Dnes je čtvrtek 27. červen, svátek má Ladislav,
je Den památky obětí komunistického režimu.

Kultura
Menubox
Restbox

V Dobříši zahraje jeden z nejlepších britských univerzitních orchestrů

přidáno: 21. 09. 2018

V neděli 23. září 2018 v Zrcadlovém sále dobříšského zámku pořádá Sdružení pro obnovu dobříšských varhan ve spolupráci s agenturami The Prag Concert.Co a OneStage - Specialist Concert Tours z Velké Británie benefiční koncert na podporu projektu obnovy varhan. Představí se Imperial College Symphony Orchestra z Velké Británie.

V letošním cyklu "Koncertů pro varhany" se snažíme akcentovat českou hudbu k 100. výročí vzniku republiky, a proto pro nás londýnští přátelé nastudovali pro závěr koncertu Symfonií č. 6 od Antonína Dvořáka. Koncert bude zahájen Povídkami z Vídeňského lesa od Johanna Strausse, Koncertem č. 1 pro sólové housle a orchestr od Maxe Brucha. Sólo na housle hraje Silke Nodwel. Naši hosté budou ve prospěch našeho projektu dobříšských varhan ještě koncertovat den předem 22. září 2018 se stejným repertoárem v Českém muzeu hudby v Karmelitské ulici v Praze. Výtěžek z obou koncertů je určen na podporu dobříšských varhan.

Imperial College Symphony Orchestr

Orchestr se právem řadí k nejlepším univerzitním orchestrům ve Velké Británii. V roce 2008 Imperial College Symphony Orchestra je prestižním orchestrem londýnské královské univerzity dokonce získal ocenění “Univerzitní orchestr roku”. Orchestr, založený již roku 1948, se dočkal největšího rozkvětu za působení dirigenta Richarda Dickinse. Orchestr vede výbor složený ze studentů univerzity. Při koncertech na půdě univerzity i mimo ni vystupuje až 80 hudebníků. Každoroční tradicí je koncert v Dorchesteru společně se sborem Thomas Hardye Singers, dále stojí za zmínku vystoupení v katedrále ve Winchesteru nebo v Cadogan Hall, domovském sále Královského filharmonického orchestru v Londýně. K nezapomenutelným událostem minulých let patří provedení Rachmaninovy 2. symfonie, koncert pod vedením Lorda Roberta Winstona, kde zazněly části Bizetovy Carmen v podání světoznámých operních pěvců a provedení Dvořákova Koncertu pro violoncello s vítězkou BBC Young Musician 2012 Laurou van der Heijden před vyprodanou Cadogan Hall. Orchestr pravidelně vystupuje se sólisty z řad studentů univerzity, ale spolupracuje také s uznávanými profesionály, jako jsou Charles Owen, Raphael Wallfisch, Andrew Zolinsky, Michael Thompson, Bernard Roberts a Lara Melda. V televizi se orchestr objevil poprvé o Vánocích 2002, když na nich dirigent Richard Dickins v zábavném pořadu učil punkového zpěváka Chrise Sweeneyho jak dirigovat orchestr. V roce 2003 natáčeli členové orchestru v Královské akademii dokumentární pořad BBC o profesoru Robertu Winstonovi. Těleso absolvovalo několik úspěšných zahraničních turné; po Španělsku, jižní Africe, Itálii a Finsku, k jejímž vrcholům patřila účast na Mezinárodním Mozartovském festivalu v Johannesburgu v JAR a vystoupení ve světoznámém Sibeliově sálu v sídle UNICEF v Helsinkách. V roce 2016 zavítal orchestr na svém turné do Slovinska a Chorvatska.

Dirigent

Matthew Hardy vystudoval dirigování na Královské hudební akademii v Londýně pod vedením Petera Starka a Howarda Williamse. Získal také stipendium na Mezinárodní letní škole v Dartingtonu v kurzech Siana Edwardse a účastnil se mistrovských kurzů v dirigování na Cardiff Conducting Days s BBC N.

autor článku: Ivo Kylar | Sbírka na obnovu varhan