Dnes je pondělí 18. březen, svátek má Eduard,
je Mezinárodní den nenávisti.

Náš region
Menubox
Restbox

Policejní kontroly odhalily řidiče pod vlivem drog

přidáno: 18. 11. 2016

Ze středy na čtvrtek zjistili policisté u tří motoristů, že usedli za volant pod vlivem drog. Sedmadvacetiletá žena z Dobříšska byla ovlivněna marihuanou a pervitinem, navíc měla již zadržený řidičský průkaz. Jeden čtyřiadvacetiletý mladík, který jel přes Příbram, měl pozitivní test na amfetamin a druhý 24letý řidič jedoucí přes Dobříšsko byl pod vlivem kokainu.

Dobříští policisté zastavili dne 14. listopadu v nočních hodinách v obci Obory 25letého řidiče. Nejdříve zjistili, že usedl za volant po požití alkoholu. Na displeji přístroje se objevila hodnota 0,66 promile. Poté se ukázalo, že je dotyčný ještě pod vlivem marihuany, aby toho nebylo málo, až do dubna příštího roku má vysloven zákaz řízení. Nyní se bude muž zpovídat z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a hrozí mu, že bude mít řízení zakázané na další dva roky.

Od začátku roku hlídky zastavily na příbramských silnicích celkem 766 motoristů, kteří byli ovlivněni omamnými a psychotropními látkami. Z uvedeného počtu 114 řidičů svým jednáním spáchalo přečin ohrožení pod vlivem návykové látky, protože měli více než jedno promile alkoholu v dechu a 229 šoférů bylo pod vlivem drog.

Při silniční kontrole policisté provádí dechovou zkoušku na zjištění alkoholu. Pokud je její výsledek pozitivní, po pěti minutách ji opakují, jde o zajištění objektivnosti měření. Při zjištění hodnoty nad 0,24 promile nebo při přítomnosti drog ve slinách řidiče je zahájeno řízení o zadržení řidičského průkazu. Motorista je při kontrole poučen, že pokud odmítne podrobit se vyšetření na ovlivnění alkoholem či jinou návykovou látkou, dopouští se přestupku, za který mu hrozí pokuta od 25 do 50 tisíc korun a zákaz činnosti až na dva roky.

Dále hlídka kontroluje předepsané doklady, jde o platný řidičský průkaz, malý technický průkaz od vozu, doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem automobilu a dále doklad o zdravotní způsobilosti u osob nad 65 let věku.  Následně také policejní hlídka ověřuje technický stav vozidla a může kontrolovat i povinnou výbavu. Do té patří: výstražný trojúhelník, reflexní vesta, náhradní elektrické pojistky, náhradní žárovky, zvedák, klíč na matice kol, náhradní kolo nebo sada na opravu pneumatik, autolékárnička odpovídající zákonným normám. 

autor článku: por. Bc. Monika Schindlová, DiS., tisková mluvčí P ČR Příbram