Dnes je čtvrtek 28. březen, svátek má Soňa,
je Den učitelů v ČR.

Ilustrační foto

Na skok v herecké šatně prvorepublikového divadla

přidáno: 22. 07. 2015

Na židličce posedává Zita Kabátová, šperk na krk jí zapíná Svatopluk Beneš, v křesílku opodál s ním v půvabných rukavičkách promlouvá Adina Mandlová navoněná výraznou vůní toaletní vody Christian Dior. Paraple odloží příchozí Lída Baarová, Oldřich Nový rozepne s nonšalantností sobě vlastní divadelní frak. Sen? Iluze? Jak se to vezme…

Přijdete-li během léta na zámek Dobříš, zavřete na chvilku oči a necháte se unášet atmosférou výstavy o prvorepublikových Hvězdách stříbrného plátna, možná se na okamžik doopravdy ocitnete v divadelní herecké šatně.

Jako jedinečná generace by se dala označit plejáda českých herců a filmových tvůrců, kteří působili v meziválečném období. Československá kinematografie i divadelnictví tehdy představovaly světovou špičku, vznikly dodnes věčné snímky, tehdejší kasovní trháky, a stále inscenované hry jako Kristián, Eva tropí hlouposti či Cesta do hlubin študákovy duše. Herci působili za první republiky v divadlech jako Osvobozené, Vlasty Buriana, Oldřicha Nového či v pražském Národním…

Většina tehdejších herců od Vlasty Buriana přes Lídu Baarovou, Zitu Kabátovou a Ladislava Peška po Adinu Madlovou je dodnes považována za legendy. Většina z nich během života zažila tolik událostí, které by vydaly na životy lidí několika generací. Podepsal se na nich chod dějin, světová válka, komunismus, emigrace, exily i represe totalitních režimů. Dodnes byly o životech prvorepublikových hvězd napsány stohy knih, natočeno nespočet životopisných snímků a dokumentů, popsána kvanta novinového papíru.

Originální flakónky, korále i cestovní kufříky

Za všechny osudy lze zmínit ten Lídy Baarové, původem Ludmily Babkové, talentované herečky, jejíž hvězda vystřelila na výsluní ve věku 17 let, kdy si zahrála v prvním filmu. Ženy, o kterou se prali muži a která se nešťastně zapletla s německým ministrem propagandy poté, co Baarovou poprvé spatřil na večírku při letní olympiádě v Berlíně 1936. Nálepku „té od Gobbelsa“ a německé kolaborantky už dnes Baarové málokdo odpáře.

O hvězdách stříbrného plátna vznikla také unikátní výstava, která se na celé letní prázdniny zastavila v Galerii JCM na zámku Dobříš. Návštěvníci se na ní seznámí se vzestupy a pády předních osobností prvorepublikového divadla a filmu, dozvědí se doslova bulvární drby a zajímavosti ze života jednotlivých osobností. Autentičnost doplňují fotografie a především originální předměty, které byly těmto osobnostem vlastní. 

Miniaturní zrcátko i nenápadné hodinky či náušnice Zity Kabátové, flakónky na parfémy, cestovní kufříky, dámské korále a šperky i původní střevíce navozují v zámecké galerii ducha období před necelými sty lety. Éry, která je (nejen ve filmu) v naší historii popisována jako „zlatá“. Jen pohleďte na sérii původních šatů a doplňků prvorepublikových hvězd. A pozor - možná se dostaví i Hugo Haass, Karel Höger, Jaroslav Marvan či Soňa Červená…    

autor článku: Michaela Rozšafná