždí umělecké hvězdy a návštěvníci programu si mohou užívat úžasná hudební, ale i divadelní vystoupení.

První koncertní večer si přišlo užít 500 diváků a odehrál se opravdu v dechberoucí atmosféře. Při poslechu hudby W. A. Mozarta a jeho předchůdců se návštěvníkům naskytla jedinečná příležitost pohledu na dobříšský zámek ve stylu koncertů ve vídeňském zámku Schönbrunn. Na prknech pódia vystoupil fenomenální violista Karel Untermüller společně s komorním orchestrem Virtuosi Pragenses a árie ze známých Mozartových a Vivaldiho oper si návštěvníci vyposlechli od sopranistky Hany Jonášové, sólistky Státní opery v Praze. Mozart zazněl i ve skladbách pro housle a klavír, na který zahrála Lucie Tóth. Pestrou dramaturgii dovršil slavný houslový koncert a moll J. S. Bacha, zahraný na dobové housle z 18. století. O originální průvodní slovo se opět postarala nenahraditelná Zdeňka Žádníková.

Včerejší večer byl věnován nově zrekonstruovaným dobříšským varhanám v kostele Nejsvětější Trojice. Ve Varhanní slavnosti slyšeli návštěvníci koncertu jednoho z našich nejlepších varhaníků současnosti Pavla Svobodu. V dobříšském kostele zazněla nejen hudba J. S. Bacha, A. Vivaldiho, A. Corelliho a dalších autorů, ale také citlivě vybrané autorské verše z básnické sbírky „Růže z Jericha“ v podání Zdeňky Žádníkové.

Nyní nás čeká hudební wellness víkend, ve kterém je připraven také krásný divadelní program pro děti…

Od dnešního dne do neděle bude program probíhat již na nádvoří zámku Dobříš.

V pátek si diváci užijí slunečnou energii Argentiny. Ve znamení ohnivého tanga! se představí absolutní současná akordeonová špička (Markéta Laštovičková, Martin Kot, Martin Šulc, Viktor Stocker) spolu se speciálním hostem – mistrem tanga a tanečníkem flamenga Eduardem Zubákem s partnerkou. Spolu s J. Svěceným zahrají emocemi nabitou hudbu Ástora Piazzolly, Gorky Hermosy, Richarda Galliana a dalších skladatelů.

Festivalová sobota 13. srpna nabídne program po celý den. Výstava Slavné italské housle 17. - 20. století v Konírně dobříšského zámku začíná v 11:00 hod. a nabídne dvě komentované prohlídky Jaroslava Svěceného, který je nejen houslista, ale zároveň i soudní znalec s mezinárodní působností v oboru smyčcové hudební nástroje.

Více k sobotnímu programu prozradila organizátorka festivalu paní Zdeňka Žádníková: „Na nádvoří zámku bude také od 11:00 hod. program pro celou rodinu – pohádka Kašpárek staví dům v podání oblíbeného divadelního spolku LokVar. Vloni měli velký úspěch u dětí i rodičů, letos přivezou hned dvě nové pohádky. Na přání diváků sobotní program vyvrcholí v 19:30 hod. unikátním koncertním a divadelním programem Na Vivaldiho!, kde se kromě mě představí také Jaroslav Svěcený a členové komorního orchestru Virtuosi Pragenses v roli hudebníků i herců.“

Nedělní program odstartuje rovněž v 11:00 hod. a to pohádkou pro celou rodinu s názvem Matěj a čerti, kterou návštěvníkům opět zahraje divadelní spolek LokVar. Pak už se ale vše začne připravovat na závěrečný festivalový koncert, který začíná v 19:30 hod. a návštěvníci se mohou těšit na vystoupení Jaroslava Svěceného s mezinárodně proslulým orchestrem Cigánski diabli ze Slovenska.

„Zazní průřez tím nejlepším, co máme ve svém repertoáru. K cimbálu zasedne jeden z nejlepších hráčů na světě Ernest Szarközy, všichni členové bratislavského ansámblu jsou klasicky vystudovaní instrumentalisté, celý soubor je nejlepší svého druhu vůbec. A tento česko-slovenský uragán proletí dobříšským zámkem. Strhující večer bude tou správnou tečkou za druhým festivalovým ročníkem,“ dodal Jaroslav Svěcený.

Nenechte si ujít tuto jedinečnou kulturní událost našeho regionu a přijďte si užít krásnou atmosféru dobříšského zámku prostoupenou nádhernou hudbou…

autor článku: redakce DA