Dnes je středa 12. prosinec, svátek má Simona.

Ilustrační foto
Menubox
Restbox

Kulturní tipy na červen & Silvie Rozkošná

přidáno: 01. 06. 2016

Červen už bývá plný jasných teplých dní akorát tak na opalování na zahradě. To ale neznamená, že by se v tomto posledním měsíci před letními prázdninami mělo v Dobříši konat méně zajímavých akcí. I v této době může být váš kalendář kulturních a sportovních akcí plný. Nám dnes ten svůj program na následující měsíc představí mladá studentka Silvie Rozkošná.

Ani v červnu nebudou na Dobříšsku chybět akce sportovní, hudební, charitativní či dětské. Na které plánuji vyrazit já? Nebude jich málo, já zkrátka nejsem ten typ, co by rád trávil svůj čas sám doma. Koukněte, kam všude se chystám, možná i vás z mého plánu něco osloví.

Do anglického parku u dobříšského zámku jsem si chodila hrát už jako malá holka. Na nějakou tu procházku tam ale zajdu i teď. Rozhodně se tam chystám i v sobotu 4. června od 14:00 hodin, protože se tam má konat akce Netradiční stezka, kterou pořádá spolek PROVAS Dobříš. Stezka má být zaměřena na orientaci v prostoru a splnění tří úkolu. Můj orientační smysl je spíše dezorientační, ale motivací mi bude drobná odměna, kterou můžu dostat v cíli, tak to zkusím!

Nákupy oblečení, kosmetiky, party s přáteli a tak dále. To vše mě samozřejmě neskutečně baví. Co mě ale také dělá šťastnou, je pomáhat těm méně šťastným, než jsem já. Ve středu 8. června k tomu budu mít ideální příležitost. Od 16:15 se bude v Dobříši na parkovišti za radnicí zastavovat peloton cyklistů v rámci akce Na kole dětem. Tato veřejná  cyklotour napříč Českou republikou je pořádána na podporu onkologicky nemocných dětí. Každý může přispět dobrovolným startovným do kasičky nebo si zakoupit triko a jiné předměty, které budou ke koupi ve stánku či přispět na konto veřejné sbírky nadačního fondu a informovat o projektu své přátele a známé. Je možné se i aktivně zapojit a jet s pelotonem do Mníšku pod Brdy, to ale asi přenechám větším sportovcům.

I v červnu tu máme Dobříšské regionální trhy, skvěle! Tentokrát to vychází na sobotu 11. června. Tak to se určitě musíme s mamkou na Komenského náměstí objevit. Chtělo by to hned od 8:00 hodin, kdy trhy začínají, ať seženeme všechno, co potřebujeme. Ale to vstávání… Budu se holt muset zase překonat, za ty kvalitní a chutné potraviny to stojí!

Trochu se vzdělávat taky nikdy neuškodí. Nebude špatné si trochu rozšířit obzory na komentované prohlídce pro veřejnost, kterou pořádá Památník Karla Čapka ve Staré Huti. Tato akce s názvem Muzejní noc se bude konat 11. června od 20:00 hodin. Hlavně si nesmím zapomenout rezervovat místo!

Nejsem žádný pravidelný návštěvník kostela, přesto jsem si všimla, že se Dobříš už nějakou dobu neúnavně snaží o obnovu varhan v kostele Nejsvětější trojice. Slyšela jsem, že celý letošní rok probíhají Koncerty pro varhany. Již v dubnu byl na podporu obnovy varhan jeden uspořádán, já jsem ale bohužel v daném termínu nemohla. Teď v červnu, konktrétně v neděli 12., se ale koná další a na tom rozhodně nechci chybět! V Zrcadlovém sále v Zámku Dobříš vystoupí Komorní smyčcový orchestr Quattro Corde. Každého, kdo dorazí, tak čeká krásná hudba a formou dobrovolného vstupného může i přispět na dobrou věc.

Abych udělala radost i své mladší sestřičce, rozhodla jsem se, že jí vezmu na Zámek dětem. Tato pohádková akce pro rodiny s dětmi se koná již 4. rokem a na její předchozí ročníky jsem od známých slyšela mnoho chvály. Po bližším prozkoumání letáčku jsem se dozvěděla, že návštěvníky čeká opravdu bohatý program. Vystoupí duo VANDA A STANDA, pohádku zahraje Klaunské divadlo, zazpívá a pobaví nás Míša Dolinová, svá kouzla předvede MAGIC DUO a chybět nebude ani slavnostní příchod královské rodiny. To vše za jeden den a jen 290 Kč vstupného na rodinu či 90 Kč pro jednotlivce. Během celého dne budou navíc probíhat i soutěže o krásné a hodnotné ceny. Sestřička už se nemůže dočkat hlavně „Brány do pohádky“, kde se na pohádkových stanovištích umístěných ve francouzském parku osobně setká například s vodníkem, čarodějkami či rytíři. Děti si zde budou hrát, plnit pohybové, vědomostní a tvořivé úkoly a na každém stanovišti dostanou malou odměnu. Mně se zase líbí, že po celý den budou pro návštěvníky zpřístupněny zámecké komnaty a tak se budeme moci zúčastnit i prohlídek. Program také bude doplněn vystoupením dětí místních organizací a mimo jiné se můžeme těšit i na mnoho stánků s občerstvením nejrůznějšího druhu a suvenýry, které k pohádkám zkrátka patří. Kdybychom měli zábavy málo, další si můžeme najít také u výtvarných a tvořivých dílen či jízdy na konících. Už se nemůžeme dočkat 18. června! Hned v 10 hodin ráno, kdy akce startuje, tam budeme.

Abychom se před prázdninami jen neflákali a nechyběl nám trochu ten sport, rozhodli jsme se s kamarádkou, že se zúčastníme 3. Pochodu okolo Dobříše. Pobyt v přírodě je zdravý a musím uznat, že poslední dobou spíše sedím za počítačem, než že bych trávila svůj čas venku. Na výběr budou tři délky tras – 10, 21 a 28 km. Ještě si nejsem jistá, na kterou z nich si troufneme, uvidíme. Na cestě nebude chybět malé občerstvení, pro ty menší účastníky bude připraven i sladký balíček na cestu. A vstupné je dobrovolné. Tak jestli se i vy rozhodne se přidat a strávit trochu času v přírodě, uvidíme se 25. června v restauraci Slovanka, kde pochod začíná i končí.

Tak to mám zase plánů, snad to všechno stihnu. Doufám, že moje podrobnější plánování bylo i pro vás užitečné a narazili jste v mém výčtu na nějakou zajímavou akci, které byste se rádi zúčastnili. Možná se i někde potkáme. Rozhodně ale neseďte pořád doma a vyražte se bavit! Stojí to za to.

Pokud byste si nevěděli, co v Dobříši podniknout, doporučuji hlídat kalendář událostí, kde si jistě vyberete.

autor článku: Silvie Rozkošná