Dnes je pátek 29. březen, svátek má Taťána.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Dechové zkoušky u cyklistů: Rekordmanovi naměřili 3 promile alkoholu v krvi

přidáno: 30. 08. 2016

Policejní hlídka zastavila dne 29. července v nočních hodinách cyklistu u obce Mokrovraty. Policisté u muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu 2,1 promile alkoholu v krvi. O tomto víkendu policisté u dalších tří cyklistů naměřili obdobně vysoké hodnoty alkoholu v krvi. Hrozí opilým cyklistům nějaké postihy?

Opilého 21letého cyklistu zastavila hlídka policie dne 29. července v nočních hodinách u obce Mokrovraty. Dechová zkouška ukázala, že dotyčný měl v dechu 2,1 promile alkoholu, další jízda mu tak byla zakázána. Policie ihned na místě předala věc k šetření na příslušný dopravní úřad, který bude přestupek projednávat. Mladíkovi hrozí ve správním řízení pokuta v rozmezí 25 až 50 tisíc korun. V případě, že cyklista vlastní řidičský průkaz, není možné mu jej na základě tohoto přestupku odebrat.

V pátek 26. srpna jel v nočních hodinách mezi obcemi Dobříš a Stará Huť 27letý muž na neosvětleném jízdním kole. U něj byla vykázána hodnota 2,68 promile. V neděli 28. srpna ráno projížděl přes Rožmitál pod Třemšínem 30letý cyklista, výsledek kontroly činil 1,86 promile alkoholu. Sedmačtyřicetiletý muž dokonce na kole havaroval. V neděli v nočních hodinách spadl v Březnici na vozovku a způsobil si lehké zranění. I on měl při dechové zkoušce kolem tří promile alkoholu.

Jaké sankce a tresty hrozí, pokud cyklista požije alkohol?

Zákon říká, že cyklista je řidič nemotorového vozidla a jako takový má povinnosti účastníka silničního provozu.

Každý účastník na pozemních komunikacích je povinen se na výzvu příslušníka Policie ČR podrobit dechové zkoušce. V případě pozitivního zjištění může být následně vyzván i k lékařskému vyšetření. Za odmítnutí dechové zkoušky nebo lékařského vyšetření může být správním orgánem uložena pokuta až do výše 50 tisíc korun.

Cyklista pod vlivem alkoholu jednoznačně vykonává činnost, při níž by mohl ohrozit život či zdraví lidí nebo poškodit majetek, čímž se dopouští buď přestupku, nebo trestného činu. Za přestupek mu může být rovněž uložena pokuta až do výše 50 tisíc korun.

Může však nastat i situace, kdy bude cyklista natolik opilý, že ohrozí život či zdraví osob nebo způsobí značnou škodu na majetku. V tomto případě mohou policisté po zvážení všech okolností nezodpovědné jednání cyklisty kvalifikovat jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky.

Určitým specifikem při trestání cyklistů je to, že nebývá ukládán trest nebo sankce zákaz činnosti, spočívající v zákazu řízení jízdního kola. Ani v případě prokázaného přestupku nemůže být cyklistovi zadržen či odejmut řidičský průkaz. Tento doklad totiž opravňuje k řízení motorového vozidla, kterým jízdní kolo samozřejmě není.

Schválí se zákon povolující cyklistům 0, 8 promile alkoholu v krvi?

Senát se v nedávné době zabýval návrhem na změnu zákona, jež navrhli Zdeněk Škromach, Ivo Valenta a několik dalších senátorů a jehož předmětem bylo, aby cyklisté na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy mohli mít až 0,8 promile alkoholu v krvi. To za předpokladu, že na jízdním kole pojedou sami a že alkohol nevyloučí jejich schopnost řídit kolo. V případě nedodržení těchto podmínek by na cyklistu čekaly sankce, které by se na cyklistu nadále vztahovaly i v případě, pokud by pod vlivem alkoholu zavinil dopravní nehodu.

Tento návrh senátoři nejtěsnějším možným způsobem prosadili. Ke schválení bylo potřeba 21 hlasů a právě takový počet hlasoval pro. Proti bylo 6 senátorů a zbytek se zdržel hlasování.

Zákon se tak s výraznou změnou nyní vrátí poslancům, kteří ho musí potvrdit. Ačkoliv už loni jednou alkohol za řídítky odmítli, není jisté, zda to udělají znovu. Přesto to však vypadá, že většina poslanců je proti tomuto návrhu a přiklání se k nulové toleranci alkoholu v krvi cyklistů.

Shrnutí novely zákona o „alkoholu za řídítky“, která byla schválena senátem

  • Cyklisté budou nově moci sednout na kolo i s alkoholem v krvi.
  • Senátoři schválili novelu o provozu na pozemních komunikacích, která dovoluje cyklistům mít v krvi 0,8 promile.
  • Schválení v horní komoře předcházela dlouhá debata, ve které někteří senátoři před přijetím takové změny zákona varovali. Novelu musí ještě schválit sněmovna.

autor článku: Karel Smetana (zdroj: por. Bc. Monika Schindlová, DiS.)