Dnes je čtvrtek 13. prosinec, svátek má Lucie.

Ilustrační foto
Menubox
Restbox

Vánoční koncert Příbramské filharmonie dojímal k slzám

přidáno: 23. 12. 2017

V sobotu 16. prosince přijel na dobříšský zámek oblíbený soubor Příbramské filharmonie. Jejich vánoční koncert se stal v našem městě již tradicí a každoročně je o něj velký zájem. V letošním roce se proto organizátoři rozhodli uspořádat rovnou dvě po sobě jdoucí hudební vystoupení.

Muzikanti a zpěváci Příbramské filharmonie dorazili na zámek Dobříš a opět předvedli velmi profesionální a nezapomenutelný koncert. Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby zazněla v Zrcadlovém sále v jejich podání nejdříve od 17:00 hod. a podruhé pak od 19:30 hod.

Oba koncerty byly beznadějně vyprodané téměř hned po zahájení předprodeje vstupenek a Zrcadlový sál byl na oba koncerty zaplněn do posledního místa. Poslechnout si Rybovu mši v podání Příbramské filharmonie doplněné o Vepřekův smíšený soubor, z něhož několik členů pochází také přímo z Dobříše či okolí, přišlo publikum, v němž jsme zahlédli děti, dospělé, ale i seniory.

Program tohoto večera vážné hudby byl rozložen do tří částí. V první z nich si návštěvníci užívali především nádherných tónů smyčcových nástrojů pod vedením dirigentky Veroniky Kopecké. V druhé části pak nastoupil do Zrcadlového sálu Vepřekův smíšený sbor a k úžasné hudbě přidal i zpěv. Ve třetí části přišla na řadu samotná Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby, kterou společně se sborem a orchestrem předvedli další sólisté: Luboš Ježek – klarinet, Kateřina Falcníková – soprán, Zuzana Horská – alt, Radek Prügl – tenor, Karel Brynda – bas a mladá varhanistka Tereza Ježková.

Od začátku koncertu vládla dobříšskému zámku velmi slavnostní atmosféra. Publikum doslova nasávalo každý tón a nechalo se unášet nádhernou hudbou. S příchodem sólových zpěváků a varhanistky v poslední části koncertu byla v obličejích návštěvníků znát naprostá odevzdanost okamžiku.

Po zaznění závěrečného tónu sklidil orchestr, sbor a sólisté v čele s dirigentkou obrovský potlesk, který samozřejmě vyvolal další přídavek. Ani ten však publiku nestačil a hudebníci proto večer zakončili koledou Narodil se Kristus Pán, během které se diváci zvedali ze svých židlí a připojovali se ke zpěvákům. Oba koncerty při závěrečné koledě doprovázely slzy dojetí přítomných a obrovské uznání celé Příbramské filharmonii i sboru. Nezapomenutelný hudební zážitek přivolal tu pravou vánoční atmosféru.

Na Příbramskou filharmonii se můžeme těšit na zámku Dobříš opět za rok. Koncert se uskuteční 22. prosince 2018 a rozhodně doporučujeme si ho nenechat ujít.  

autor článku: Denisa Havlíčková