Dnes je sobota 20. říjen, svátek má Vendelín,
je Mezinárodní den kuchařů.

Rozcestník
Menubox
Restbox

Pomozte Zlatce spolu s Divokým Billem

přidáno: 16. 05. 2015

Chcete zažít neopakovatelnou atmosféru velkého koncertu známé české kapely a zároveň přispět na dobrou věc? Pak neváhejte a kupte si vstupenku na koncert skupiny Divokej Bill, který se uskuteční 22. května 2015 v areálu letního kina v Příbrami.

Příbramské občanské sdružení Chci pomoci, které vzniklo před rokem a jehož posláním je pomoc nemocným dětem, uspořádá jako svou třetí velkou akci benefiční koncert hudební skupiny Divokej Bill. Předskakovat jí budou místní Origami. 

Zisk z prodeje lístků půjde na zaplacení náročných léčebných terapií pro třináctiletou Zlatku Praisovou, která se narodila s dětskou mozkovou obrnou. Frontman kapely Vašek Bláha k tomu říká: “Nadace Chci pomoci a kluci, kteří jí vedou, pracují transparentně, průkazně a je vidět práce, kterou pro nadaci odvádějí bez nároku na honorář. Proto jsme si vybrali je a těžce nemocnou Zlatušku z Příbrami a právě pro ni zahrajeme koncert zadarmo. Většina kluků z kapely má doma malé děti, a proto jsme se rozhodli uspořádat společně s touto nadací charitativní koncert pro malou Zlatušku“.

Na začátku života Zlatky Praisové byl komplikovaný porod, při kterém byla několikrát kříšena a ještě nějakou dobu po něm bojovala o život. „Několik týdnů se čekalo, jak vše dopadne,“ vzpomíná Zlatčina maminka, po které má holčička své jméno. Život si Zlatuška vybojovala, nikoli však bez následků. „Konečná diagnóza zní DMO – dětská mozková obrna. Je to porucha hybnosti na podkladě poškození mozku. Projevuje se opožděním motorického vývoje včetně poruchy řeči, s častými deformacemi vývoje hybnosti,“ popisuje Zlata Praisová dceřiny obtíže. Následovaly pobyty v nemocnici a různá vyšetření, vše s velmi nejistou předpovědí do budoucna.

Obětavá maminka stále hledala všemožné způsoby, jak dceři pomoci a přitom neztrácela víru, že cesta existuje: „Dcerce mimo jiné velmi pomohla hipoterapie. Začala lépe dýchat a celkově prospívat. Dodnes jsem velmi vděčná Katce Šrámkové-Zítkové a jejímu koni Duelovi, že pomohli Zlatce s jejím vývojem.“ Pomáhaly i jiné formy terapií. Když to Zlatuščin zdravotní stav dovoloval, rehabilitovala pomocí Vojtovy metody, reflexní terapie, muzikoterapie, canisterapie, následně i logopedie.

V současné době je Zlatce třináct let, vzdělává se pod Asociací domácího vzdělávání a je to veselá dívka, která navzdory osudu rozdává úsměvy a šíří kolem sebe dobrou náladu. Již několik měsíců Zlatka kráčí po své ojedinělé cestě životem. Kráčí, neboť samostatně ujde zatím jen několik metrů. „Chůzi je třeba ještě zkvalitnit, aby byla jistější, stabilnější, plynulejší, bez pádů, aby Zlatka uměla zastavit, chodit po schodech, prostě bez dopomoci a neustálého doprovodu. Naším cílem je celkové osamostnění a nalezení fyzické i duševní rovnováhy,“ přibližuje Zlata Praisová úkoly, které ji i dceru ještě čekají.

Koncertu předchází také peněžní sbírka. Přispět můžete do kasiček umístěných na Dobříši v Infocentru na náměstí, v obchůdku Jiný svět v Pražské ulici a v RC Dobříšek. Peníze lze zaslat i na transparentní účet občanského sdružení Chci pomoci: 107-8408500267/0100

Více informací na www.chci-pomoci.cz

autor článku: Adéla Sauerová