Dnes je neděle 14. srpen, svátek má Alan.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Aktuální statistika nehodovosti na Příbramsku a dobré rady v případě nehody

přidáno: 05. 11. 2021

Za deset měsíců letošního roku řešili příbramští policisté 1 120 dopravních nehod, což je o 24 méně než v loňském roce. Na našich silnicích se však stále stává velké množství dopravních nehod mnohdy úplně zbytečně. Nezřídka při těchto nehodách také umírají lidé. Víte, jak v případě dopravní nehody reagovat?

I když se na Příbramsku oproti loňskému roku odehrálo o něco méně dopravních nehod, celkové shrnutí dosavadních měsíců roku mluví za vše:

  • Celkem od ledna na silnicích na Příbramsku zemřelo 5 lidí a 15 osob utrpělo těžká zranění.
  • Více než 50 motoristů, kteří byli pod vlivem alkoholu, způsobilo nehodu.
  • Celkem 261 karambolů zavinila zvěř.
  • Na dopravních prostředcích vznikla škoda, která činila téměř 62 mil. Kč.
  • Nejčastější příčinou dopravních nehod byl nesprávný způsob jízdy a poté nepřiměřená rychlost.

Za měsíc říjen evidují policisté na Územním odboru Příbram 142 nehod, bohužel 2 osoby zemřely, 1 skončila v nemocnici s těžkým poraněním a 23 účastníků silničního provozu utrpělo zranění lehčího charakteru. Smrtelná dopravní nehoda se odehrála dne 1. října v noci v katastru obce Korkyně, kde motorista po projetí zatáčky narazil do vzrostlého stromu. K další nehodě se smrtelnými následky došlo dne 3. října v odpoledních hodinách v Sedlčanech, kdy řidič osobního vozidla srazil seniora na přechodu pro chodce.

Statistika dopravních nehod

Krajské ředitelství policie Středočeského kraje, ÚO Příbram

(1. - 31. 10. 2021)

 

Rok 2021

Rok 2020

Dopravní nehody celkem

142

105

Usmrceno

2

2

Těžce zraněno

                 1

                1

Lehce zraněno

23

28

Příčina – nesprávný způsob jízdy

74

39

Příčina - rychlost

12

26

Příčina – nedání přednosti

                 9

11

Příčina - předjíždění

0

6

Pod vlivem alkoholu u viníka nehody

2

4

Zaviněná chodcem

1

1

Zaviněná řidičem nemotorového vozidla

0

1

Zaviněná lesní či domácí zvěří

46

22

Pokuty v částce

51 600

46 500

Způsobená škoda na vozidlech

7 222 500

6 886 500

 

Jak vlastně postupovat při dopravní nehodě?

Někteří lidé jsou značně překvapeni vzniklou situací a vůbec nevědí, jak se zachovat. Účastník nehody je povinen neprodleně zastavit, následuje vypnutí zapalování, zajištění auta proti pohybu, rozsvícení varovných světel, obléknutí reflexní vesty a umístění výstražného trojúhelníku před místem havárie na okraj vozovky, a to ve vzdálenosti nejméně 50 m, na dálnici nejméně 100 m za vozidlem. Především na dálnici je nutné neprodleně opustit místo nehody a jít za svodidla. V případě zranění je nutno poskytnou první pomoc, přivolat záchrannou službu přes bezplatnou tísňovou linku 155, představit se, popsat charakter nehody, určit místo, počet postižených, jejich přibližný věk, popis zranění.

Policii je nutno přivolat, pokud škoda na majetku přesahuje 100 tisíc korun, dojde-li ke zranění či usmrcení osoby nebo je škoda způsobena třetí osobě. Vozidla by se neměla přemisťovat, ale vyžaduje-li to situace, např. vyproštění zraněné osoby, provoz hromadné dopravy, lze tak učinit, ale musí být vyznačeno postavení aut. Účastníci jsou povinni prokázat si navzájem totožnost a údaje o vozu. Na místě je možné vyplnit formulář - záznam o dopravní nehodě. Pokud druhý motorista nechce údaje sdělit, porušuje tím zákon, a můžete přivolat policii. Důležité je zapsat si registrační značku druhého automobilu a zjistit totožnost svědků.

Vše důležité shrnuje například VIDEO magazínu Žena v autě.cz:

AUTONEHODA - jak ji správně řešit

autor článku: por. Bc. Monika Schindlová, DiS. - tisková mluvčí Policie ČR Příbram