Dnes je pondělí 15. říjen, svátek má Tereza,
je Mezinárodní den bílé hole.

Rozcestník
Menubox
Restbox

Na zámku Dobříš se letos setkáte s hvězdami stříbrného plátna

přidáno: 14. 03. 2015

Nová otevírací doba, výstavní a koncertní projekty i celodenní tematické akce pro rodiny s dětmi. Také v nové sezóně se návštěva zámku Dobříš neobejde bez lákavých doprovodných akcí. (Téměř) osobně se zde navíc potkáte s Oldřichem Novým, Natašou Gollovou, Adinou Mandlovou a dalšími hvězdami stříbrného plátna.

Na konci února odstartovala v zámecké Galerii JCM první letošní výstava s obrazy českého malíře a grafika Kamila Lhotáka. V následujících měsících zde chystají také výstavu PETart autorky Veroniky Richterové a od září pak expozici děl Pavla Filina. Hlavní „lákadlo“ čeká na návštěvníky tradičně v červenci a v srpnu. „Během letních prázdnin bude v Galerii JCM ke zhlédnutí hlavní letošní výstava Hvězdy stříbrného plátna. Představí období první republiky,“ informuje Tereza Vyhlasová ze zámku Dobříš. Návštěvníci si na ní prohlédnou hereckou šatnu, oblečení, ve kterém se chodilo do divadla, zhlédnou plakáty a fotografie, prvorepublikové oděvy i osobní předměty herců Oldřicha Nového, Soni Červené, Nataši Gollové či Adiny Mandlové. Letní výstava bude součástí tématu, které se ponese celou letošní sezónou. Navazovat bude na pobyt herečky Adiny Mandlové na zámku Dobříš na přelomu 90. let minulého století.

Tradiční noční prohlídky i Svatováclavská slavnost

Během celého roku se návštěvníci dobříšského zámku mohou těšit i na osvědčené oblíbené akce jako velikonoční prohlídky, Dětský den, Květinový den, Rybí hody, prázdninové noční prohlídky, vycházky francouzským parkem, Hradozámeckou noc či Svatováclavskou slavnost. „Ani letos nebudou zájemci ochuzeni o akce v anglickém parku pořádané Ochranou fauny Hrachov, jako je Den se zvířátky či vycházky parkem,“ podotýká Tereza Vyhlasová.

Další novinkou od ledna 2015 je upravená otevírací doba: z provozních důvodů je pokladna a zámecká expozice uzavřena v období od října do května každé pondělí. Ostatní dny je zámek otevřen od 8:00 do 16:30 hod., od června do září pak od 8:00 do 17:30 denně včetně pondělí. 

Svatbu si zajistěte co nejdřív

Jako místo svého sňatku vyhledávají Zámek Dobříš s oblibou zamilované páry, a ani letos tomu nebude jinak. Podle koordinátorky svatebních obřadů Renaty Semové zaznamenal zámek v loňském roce svatební nárůst - uskutečnilo se jich zde 104. „Převážně šlo o civilní obřady, třetina svateb byla církevní. Realizovali jsme také několik symbolických obřadů,“ informuje Semová. 

Největší zájem o svatební obřady v prostorách zámku bývá podle jejích slov v letním období od června do září. „Pokud mají případní novomanželé zájem o svatbu na zámku ještě letos v létě, měli by si pospíšit s rezervací termínu, protože zbývá jen několik volných časů,“ sděluje Renata Semová s tím, že pro svatební obřady jsou na zámku k dispozici prostory Zrcadlového sálu, Konírny a Francouzského parku. Možné termíny pro obřad jsou uvedené na webových stránkách zámku Dobříš a města Dobříš.

V dubnu budou koncertovat Slováčkové

Od března se na zámku rozjíždí také koncertní sezóna. První letošní hudební vystoupení obstará zpěvačka Lenka Filipová, která bude koncertovat v Zrcadlovém sále 13. března. Město Dobříš organizuje 25. dubna  na zámku další Jarní koncert, tentokrát na něm vystoupí duo Felixů Slováčkových – otec a syn. „V květnu nás potom navštíví přátelé z Holandska se symfonickým orchestrem Sempre Animato z Amsterodamu,“ informuje Renata Semová.

Přespání v přepychovém hotelu

Součástí zámku Dobříš je také čtyřhvězdičkový hotel, jenž se loni dočkal zbrusu nové výmalby. „V loňském roce proběhla také rekonstrukce konferenční místnosti, která dostala novou tvář díky designové tapetě a instalaci obrazů historických map,“ sděluje Alena Máchová ze zámku Dobříš. V rámci zlepšení služeb došlo podle ní i k výměně zařízení pro bezdrátové připojení pokojů a platebního terminálu. 

V letošním roce plánují v zámeckém hotelu nákup nového nábytku - postelí a křesel – a také zde se před sezónou opět chystají na svatby a firemní oslavy spojené s ubytováním pro české i zahraniční hosty. V ceně ubytování mají zdejší hosté volný vstup do francouzského parku, hlídané parkování uvnitř areálu zámku, hotelové fitness, wifi a půjčovnu kol. „O víkendech hostům zajišťujeme také prohlídky zámecké expozice nebo je lákáme do galerie s výstavami. Jestliže jsou u nás ubytováni na více než jednu noc, mají prohlídku zámku zdarma,“ informuje Máchová.

Veškeré aktuality o akcích a provozu zámku Dobříš, o svatebních obřadech i hotelu jsou k dispozici na webových stránkách www.zamekdobris.cz nebo na tel. 318 521 240. 

autor článku: Michaela Rozšafná