Dnes je sobota 8. srpen, svátek má Soběslav,
je Mezinárodní den ženského orgasmu.

Náš region

Májové slavnosti v Dobříši 2020? Naděje na jejich konání umírá poslední!

přidáno: 08. 04. 2020

Májové slavnosti města Dobříše jsou jedinou akcí v našem městě, kde se každoročně sejde celé město a opravdu ožije. Letošní ročník je ale kvůli pandemii koronaviru v ohrožení. Jak celou situaci okolo slavností vidí jejich hlavní organizátorka Jindřiška Kastnerová z dobříšského kulturáku?

Jak to vypadá s Májovými slavnostmi v tuto chvíli? Budou/nebudou?

Situace je s ohledem na pandemii neradostná, výhled nejasný… S vedením města jsme se dohodli, že zatím nic nerušíme, ale cca v druhé polovině dubna v souladu s nařízeními státu rozhodneme, zda se slavnosti zruší či ne. Pravděpodobnost, že se májovky uskuteční, je malá, přesto naděje umírá poslední, jak se říká…

Jaký je pro letošní rok plánovaný program?

Již před vypuknutím pandemie byl program téměř hotový. Tak jako každý rok nabízí program vystoupení a akce dobříšských škol, sportovních oddílů, společenských organizací, místních kapel i neziskových společností. Těšili jsme se i na profesionální umělce, kteří jsou většinou magnetem celého programu.

Kdo jsou hlavní hosté?

Tak především by měl vystoupit oblíbený zpěvák Janek Ledecký se svou kapelou a programem Best Of a také skvělá kapela Circus Problém, která svou energií umí k tanci strhnout diváky všech generací.

V případě, že se budou moci Májové slavnosti uskutečnit, počítáte s nějakým bezpečnostním opatřením?

Samozřejmě je jasné, že by se musela nějaká opatření přijmout, ale zatím to není na pořadu dne a tuto otázku je třeba směřovat spíše na vedení města, resp. na krizový štáb města.

V případě, že se Májové slavnosti nebudou moci uskutečnit, je možné, že se jejich konání přesune nebo by byly letos úplně zrušené?

I o tom zatím není rozhodnuto. Je zřejmé, že hromadné akce budou povoleny jako poslední. V nejistotě jsou už i letní festivaly, takže pokud bychom uvažovali o přesunu slavností, připadá do úvahy pouze září.  Navíc není jisté, zda by všichni zainteresovaní, tedy účinkující, stánkaři či technický obslužný personál, náhradní termín akceptovali. 

Především profesionální umělci mají svůj kalendář vystoupení naplánován dlouho dopředu a nepředpokládám, že by se podařilo dohodnout další volný termín.  Variantu zrušení ale beru samozřejmě do úvahy a již jsem v tomto směru s profesionálními účinkujícími předběžně dohodnutá na novém termínu v roce 2021.    

Pokud vím, je v tomto roce plánována také oprava Mírového náměstí a hlavní komunikace, což by samo o sobě vylučovalo slavnosti ještě v tomto roce uspořádat.

Jako hlavní organizátor kulturního života v našem městě, jste nyní ve zcela patové situaci. Máte představu, kdy budete moci opět začít normálně fungovat, případně přemýšlíte také nad nějakou variantou on-line vysílání pro naše občany nebo něčem podobném?

Představu nemá v tuto chvíli asi nikdo…   Samozřejmě, čím dříve, tím lépe…  Budeme moc rádi, když nám epidemiologická situace dovolí uspořádat náš tradiční Summer Fest  (24. - 25. července 2020), který je programově již také připraven. Bylo by fajn se zase sejít po dlouhé a nechtěné karanténě, užít si skvělou muziku i vzájemná setkání.    

Myslím, že tento ročník by byl v mnoha ohledech jiný, než ty předešlé. 

On-line vysílání opravdu žádné nechystáme. V KD jsou v souladu s nařízením vlády zrušeny nejen koncerty, výstavy, představení, ale i divadelní a hudební zkoušky našich souborů, takže mě nenapadá, co smysluplného do éteru přenášet. My jsme především servisní organizace, která kulturu divákům zprostředkovává, a to zejména tu živou. Myslím, že v tomto směru internet poskytuje bohatou nabídku vystoupení kvalitních českých i zahraničních umělců, kteří svou tvorbou lidem pomáhají tuto stojatou dobu nějak přežít. My tyto ambice ani schopnosti opravdu nemáme a už se nemůžeme dočkat, až se s našimi diváky sejdeme naživo v kulturáčku nebo  kdekoli jinde…

Připravujete něco opravdu zajímavého na dobu, až se uvolní nouzový stav?

Program se postupně doplňuje, na podzim jsme přesunuli i zrušené březnové koncerty kapel Sto zvířat a United Flavour, takže kvalitních koncertů bude v KD dost a dost…  Co by si ale hudební fajnšmekři určitě neměli nechat ujít je říjnový koncert nadžánrového kvarteta Clarinet Factory. Tohle sdružení našich špičkových muzikantů vyprodává sály nejen u nás doma, ale především všude ve světě…

Na závěr mi dovolte, abych nám všem popřála pevné zdraví a poděkovala především těm, kteří na kulturu ani jiné aktivity nemají v tuto chvíli čas, protože se skvěle starají o to, aby naše město v těchto mezních podmínkách žilo a fungovalo.  Díky a na viděnou v lepších časech.

autor článku: Mgr. Jindra Kastnerová - ředitelka KS Dobříš