Dnes je pátek 1. prosinec, svátek má Iva,
je Světový den AIDS.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Husté mlhy halí silnice i krajinu a brzy přijdou ranní námrazy

přidáno: 16. 11. 2022

S chladným podzimním počasím přišly i k nám na Dobříšsko husté mlhy, které se na mnoha místech drží po většinu celého dne. Pozor při svých cestách si v tuto dobu musí dávat hlavně řidiči, i jízda v mlze má svá pravidla.

Hustá mlha, kdy místy není vidět téměř na krok, se začala objevovat od začátku listopadu nejen u nás na Dobříšsku. Policisté a dopravní experti proto nabádají řidiče k obezřetnosti a dodržování pravidel.

„Hustá mlha se tvoří nejčastěji zrána, a pak také v podvečer. K tomu, aby řidič dobře viděl i za těchto podmínek, výborně poslouží přední mlhová světla. Ta zajišťují krátký, ale široký světelný paprsek, který pomáhá prosvítit mlhu, a osvětluje tak prostor přímo před vozidlem a pomáhá řidiči lépe se orientovat podle značení na vozovce,“ upozorňují policisté.

Jízda v mlze má svá pravidla. Jak správně používat mlhovky?

Jízda po silnici zalité hustou mlhou se automaticky mění. Cesta i její okolí může náhle zmizet a řidič má často pocit, že se dívá do sklenice s mlékem… V tu chvíli nezbývá než dát nohu z plynu a plně se soustředit na řízení. Zapínání mlhovek při sebemenším oparu je známý nešvar českých řidičů, ale právě v těchto dnech, kdy nám padají mlhy husté, že by se daly krájet, je třeba mlhovky správně používat.

Mlhovky jsou určené do počasí, kdy není vidět na krok z důvodu mlhy a hrozí tak případná kolize s jiným vozidlem nebo účastníkem silničního provozu. Nepatří do počasí, kdy je vidět do velké vzdálenosti, když je jen tma nebo lehká inverze. Přední mlhová světla může řidič používat také při silném sněžení nebo prudkém dešti.

„Asi nejdůležitější je pro jízdu v mlze předvídavost. Vždy se rozhodně vyplatí pomalejší jízda, a to nejen v mlze, ale za každého nepříznivého počasí. Motoristé se pak mohou, v některých případech, vyhnout i nepříjemným kolizím,“ dodávají dopravní policisté.

Dopraví experti pro jízdu v mlze radí

Zhoršenou viditelnost v mlze nemáte jen vy, ale také protijedoucí vozidla. Držte se co nejvíce vpravo, zvláště není-li na vozovce vodorovné značení. Nikdy za husté mlhy nepředjíždějte!

Mlhovky se nacházejí vpředu i vzadu. Tato světla jsou velmi ostrá a používáte-li je pouze za mírně zhoršených podmínek, oslňujete jimi řidiče za sebou i před sebou. Mlhovky se doporučuje zapnout za husté mlhy, lijáku nebo sněžení, a to pouze nevidíte-li zadní světla vozidla před sebou. Nezapomeňte je opět vypnout, jakmile automobil dojedete.

Použití dálkových světel v zimě je kontraproduktivní, neboť se odrážejí od mlhy zpět a způsobí vám ještě větší nepříjemnosti.

UPOZORNĚNÍ METEOROLOGŮ: Od pátku lze očekávat i ranní námrazy!

Podle předpovědi počasí lze od tohoto pátku očekávat, že se k hustým mlhám přidají také ranní námrazy, které mohou způsobovat problémy hlavně v dopravě. Řidiči, kteří ještě nemají přezuté letní pneumatiky na zimní by tak rozhodně neměli otálet a rychle tak udělat.

autor článku: redakce DA