Dnes je sobota 20. říjen, svátek má Vendelín,
je Mezinárodní den kuchařů.

Náš region
Menubox
Restbox

Vykradený rodinný dům v Dobříši

přidáno: 10. 11. 2016

Rodinný dům v Dobříši „navštívil“ zatím neznámý zloděj a odcizil z něj finanční hotovost v české a cizí státní měně. Dále ukradl i zlaté šperky. Událost se stala někdy mezi 2. a 7. listopadem. Majiteli objektu vznikla škoda ve výši 40 tisíc korun.

Lidé se velmi obávají vloupání do svých domů či bytů, je to určitý vpád do jejich soukromí. V silách policie však není chránit každý byt či dům, proto je vhodné připomenout, že i každý sám může přispět k tomu, aby svůj majetek lépe zabezpečil a měl tak méně obav. Pocit bezpečí je v podstatě to základní, co k životu potřebujeme.

Podle statistik nejčastěji pachatelé dovnitř objektů vynikají okny a poté hlavními dveřmi. Lze je zabezpečit pomocí mechanickým zábranným prostředkům, např. bezpečností uzamykací systémy (odolné pro vrtání, násilnému vylomení cylindrické vložky), bezpečnostní kování, bezpečnostní dveře a zárubně (zabrání vyražení dveří), přídavné závory na dveře, okenice či mříže, bezpečnostní folie (zamezí prohození předmětů, zpomalují dokonce i šíření požáru), bezpečnostní skla, trezory. Jde vlastně o prostředky, které ztěžují vniknutí do objektů. Dále máme možnost technické ochrany, ty reprezentují elektronická zařízení, kamerové monitorovací systémy, lokální signalizace - akustické či optické, detektory pohybu, systémy s dálkovou signalizací - telefonní hlásiče.

Máme několik typů zlodějů, ti obyčejní si vybírají příhodné okolnosti (neuzamčený dům, nedostatečně zabezpečený). Zkušenější zloději si již objekt tipují důkladněji. Obhlížejí terén, počty nájemníků, rozdílnost zabezpečení. U organizovaných skupin, pracujících mnohdy na objednávku, je jejich důkladná příprava naprostou samozřejmostí. Vytipují nejen objekt, ale i jeho vybavenost a cennosti v něm.

Vloupání nelze nikdy vyloučit, ale důležitost různých bezpečnostních prvků tkví v tom, že dokáží pachatele pozdržet. Z hlediska prevence kriminality má velký význam kromě dobrého osvětlení i upravené a přehledné prostranství před domem.

autor článku: por. Bc. Monika Schindlová, DiS., tisková mluvčí P ČR Příbram