Dnes je čtvrtek 21. březen, svátek má Radek,
je Mezinárodní den zdravého spánku.

www.hfad.cz/
Menubox
Restbox

Květnové akce v Dobříši a okolí přehledně

přidáno: 30. 04. 2017

Měsíc květen má většina Dobříšáků spojený s tradiční akcí Májových slavností města Dobříš, ale těšit se samozřejmě můžete i na spoustu dalších kulturních i sportovních zážitků. Vybrali jsme pro vás opět ty nejzajímavější, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Doufejme tedy, že sluníčko a teplé počasí nám všem bude přát. Pravidelně pro vás také doplňujeme náš kalendář událostí, kde naleznete aktuální seznam i informace.

JEDNODENNÍ AKCE

Do Městské knihovny Dobříš si můžete v úterý 2. května od 12:00 do 18:00 hod. přijít vyrobit krásné kytičky z přírodnin i z krepového papíru. Vstup je jako obvykle pro děti i dospělé volný a materiál je zdarma.

V RC Dobříšek si můžete ve čtvrtek 4. května od 17:00 do 19:00 hod. vyrobit svůj vlastní šperk s lektorkou Alenou Marešovou. Cena pro dospělého je 150 Kč a děti zaplatí 80 Kč.

Kapela Sto zvířat zahraje v Dobříši tentokrát své největší pecky a hitovky v pátek 5. května od 20:30 hod. v KD Dobříš. Předprodej vstupenek byl zahájen už 4. dubna v Trafice u Davida. Vstupné v předprodeji je 200 Kč, na místě pak 250 Kč. 

V pátek 5. května pořádá Městská knihovna Dobříš další ročník celostátní literárně-výtvarné soutěže pro děti i dospělé. Tentokrát soutěž připomíná osobnost básníka, který i v roce stého výročí svého narození dokáže zaujmout malé děti stejně jako teenagery i dospělé. Připraveny jsou velkorysé finanční ceny, tak se neváhejte přihlásit.

Třetí ročník oblíbeného rybího festivalu se uskuteční v sobotu 6. května v areálu dobříšských sádek Colloredo-Mannsfeld. Během celého dne budou restaurace připravovat mnoho rybích specialit, které budou moci návštěvníci ochutnat. Každý host obdrží hlasovací lístek a na závěr dne proběhne vyhlášení nejlepší restaurace. V doprovodném programu se můžete těšit například na kuchařskou show, dětské atrakce nebo kapelu Starlings.

Již 10. ročník modelářské výstavy Dobříšská želva se uskuteční od soboty 6. května do neděle 7. května v Kulturním domě Dobříš. Výstava bude veřejnosti otevřena v sobotu od 14:00 do 18:00 hod. a v neděli od 10:00 do 15:00 hod. a její součástí bude také doprovodná výstava historické techniky. Během doprovodného programu je připravena beseda se zajímavým hostem, soutěž o hodnotné ceny i občerstvení.

V rámci hudebního festivalu Antonína Dvořáka přivítá Zámek Dobříš 9. května od 19:00 hod. koncert v podání rozšířeného ansámblu PhilHarmonia Octet Prague. Během večera v nádherném Zrcadlovém sále proběhne také slavnostní křest nového CD Music forWind Instruments. Vstupenky v ceně 220 Kč lze zakoupit přes Ticketportal.

Městská knihovna Dobříš ve spolupráci s vedením Zámku Dobříš se ve středu 10. května připojí k celorepublikové akci Noc literatury. Od 19:00 hod. bude v Zrcadlovém sále probíhat čtení úryvků v podání paní Zdeňky Žádníkové Volencové, herečky Dejvického divadla.

Ve čtvrtek 11. Května od 19:00 hod. můžete vyrazit do příbramského divadla na divadelní adaptaci slavného románu Velký Gatsby. Hrají: J. Nosek, L. Zahradnická, M. Ligač, R. Štavrňák a další.

  • Školení první pomoci

Základní školení první pomoci se zkušeným záchranářem Robertem Svobodou pořádá RC Dobříšek  ve čtvrtek 11. Května od 9:00 do 11:00 hod. Na programu jsou témata: Jak se zachovat v situacích, kdy je ohroženo zdraví/život, Co je potřeba mít v lékárničce, Jak si poradit s popáleninami, Co dělat po požití nebezpečných látek, neznámých plodů apod. Cena kurzovného je 200 Kč a nutná je rezervace předem.

Slavnostní předprodej vstupenek na koncert Hany Zagorové a Petra Rezka bude slavnostně zahájen v pátek 12. května ve dvoře Kopáčkova domu od 17:00 hod. za přítomnosti starosty města i organizátorů. Přijďte si pro svou vstupenku a nenechte si ujít nádhernou akci pod širým nebem v samotném srdci Dobříše.

Aerobik studio Orel Dobříš ve spolupráci s Veselou rodinou pořádají opět jeden z oblíbených jednodenních výletů. Tentokrát se v sobotu 13. května mohou na pěší výlet přidat i rodiče a připraveny jsou po cestě do Malé Hraštice úkoly, zábava i odměny.

Malá dobříšská univerzita uvítá v úterý 16. května od 18:00 hod. historika, spisovatele, muzikanta a bojovníka Petra Placáka. V ceně vstupného, které činí 70 Kč, máte navíc kávu/čaj.

V pondělí 15. května otevře své dveře široké veřejnosti Rodinné centrum Dobříšek k příležitosti tzv. Dne rodin. Přijďte se podívat, jak to u nich chodí a co vše organizují a zajišťují.

  • Období vzdoru s nadhledem

18. května od 19:00 hod. bude v RC Dobříšek připravena přednáška Mgr. Kateřiny Neubauerové, Dis. na téma: Jak na období vzdoru vašich dětí s nadhledem. Speciální pedagožka, terapeutka a laktační poradkyně vám poradí, jak na vašeho „malého čertíka“. Vstupné je 100 Kč a rezervace je nutná předem.

V sobotu 20. května bude od rána město Dobříš žít kulturním programem Májových slavností, během kterých je připraven bohatý program s hudbou, občerstvením, sportovním programem, atrakcemi pro děti i dospělé, vystoupeními, turnaji i soutěžemi. O aktuálním hlavním i doprovodném programu vás budeme informovat ve speciálním článku na našich stránkách.

Akce, která je pořádána v sobotu 20. května v rámci Májových slavností města v Husově parčíku v Dobříši. Od 10:00 do 12:30 hod. si děti od 3 let a rodiny s dětmi mohou přijít vyzkoušet stanoviště, která připravil spolek Provas. Připraven je sportovní program pro rozvoj pohybové, smyslové a orientační dovednosti, po jehož splnění jsou děti odměněny.

V sobotu 20. května, se můžete účastnit také běžeckého závodu v náročném kopcovitém terénu o délce 7 km, který se uskuteční po naučné stezce „Drbákov – Albertovy skály“ 25 km od Dobříše. 5. ročník tohoto závodu se koná v rámci seriálu Brdman Adventure.

Májové slavnosti již tradičně v neděli 21. května doplní také hasičská soutěž. Program začíná v 11:00 hod. na louce nad rybníkem Papež a jeho předpokládaný konec je plánovaný v 16:00 hod. Více informací k přihláškám a startovnému naleznete ve výše uvedeném odkazu akce.

11. ročník úspěšné akce Divadla Příbram se letos uskuteční v neděli 21. května a jako vždy je připraven bohatý program pro děti i dospělé. Během celodenní akce jsou připravené balonky, klauni, kolotoče, písničky pro děti, pohádky pod širým nebem i pod střechou a mnoho dalšího.

Sobotní odpoledne 27. května patří v Památníku Karla Čapka ve Strži u Staré Huti pejskům. Od 14:00 hod. je zde připraven program s vystoupením dětí ze ZŠ Stará Huť, psí promenádou se soutěží o Cenu Dášenky a soutěže pro děti.

V neděli 28. května od 19:00 hod. v Divadle Příbram můžete shlédnout klasickou situační komedii, u které se rozhodně nudit nebudete. Nejde v ní o nic víc a o nic míň než o to, jak oženit hlavního hrdinu, zarputilého a starého mládence Podkolatova.

Tradiční poutě, slavnosti, trhy a další akce v Dobříši a okolí

  • 7. května - Tradiční pouť na návsi v Malé Hraštici
  • 7. května – Oslavy 72. výročí konce 2. světové války v Nové Vsi pod Pleší
  • 13. května – Slivice 1945/2017
  • 13. května – Dobříšský regionální trh
  • 18. května – Mezinárodní den muzeí v Hornickém muzeu Příbram
  • 27. května – Novoveské oslavy
  • 27. května – Pouť spojená se mší svatou ve Slovanské Lhotě (Drevníky)

 

VÍCEDENNÍ AKCE

Od 13. do 19. května pořádá Dobříš Disk a KS Dobříš již 12. festival ochotnických divadel.  V KD Dobříš zahrají divadla z Prahy, Staré Huti, Čenkova, Kytína, Kamýku nad Vltavou, Žebráku a na závěr festivalu i místní oblíbený divadelní soubor Kruh Dobříš. Začátky všech představení jsou vždy od 19:30 hod. a vstup je dobrovolný.

Tradičního výtvarného salonu dobříšských umělců se i v letošním roce zúčastní více než 30 vystavujících, profesionálních i amatérských výtvarníků z našeho regionu. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 11. května od 19:00 hod. a celá výstava pak potrvá až do neděle 4. června. Výstavu uvede Mgr. Jaroslav Slanec a o hudební doprovod se postarají děti ze Základní umělecké školy v Dobříši pod vedením MgA. Lucie Tóth. 

RC Dobříšek a Pastorační centrum sv. Tomáše vás zvou od 2. května na výstavu Cesta kamene, na které si můžete prohlédnout výtvarná díla dětí z kurzu „Výtvarka se Zuzkou“. Slavnostní zahájení výstavy proběhne v úterý 9. května od 16:00 hod. ve vestibulu Pastoračního centra sv. Tomáše. 

autor článku: Denisa Havlíčková