Dnes je sobota 19. září, svátek má Zita.

Náš region

Příběh nově vyznačené středové čáry v Dobříši

přidáno: 17. 07. 2019

Všimli jste si? Na jedné z nejvíce frekventovaných dobříšských silnic nám přibyla středová čára a konečně se zde tak zvýšila bezpečnost.

Bezpečnost na silnicích, místních komunikacích či ulicích je dennodenní otázkou každého z nás. A že v Dobříši jsou silnice velký problém, je jasné všem, kteří tudy i jen jednou projedou. To víme všichni a především řidiči. Některé silnice jsou doslova v havarijním a velmi špatném stavu. Nejen vzhledem k dopravě, ale také vzhledem k chodcům a především dětem by měla být bezpečnost na jednom z prvních míst v prioritách vedení města. Nakreslení středové čáry si však tentokrát zajistili sami občané…

Koho vlastně napadlo nakreslit středovou čáru v ulici Československé armády? Kdo to zařídil a proč zrovna tady?

Silnicí směřující od dobříšského kulturního domu, okolo obchodního střediska Bedřich, k Masarykovu Sanatoriu Dobříš jezdí auta a kamiony poměrně rychle a vzhledem k tomu, že silnice doposud neměla dokreslenou středovou čáru, často kamiony při průjezdu přejížděly až do jízdního pruhu protijedoucích vozidel.

Silnice se tak stávala nebezpečnou nejen pro řidiče jedoucí v opačném směru, ale také pro projíždějící cyklisty a chodce, mezi které často patří i děti. Nejcitlivěji samozřejmě tento problém vnímali lidé, kteří tady žijí nebo tuto trasu každý den využívají. Nepříjemný je jim také hluk, který vytváří hlavně kamiony na zvlněném povrchu silnice, který je důsledkem právě rychlého a četného projíždění velkých aut.

Jeden z dobříšských obyvatelů se tak rozhodl jednat sám a kontaktoval přímo zastupitelku města Jindřišku Romba:

„V červnu před prázdninami mě, telefonicky a pak i e-mailem, kontaktoval obyvatel Dobříše ohledně bezpečnosti v ulici Československé armády. Vysvětlil mi svou nespokojenost se stavem vozovky, s rychlostí projíždějících kamionů a s bezpečností v dané oblasti a zároveň mi navrhl opatření, jak by se tyto problémy mohly zmírnit. Rozhodla jsem se mu v této věci pomoci a ve své podstatě postačilo pár telefonátů a e-mailů ke  zjistění stavu silnice, tedy vozovky, a možných variant k řešení situace. Následně díky součinnosti provozního cestmistra CMS - Dobříš, VP – Benešov, se povedlo na silnici vyznačit středovou čáru, která byla k rozdělení silnice důležitá, protože opticky vozovku zužuje. Řidičům kamionů se nyní silnice rozdělila a v úseku se tak budou snažit jezdit bezpečněji, řekla nám Jindřiška Romba, dobříšská zastupitelka za Otevřenou radnici, které se tak během pár týdnů podařilo zajistit nákres středové čáry na jedné z nejfrekventovanějších silnic v Dobříši.

A i když se na sociálních sítích objevily komentáře nespokojených občanů, kteří zde bydlí a pro vjezd ke svému domu tak musí přejíždět plnou čáru, namalování nové středové čáry v tomto místě evidentně pomohlo ke zvýšení bezpečnosti provozu.

K facebookové diskuzi se přes komentáře připojil také bývalý starosta Stanislav Vacek, který dotyčným poradil: „Pokud si to dobře pamatuji: „… jednoduchou plnou čáru je zakázáno přejíždět nebo ji nákladem přesahovat, pokud to není nutné k objíždění, odbočování na místo ležícího mimo pozemní komunikaci.“ Místem ležícím mimo pozemní komunikaci je jistě také obytný dům, v němž bydlí řidič." 

A nejen my v redakci věříme, že projíždějící řidiči jistě budou ohleduplní k těm, kteří zde žijí a potřebují se dostat domů a doprava v tomto místě tak bu tode plynulá a bezpečnější. Zda se nám s novou středovou čárou v Dobříši alespoň blýsklo na lepší zítřky ohledně této komunikace teprve uvidíme...

Bude silnice na Sanatorku zrekonstruována?

Výše zmíněná silnice II. Třídy č. 114 je velmi vytížená mimo jiné i kamionovou dopravou. Povrch silnice směřující dále k Masarykovu Sanatoriu Dobříš je právě i díky průjezdu kamionů narušena a zvlněna. Podle našich informací bylo již s opravou a realizací stavby počítáno v letošním roce. Bohužel však z důvodu omezené výše financí nejspíš nebude nakonec možné do konce roku 2019 stavbu zahájit. Opravy se tak doufejme povedou v roce následujícím.

 

autor článku: Redakce DA