Dnes je sobota 20. duben, svátek má Marcela,
je Mezinárodní den svobody tisku.

www.hfad.cz/
Menubox
Restbox

Retro výstava aneb Co prarodiče málem vyhodili

přidáno: 23. 01. 2018

Navštivte jedinečnou Retro výstavu Muzea Dobříš. Prohlédnete si třeba oblečení, elektroniku a hračky, které v době totality byly běžně k dostání nebo naopak obtížně dostupné.

Ve čtvrtek 11. ledna se v Muzeu Dobříš uskutečnila vernisáž výstavy s názvem „Retro anebo co prarodiče málem vyhodili“. Když se řekne retro, vybaví se každému člověku něco jiného. Pro naše babičky a dědečky muže být retro už opravdu, opravdu dávno, ale pro studenty kvarty Gymnázia Karla Čapka Dobříš je už retro doba nejen prarodičů, ale dokonce i mládí jejich rodičů. I když oni to možná neradi slyší. Prarodiče a rodiče tak byli hlavním zdrojem informací a předmětů pro tuto výstavu.

Zapojili se samotní studenti gymnázia

Třída kvarta Gymnázia Karla Čapka se zapojila do soutěže pořádané Národním muzeem a Slovenským národním muzeem s názvem „100 let Československa v naší škole“. Úkolem studentů bylo uspořádat výstavu zdánlivě obyčejných věcí z období společného státu Čechů a Slováků. Porota složená z autorského týmu poté vybere skupinu, která získá dvoudenní zájezd do Bratislavy.

Studentům pomáhali rodiče i prarodiče

Dobříšští studenti na tomto projektu pracují již od konce září 2017, kdy společně se svými rodinami našli různé předměty z období před vznikem samostatné České republiky. Kromě téměř profesionální výstavy si studenti na vernisáž připravili hudební představení. Vše slavnostně zahájila státní hymna, a jelikož se jedná o výstavu k výročí společného státu Čechů a Slováků, zazněla i se slovenskou částí. V repertoáru nechyběla skladba Bratříčku, zavírej vrátka nebo Holky z naší školky. V průběhu večera studenti podekovali pamětníkům za jejich příběhy a rodinám za zapůjčené předměty a podporu, Muzeu Dobříš za poskytnutí prostoru této výstavě a další řadě lidí, bez kterých by se výstava těžko uskutečnila. Studentům naopak   hrdostí poděkovala třídní profesorka Šárka Musilová, která práci a aktivitu velmi ocenila.   

Přijďte se podívat až do 15. února

Prohlédnout si můžete třeba oblečení, elektroniku a hračky. Retro výstava je k vidění v Muzeu Dobříš od 12. ledna do 15. února 2018. Více informací na: www.retrovystava.webnode.cz.

autor článku: Studenti třídy kvarty a Muzeum Dobříš