Dnes je pondělí 14. říjen, svátek má Agáta,
je Světový den standardů.

Náš region
Menubox
Restbox

Mezinárodní den studentstva

přidáno: 17. 11. 2015

V kalendáři jej najdeme jako Den boje za svobodu a demokracii, pro naší historii je 17. listopad jedním z nejvýznamnějších dní. V tento den si připomínáme především tragické události z roku 1939, které o padesát let později i nepřímo ovlivnily směřování naší země. Tento mezinárodní den - Mezinárodní den studentstva - se vryl do paměti všem jako jediný, který má český původ.

Mezinárodní den studentstva

Mezinárodní den studenstva, odkazuje na události v protektorátu roku 1939. Nenávist Čechů k tehdejšímu nacistickému režimu vzrostla a vše vyvrcholilo poklidnou demonstrací 28. října v Praze.  Demonstraci o několika tisících zúčastněných, v jejímž čele byli studenti, však rozehnaly jednotky SS ostrou střelbou. Mladý pekař Josef Sedláček a 24letý student medicíny Jan Opletal za to tehdy zaplatili vlastním životem. Jejich tragická smrt se však stala symbolem.

Studentské organizace uspořádaly 15. listopadu smuteční pochod napříč Prahou, při němž nesli rakev s ostatky Jana Opletala. Smuteční pochod se následně proměnil v protest proti nacistické okupaci. Odpovědí z přímého rozkazu Adolfa Hitlera však bylo uzavření vysokých škol. Formálně měly zůstat jejich dveře zavřené po dobu tří let, ve skutečnosti to bylo ale mnohem déle. Tvrdá ruka nacistů pak padla na mnoho aktivních studentů a vůdců studentské organizace.

Události roku 1989

O padesát let později, tedy v roce 1989, se pak na pražském Albertově uspořádalo pietní shromáždění na památku Jana Opletala. Tehdy se sešlo několik tisíc studentů, avšak tento akt přerostl v protirežimní demonstraci a v jednu z nedůležitějších událostí historie naší země.

Toho dne dav putoval napříč Prahou. Od Vyšehradu, kde se rozezněl zpěv státní hymny, až po oblast Perštýna, kde veřejná bezpečnost obklíčila a odřízla od okolní ulice údajně dva až tři tísíce lidí. Demonstrace byla doprovázena skandováním hesel jako: „Máme holé ruce! Vy nás máte chránit!“ Lidé v předních řadách zastrkávali květiny příslušníkům bezpečnosti na důkaz nenásilí. Ti však ještě více semkli obklíčení a vyzvali dav k opuštění prostoru. Nebylo však kudy odejít. Policejní jednotky pak začaly účastníky protestu surově bít.

Některým se podařilo schovat v chodbách či bytech okolních domů, ale stovky lidí, které to štěstí neměly, utrpěly při zásahu vážnější či méně vážná zranění. Z prvu pokojná demonstrace studenstva jenž byla surově potlačena se stala začátkem převratu a takzvané sametové revoluce. Ta následně vedla k pádu komunistického režimu.

Sametová revoluce

Sametovou revolucí je tak označováno období mezi 17. listopadem a 29. prosincem roku 1989. V této době se politické změny z komunistického režimu na demokracii obešly bez násilí - vyjma již zmíněné demonstrace 17. listopadu. Není zcela zřejmé, kdo pojem „sametová revoluce“ vyslovil jako první, ale odhaduje se, že tak učinili zahraniční novináři. Tento termín se uchytil po celém světě a začal se využívat ve významu revolučního převratu, při kterém nebylo užito žádné násilí.

Obě tyto události, které se odehrály v naší vlasti ve stejný den jen půl století po sobě, jsou od roku 2000 státním svátkem. V tento den se nechodí do škol, ani do práce. V Dobříši se dokonce ani den před 17. listopadem do školních lavic nezasedlo. Na všech dobříšských školách, bylo totiž k 16. listopadu vyhlášeno ředitelské volno.

autor článku: redakce DA